Jaskinia Mroźna w Tatrach znów otwarta dla turystów. Była nieczynna z uwagi na zagrożenie bezpieczeństwa

jaskinia
Jaskinia Mroźna. Tatry. Źródło: natatry.pl
REKLAMA

Po trwających dwa miesiące pracach zabezpieczających, Jaskinia Mroźna w Tatrach została ponowienie otwarta dla turystów. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) zabezpieczyli niestabilne skały powyżej szlaku zejściowego z jaskini.

Słynna jaskinia w Dolinie Kościeliskiej była nieczynna od końca kwietnia z uwagi na zagrożenie bezpieczeństwa turystów – ze zbocza wprost na szlak wyjściowy z jaskini spadały skały.

REKLAMA

Jak wyjaśniła Paulina Kołodziejska z TPN, ten odcinek szlaku został zabezpieczony dwunastometrowym drewnianym tunelem, a obsuwające się zbocze zostało osłonięte specjalną siatką. Władze parku zalecają zachowanie szczególnej ostrożności w tym miejscu oraz niezatrzymywanie się na całym odcinku szlaku zejściowego.

Jaskinia Mroźna jest najpopularniejszą jaskinią w polskich Tatrach i jedną z sześciu jaskiń udostępnionych dla turystów. Mroźna jako jedyna ma stałe oświetlenie elektryczne. Wejście do niej jest biletowane – opłata wynosi 4 zł z wyjątkiem dzieci do szóstego roku życia.

Zwiedzanie Mroźnej nie wymaga specjalnego wyposażenia, ani specjalnych umiejętności. Trasa przejścia przez jaskinię liczy ponad 400 m, a wędrówka przez nią trwa około 30-40 minut. Ze względu na ochronę przyrody, Mroźna jest zamykana na zimę – o tej porze roku w jaskini zimują nietoperze.

Jaskinię Mroźną odkryli w 1934 r. Stefan Zwoliński i Tadeusz Zahorski. Wydawało się wtedy, że ma tylko kilkadziesiąt metrów długości. W następnych latach przekopano zawaliska i zamulone przejście do dalej położonych partii, na końcu których udało się odsłonić drugie wejście do jaskini. W lipcu 1953 roku Jaskinię Mroźną otwarto dla ruchu turystycznego. Początkowo zwiedzanie odbywało się przy świetle lamp karbidowych, a pod koniec lat 50. zainstalowano w niej oświetlenie elektryczne. W 2001 r. w jaskini powstało nowe oświetlenie.

REKLAMA