Kontrowersyjne słowa Trumpa „Nie potrafię powiedzieć, czy Putin jest przyjacielem, czy wrogiem. Ale jest rywalem”

Prezydenci Donald Trump i Władimir Putin. Fot PAP/ITAR-TASS.
Prezydenci Donald Trump i Władimir Putin. Fot PAP/ITAR-TASS.

Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że nie potrafi powiedzieć, czy rosyjski prezydent Władimir Putin jest przyjacielem, czy wrogiem, ale zaznaczył, że jest on rywalem.

Trump odpowiedział w ten sposób na pytanie dziennikarzy w Białym Domu przed udaniem się do Europy m.in. na szczyt NATO i na spotkanie z Putinem w Helsinkach w najbliższy poniedziałek.

Czytaj też: Oto największa rodzina na świecie! Rodzina Semieniuków na Ukrainie składa się z 346 żyjących krewnych! Dobrze, że na Ukrainie nie ma 500+?

W zeszłym tygodniu ambasador USA w Moskwie Jon Huntsman powiedział, że podczas szczytu NATO i spotkania z Putinem Trump będzie chciał ustalić, czy Moskwa pragnie redukcji napięć.

„Prezydent uważa, że lepsze relacje z Rosją byłyby dobre i dla Ameryki, i dla Rosji, ale piłka jest naprawdę po stronie Rosji” – oświadczył Huntsman i podkreślił, że Trump będzie w dalszym ciągu obciążał Rosję odpowiedzialnością za jej szkodliwą działalność.

Trump, który podczas obecnej podróży złoży także wizytę w Wielkiej Brytanii, nawiązał do brytyjskiego kryzysu rządowego, mówiąc, że to do Brytyjczyków należy decyzja, czy premier Theresa May zostanie u władzy.

Dodał, że Boris Johnson, który podał się w poniedziałek do dymisji jako minister spraw zagranicznych W. Brytanii, jest jego przyjacielem.

Johnson, zwolennik twardego Brexitu, odszedł z rządu, nie akceptując koncepcji łagodnego Brexitu, forsowanej przez premier May. Z tego samego powodu dymisję złożył minister ds. Brexitu David Davis. Reuters uznał, że tą wypowiedzią Trump odmówił udzielenia May jakiegokolwiek poparcia.

Czytaj też: Gigantyczny sarkofag odnaleziony w Egipcie. Naukowcy są w szoku! To największy granitowy sarkofag jaki odkryto

Nczas.com/ BBC News/ PAP