CBA bierze się za sprawę budowy zamczyska w samym centrum Puszczy Noteckiej. Agenci weszli do siedziby RDOŚ

CBA bierze się za zamczysko w Puszczy Noteckiej/ CBA.pl/ YouTube
REKLAMA

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego biorą się za skandaliczną sprawę budowy ogromnego zamczyska w Puszczy Noteckiej. Dzisiaj weszli do siedziby Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu. 

Dodajmy, że CBA jest kolejna instytucją centralną, która zainteresowała się spektakularną inwestycją budowlaną. Nieco wcześniej kontrolę w podległej sobie instytucji zapowiedziało Ministerstwo Środowiska.

REKLAMA

Czytaj też: Patryk Jaki po prowokacjach ze strony KOD-omitów nie wytrzymał. „Bezczelne chamy” [VIDEO]

O kontroli CBA w RDOŚ w Poznaniu w związku z budową zamczyska na jeziorze w Puszczy Noteckiej poinformował na Twitterze dziennikarz TVP Marcin Tulicki.

Zezwolenie, wydane wiosną 2015 r. przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, było niezbędne do rozpoczęcia inwestycji.

Jest ona realizowana na niewielkim jeziorze w pobliżu wsi Stobnica niedaleko Obornik. Na sztucznej wyspie o długości ok. 300 metrów powstaje kilkunastokondygnacyjny budynek z wieżą, który według dokumentacji ma mieć m.in. 752 apartamenty dla 1880 osób i zatrudniać 180 pracowników.

Według medialnych doniesień budynek powstający w Puszczy Noteckiej ma liczyć 14 nadziemnych kondygnacji i będzie miał kilkudziesięciometrową wieżę. W obiekcie znaleźć się ma blisko 50 mieszkań; na stałe w budynku mieszkać ma ok. 100 osób i 10 osób obsługi. Inwestorem jest poznańska spółka D.J.T.

We wtorkowym komunikacie minister środowiska poinformował, że w związku z pojawiającymi się kontrowersjami, polecił Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska wszczęcie pilnej kontroli procesu wydania decyzji ws. budowy na terenie puszczy.

„Ochrona polskiej przyrody jest kwestią nadrzędną i dlatego wszelkie postępowania w takich sprawach powinny być prowadzone w sposób przejrzysty i niepozostawiający pola do żadnych wątpliwości” – podkreślił.

Resort wskazał, że „decyzja poznańskiego RDOŚ, w której stwierdzono, że przy zachowaniu nałożonych warunków realizacji przedsięwzięcia nie powinno ono znacząco negatywnie oddziaływać na obszar Natura 2000 została wydana w kwietniu 2015 r. na podstawie m.in. przedstawionego przez inwestora raportu”.

Jak podały media, jednym z autorów raportu jest prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który zasiada w radzie fundacji Fauna Polski wraz z ojcem inwestora.

„Kontrola rozpocznie się już dziś. Liczę na to, że jej wyniki dadzą jednoznaczną odpowiedź co do przebiegu procedury wydania decyzji, umożliwiającej budowę” – zaznaczył minister Kowalczyk.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej CBA podał we wtorek PAP, że kontrolerzy Biura prowadzą w RDOŚ czynności analityczno-sprawdzające, polegające m.in. na zabezpieczaniu dokumentów dotyczących m.in. wydanej decyzji środowiskowej w sprawie budowy obiektu. Jak zastrzegł, dopiero te czynności określą, jakie działania podejmie CBA – czy będzie to kontrola, czy śledztwo.

https://twitter.com/waldemar_kowal/status/1016470205587959808

Czytaj też: Dziennikarz TVN zatrzymany w Tajlandii, bo… przeszkadzał w akcji ratunkowej. „Nie mamy z nim obecnie kontaktu”. Twitter komentuje

Nczas.com/ TVP Info/ PAP

REKLAMA