Mówił, że „w ZUS-ie nie ma żadnych pieniędzy”. Teraz prof. Gwiazdowski wraca do Rady Nadzorczej ZUS

Robert Gwiazdowski. / fot. PAP/Tomasz Paczos

„Agresję wielu z Was wywołały moje słowa, żeby nie liczyć na emerytury z ZUS. (…) w ZUS-ie nie ma w ogóle żadnych pieniędzy. Nie ma ich też w OFE” – mówił już w 2006 roku. Mowa o prof. Robercie Gwiazdowskim, który po latach wraca do Rady Nadzorczej ZUS.

O powrocie Gwiazdowskiego do ZUS-u po latach poinformował na Twitterze Cezary Kaźmierczak. W czwartek podpisał on dokumenty zgłoszeniowe Przewodniczącego Rady Nadzorczej Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Prof. Gwiazdowski był już w Radzie Nadzorczej ZUS na przełomie 2006 i 2007 roku i właśnie wtedy padły już słowa, że „w ZUS-ie nie ma w ogóle żadnych pieniędzy”.

Przypominamy List otwarty Gwiazdowskiego, z czasów kiedy był Przewodniczącym Rady Nadzorczej ZUS. Mimo upływu 12 lat, wiele rzeczy wciąż pozostaje aktualnych:

Drodzy Ubezpieczeni,

Agresję wielu z Was wywołały moje słowa, żeby nie liczyć na emerytury z ZUS. Jest ona o tyle zrozumiała, że politykom udało się wam wmówić, że jesteście „ubezpieczeni”, płacicie „składki” i w ten sposób „oszczędzacie” na własne emerytury. Tymczasem Wasze pieniążki, które co miesiąc pod przymusem i groźbą kary pozbawienia wolności, są Wam pobierane pod mylącą nazwą „składki ubezpieczeniowej” są po prostu ordynarnym podatkiem celowym, przeznaczanym prawie w całości nie na Wasze przyszłe emerytury, tylko na wypłatę świadczeń dla aktualnie je otrzymujących emerytów i rencistów. W związku z tym w ZUS-ie nie ma w ogóle żadnych pieniędzy. Nie ma ich też w OFE. Nie mogą one inwestować za granicą. Nie mogą też kupować nieruchomości w Polsce. Dlatego na wzroście cen polskich nieruchomości zarabiają emeryci holenderscy i niemieccy, bo ich fundusze emerytalne mogą inwestować bezpośrednio w nieruchomości w Polsce i właśnie to robią.

Tymczasem 60% środków, które ZUS przekazuje do OFE, lokują one w „bezpiecznych” i „dobrze oprocentowanych” obligacjach skarbowych. A Skarb Państwa przekazuje je… z powrotem do ZUS, żeby starczyło na dzisiejsze wypłaty. A i tak nie starcza, więc ZUS zaciąga kredyt komercyjny w bankach!!! A skąd będą pieniądze, na spłatę tych kredytów i na wykup obligacji??? Wy je zapłacicie moi drodzy ubezpieczeni i Wasze dziatki (o ile oczywiście zdecydujecie się je spłodzić) w postaci wyższych podatków w przyszłości. Bo skąd Skarb Państwa weźmie pieniądze na wykup tych „dobrze oprocentowanych” obligacji i na kolejną dotację do ZUS na spłatę zaciągniętych kredytów? Od „ubezpieczonych” podatników je weźmie. Zapłacicie więc odsetki od swoich własnych pieniędzy, które dziś są Wam odbierane na „ubezpieczenie”.

System państwowych ubezpieczeń emerytalnych to, jak pisał zmarły przed kilkoma dniami Milton Friedman, „łańcuszek świętego Antoniego”. Płacimy dziś na emerytury naszych dziadków i rodziców w nadziei, że nasze dzieci i wnuki będą płaciły na nasze. Problem tylko w tym, że dzieci robimy coraz mniej – no bo przecież na swoje emerytury właśnie „oszczędzamy” w ZUS i w OFE. Więc po co nam dzieci? Nie mamy zresztą za dużo pieniędzy na ich utrzymanie, bo przecież połowę wynagrodzenia zabiera nam… ZUS!!! A te, które w przypływie nierozwagi spłodziliśmy, posłuchały, zdaje się, rady Pana Prezydenta i „spieprzają” do Londynu.

I tak sobie myślę, że ktoś musi to wam uświadomić. Już w 1999 roku, jak zaczynała się reforma emerytalna, Krzysztof Dzierżawski napisał o reformie artykuł: „Fakty. Mity. Sofizmaty.” Nie było jednak wówczas zbyt wielu chętnych, żeby go opublikować. Nic dziwnego! OFE wydawały wówczas 2 miliardy złotych na reklamę palm, pod którymi będą wypoczywali emeryci, jak się do nich zapiszą. Dziś już chyba wiadomo, że to była tapeta na ścianie, a nie żadne Hawaje..

Robert Gwiazdowski, 22.11.2006

Źródło: Twitter/blog.gwiazdowski.pl

10 KOMENTARZE

 1. ciągle qrwa te same nazwiska, tych samych mośków! w Polsce 38 milionów ludzi i nie ma kogo wybrać!!!?? ciągle te same nazwiska niezaleznie od rządzącej opcji politycznej!!! Panie Premierze, Panie Prezesie J. Kaczyński zróbcie Panowie porządek z tą polskojęzyczną hołotą, niech toto się trzyma daleko od urzędów nawet od urzędu sołtysa!!! Polska NIGDy NIE będzie Polską póki pasoZyty będą NAŃ żerować NIC NIGDY w zamian NIE dając!!!!! Jak sprawdzać polskość????? Prostszej kwestii nie ma!!!! SPRAWDZAĆ DO CZWARTEGO I PIĄTEGO POKOLENIA W KSIĘGACH PARAFIALNYCH!!!! INNEJ DROGI NIE MA!!!!!

  • Biedny idiotka z wybranym mózgiem.Jest właśnie dokładnie tak,jak on wtedy pisał.I sprawdź sobie swoje DNA,to tylko parę setów.Znajdziesz tam i Niemców i Ruskich i Tatarów i Szwedów a najwięcej genów żydowskich.Takie były dzieje Polski i tylko takich krytyków jak Ty wciąż tu pelno

 2. Mówił matołom, że „w ZUS-ie nie ma żadnych pieniędzy” żeby się nie pchali po swoje. Teraz prof. Gwiazdowski wraca do Rady Nadzorczej ZUS bo jest profesorem a Wy dalej matołami do głosowania kiedy trzeba.

  Powtórzę po raz setny. W Sądzie Najwyższym orzeka 120 sędziów. Kto wyjaśni ludziom, po co w polskim SN jest aż 120 sędziów?
  W 10x większym państwie jakim jest USA, Sąd Najwyższy liczy 9 dziewięciu!) sędziów, sędziego mianuje prezydent i wcale nie musi on być prawnikiem a USA funkcjonuje bez porównania lepiej. A tutaj aż 120 z papierami po „Duraczówce”, dziadkami w PPR/GL/AL/IW/SB/PZPR pobiera pensyjki po 30 000 zł miesięcznie gnojąc naród.

  W 2016 wydatki Sądu Najwyższego wyniosły 96,4 mln zł, a dochody 0,5 mln zł. Przeciętne zatrudnienie w części 04 w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło 368 osób, a średnie miesięczne wynagrodzenie brutto 12 074 zł (w tym sędziów 26 016 zł). W ustawie budżetowej na 2017 wydatki Sądu Najwyższego zaplanowano w wysokości 106,9 mln zł, a dochody 0,3 mln zł.

  A prezes SN Iwulski jest zbrodniarzem komunistycznym, który skłamał w swoim oświadczeniu lustracyjnym.
  Całe lata ’80 należał i awansował w WSW (zbrodnicza służba komunistyczna).
  To jest news – na całą Galaktykę i dalej Poza Drogę Mleczną – proszę ciemnych mas wyborczych.

  Przykład 1:
  Prezes zarządu państwowej spółki pracował do 65 roku życia i zgromadził na koncie ZUS 600 000 zł.
  ZUS dzieli te pieniądze na spodziewany aktualnie czas życia równy 9 lat po 12 miesięcy i wychodzi 5 556 zł/mies.
  Przykład 2:
  Prezes zarządu państwowej spółki pracował do 70 roku życia i zgromadził na koncie ZUS 680 000 zł.
  ZUS dzieli te pieniądze na spodziewany czas życia 4 lata po 12 miesięcy i wychodzi 14 167 zł/mies.
  Przykład 3:
  Prezes zarządu państwowej spółki pracował do 73 roku życia i zgromadził na koncie ZUS 740 000 zł.
  ZUS dzieli te pieniądze na spodziewany czas życia 1 rok czyli 12 miesięcy i wychodzi 61 667 zł/mies.
  Konkluzja:
  Jebany prezes zarządu państwowej spółki żyje na komunistycznym Wilanowie w Warszawie do 98 roku życia (w Wilanowie średnia życia mężczyzn jest o 16 lat dłuższa niż na Pradze Północ!) i kosztuje młodych pracowników (z których to składek ma emeryturę) 18 500 000 zł.
  Przez 25 lat 100 młodych ludzi z najniższą krajową składa się swoimi składkami co miesiąc na to ścierwo.
  Rozumiecie już coś z tego szanowni matołkowie?
  To dobrze. To tak dla waszego dobra.

  P.S. Zamiast prezesa zarządu państwowej spółki podstawcie sobie sędziego choć on nie płaci żadnego ZUSu a żyje jeszcze lepiej. Pokazano tu metodę stosowaną przez ZUS wobec biednych idiotów rabowanych na masową skalę.

 3. A tu – za „~PO to samo zło” – prof. Gwiazdowskiemu podpowiadam dlaczego w ZUS i w OFE nie ma żadnych pieniędzy:
  1) Afera taśmowa
  2) Afera hazardowa
  3) Afera wyciągowa
  4) Afera stadionowa
  5) Afera autostradowa
  6) Afera stoczniowa
  7) Afera AmberGold
  8) Afera Elewarru
  9) Afera z informatyzacją MSW
  10) Afera z budową gazoportu w Świnoujściu oraz dostawami gazu z Kataru
  11) Afera z budową elektrowni atomowej (od 5 lat trwa „wybieranie” jej lokalizacji, a kasa dla zarządów specjalnych spółek leci)
  12) Afera z opóźnieniem publikacji przez Rządowe Centrum Legislacji ustawy o rajach podatkowych
  13) Grabież Polakom połowy oszczędności emerytalnych zgromadzonych w OFE (153 mld zł)
  14) Wydłużenie obowiązku pracy (wieku emerytalnego) o 7 lat u kobiet i 2 lata u mężczyzn
  15) Rozrost biurokracji (sto tysięcy nowych etatów)
  16) Drastyczny wzrost zadłużenia kraju (z 530 mld zł do blisko 1 bln zł)
  17) Podniesienie VAT-u na wszystko
  18) Podwyższenie o 1/3 składki rentowej (ZUS) dla przedsiębiorców
  19) Zamrożenie na 8 lat kwoty wolnej od podatku, kwot uzyskania przychodu oraz progów podatkowych
  20) Podniesienie akcyzy na paliwo
  21) Likwidacja ulg podatkowych (budowlana, internetowa)
  22) Zmniejszenie o 1/3 zasiłku pogrzebowego
  23) Wprowadzenie nowego podatku paliwowego – tzw. opłaty zapasowej
  24) Nałożenie na Lasy Państwowe haraczu w postaci podatku od przychodu (a nie dochodu!)
  25) Prace nad wprowadzeniem podatku smartfonowego i tabletowego
  26) Prace nad wprowadzeniem podatku audiowizualnego
  27) Przyjęcie zabójczego dla polskiej gospodarki pakietu klimatycznego
  28) Zgoda na wprowadzenie do Polski GMO
  29) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu dostępu obywateli do informacji publicznej
  30) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu wolności zgromadzeń
  31) Przyjęcie ustawy o „bratniej pomocy” (tzw. ustawa 1066)
  32) Spuszczenie w sejmowym klozecie kilku milionów podpisów złożonych pod obywatelskimi inicjatywami referendalno-ustawodawczymi
  33) Utajnienie raportu o nieprawidłowościach w ZUS do jakich doszło w latach 2008 – 2013
  34) Próba nocnej zmiany Konstytucji RP, która umożliwiłaby sprzedaż Lasów Państwowych
  35) Doprowadzenie do tragicznego stanu publicznej służby zdrowia (czekanie po kilka lat na wizytę u lekarza specjalisty)
  36) Podpisanie z Rosją niekorzystnej umowy gazowej (najdroższy gaz w Europie)
  37) Blisko 3-letni paraliż legislacyjny w sprawie wydobywania gazu łupkowego
  38) Drenaż Funduszu Rezerwy Demograficznej
  39) Wyprzedaż majątku narodowego za ponad 65 mld zł (w tym spółek strategicznych takich jak Azoty Tarnów)
  40) Ograniczenie potencjału militarnego
  41) Brak przemyślanej i suwerennej polityki zagranicznej
  42) Wszechobecny nepotyzm i kolesiostwo (tysiące stanowisk opłacanych z publicznej kasy dla platformianych kolesi

  • Odpowiedź kretynie bez mózgu,dlaczego nikogo nie zamknięto,choć PiS może dziś wszystko . Ponieważ nie było żadnych afer: to brednie którymi wygrali wam mózgi,żebyście na nich głosowało.To teraz właśnie zwłaszcza i zapozyczaja Polskę jak nikt nigdy dotąd.Zadluzenie zagranica Polski to aż BILION i Czterysta miliardów zł.Gdy nadejdzie nowy kryzys,z Polski zostaną zgliszcza

   • Obrazasz czlowieka choc nie jestes od niego lepszy. Mozna nie zgadzac sie co do szczegolow i tego czy za tymi aferami stoi jedna partia, ale trudno kwestionowac ze megs przekrety mialy miejsce. Kolejnym „sukcesem” politykow jest to ze nas jako narod podzielili. Pomysl o tym zanim nastepnym razem kogos obrazisz…

   • @Brytyjczyk
    Po co to ze swoją głupotą się obnosić? Powiesz mi?
    Jak nie potrafisz nie pchaj się na afisz.

  • 43) ale powinno byc 1) nisko oplacacani nauczyciele oferujacy edukcje niskiej jakosci wedlug programow nauczania hamujacych krytyczne, samodzielne myslenie. Brak przedmiotow pozwalajacych zrozumiec rzeczywistosc spoleczna m.in. podstaw ekonomii. Zamiast tego odpowiednia dawka tzw. religii wyrabiajacej postawy konformistyczne, bezrefleksyjne i niekiedy ksenofobiczne. Cala reszta dzieje sie na bazie sterowania emocjami mas ludzkich.

Comments are closed.