Coraz większe problemy PiSu. Strażacy i strażnicy graniczni dołączą do protestu policji

ukraińcy polska praca
Źródło: Straż Graniczna

PiS obiecywał, zapewniał i przyrzekał, że podniesie pensje funkcjonariuszom służb mundurowych. Nic z tego nie wyszło. Teraz do protestujących już policjantów dołączają pracownicy Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej. O rozszerzeniu protestu poinformował przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych Marcin Kolasa.

Decyzję o rozpoczęciu ogólnopolskiej akcji protestacyjnej podjęła Rada Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych na swoim środowym posiedzeniu. Protest rozpocznie się 16 lipca i obejmie wszystkie służby reprezentowane przez Federację Związków Zawodowych Służb Mundurowych, a więc oprócz Policji również Służbę Więzienną, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Celno-Skarbową.

Decyzja ta jest podyktowana brakiem podpisania porozumienia z ministrem spraw wewnętrznych i administracji, porozumienia, które gwarantuje realizację żądań skierowanych przez Federację do pana ministra 12 marca 2018 roku – powiedział w rozmowie z PAP przewodniczący FZZSM Marcin Kolasa.

Zaznaczył, że Rada Federacji zarekomendowała funkcjonariuszom przede wszystkim oflagowanie jednostek, a także „stosowanie pouczeń w związku z ujawnieniem wykroczeń, za które można nakładać mandaty karne”.

W następnej kolejności, jeżeli te rozmowy nie przyniosą spodziewanych efektów, przygotowujemy ogólnopolską manifestację – zapowiedział Kolasa. Dodał, że możliwe są także inne działania, ale decyzję o nich będzie podejmował komitet protestacyjny.

Liczymy na to, że dojdzie do porozumienia z ministerstwem i nie będzie potrzeby uruchamiania tego, co zostało przygotowane – zaznaczył Kolasa. Przypomniał, że 4 lipca Federacja wysłała do MSWiA projekt porozumienia, ale „jak dotąd nie otrzymała odpowiedzi”.

To jest bardzo kompromisowy projekt, który jest owocem wielu spotkań, jakie do tej pory w ministerstwie prowadziliśmy, i to jest projekt, który będzie gwarantował nam realizację tych wszystkich postulatów i żądań, z jakimi się zwróciliśmy – powiedział Kolasa.

Początkowo związkowcy domagali się podwyżek o 650 zł, powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego i odmrożenia waloryzacji pensji. 12 marca br. wysłali swoje postulaty do szefów ministerstw: Spraw Wewnętrznych i Administracji, Finansów i Sprawiedliwości. Jeszcze w marcu Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych informowała, że jeśli postulaty nie zostaną spełnione, odbędą się protesty.

Później Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów poinformował o gotowości do ustępstw, m.in. w sprawie powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego. Zapowiedziano również zgodę na pozostawienie 25-letniego okresu służby, ale podkreślono żądanie likwidacji zapisu określającego wiek, od którego funkcjonariusze mogą przechodzić na emeryturę. Obecnie jest to 55 rok życia.

MSWiA zapewniło we wtorek w komunikacie, że resortowi „zależy, aby funkcjonariusze otrzymywali za swoją służbę godne wynagrodzenie”, ale „w tej kwestii mamy do czynienia z wieloletnimi zaniedbaniami”.

Natomiast we wpisie na Twitterze szef MSWiA Joachim Brudziński zapewnił, że drzwi do jego gabinetu „są zawsze szeroko otwarte dla strony społecznej”. „Rozmawiamy szczerze i na argumenty, wiele z tych argumentów przedstawianych przez przedstawicieli związków zawodowych uważam za zasadne. Liczę, że znajdziemy drogę do racjonalnego porozumienia” – napisał minister.

Źródło: PAP

9 KOMENTARZE

  1. A moze to wszystko jest przygotowane bo jak beda sobie strajkowac to granice nie beda pilnowane i cale to szambo bedzie sobie moglo nielegalnie wchodzic bez zadnej kontroli

  2. Państwo PiS: obywatele mają być żywicielami polityków i urzędników.

  3. Straz pozarna powinna byc sprywatyzowana a graniczna zlikwidowana razem z clami.

  4. Pierwszym krokiem w naprawie, powinna być zmiana nazwy ministerstwa z MSWiA na IIIP ( idiota idiotę idiotą pogania). Gdzie jest ośrodek decyzyjny? Który kretyn wydaje dyspozycje? Dlaczego służby nie działają dla dobra państwa?
    Prosty przykład pierwszy z brzegu: Dlaczego służby celno-skarbowe zamiast zająć się kontrolowaniem i zatrzymywaniem tysięcy tirów przywożących do Polski śmieci z Niemiec, które następnie są palone, uganiają się po gminnych dożynkach i festiwalach nalewek robiąc obławy na Gminne Koła Gospodyń Wiejskich w celu konfiskaty paru butelek trunków??? Czy można wskazać jełopów odpowiedzialnych za te kretynizmy i wywalić ich na zbitą mordę? Czy znajdzie się w końcu ktoś mądry kto skieruje służby tam gdzie powinny być, a nie np. do zrobienia obławy na polu producenta truskawek w celu złapania kilku nielegalnych Ukraińców? Czy ktoś mądry chwyci za mordę w końcu tych szkodników i kretynów wydających debilne decyzje i marnujących pieniądze podatnika, oraz marnujących czas funkcjonariuszy, którzy zamiast służyć społeczeństwu zajmują się pierdołami???

Comments are closed.