Najlepszy piłkarz, najlepszy bramkarz, najlepsi strzelcy Mundialu. FIFA rozdała nagrody

Francja Chorwacja Mbappe Modrić Mistzostwa Świata mecz składy
Kylian Mbappe (Francja) i Luka Modrić (Chorwacja). / fot. Wikimedia

FIFA (Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej) rozdała nagrody na zakończenie XXI Mistrzostw Świata w Rosji. Najważniejszą z nich, złotą piłkę dla najlepszego piłkarza mistrzostw otrzymał kapitan reprezentacji Chorwacji Luka Modric.

Najlepsi piłkarze mistrzostw:

1. Luka Modric – Chorwacja – złota piłka
2. Eden Hazard – Belgia – srebrna piłka
3. Antoine Griezmann – Francja – brązowa piłka

„Chorwacja zawdzięcza swoje miejsce w finale w dużej mierze dzięki wyjątkowo utalentowanemu Modricowi. Jego dwa gole i jedna asysta są daleko mniej ważne porównaniu do jego niestrudzonej pracy w środku pola, gdzie wykorzystał swoją błyskotliwą wizję do skutecznego kierowania zespołem, ustalania tempa i wykorzystywania luk w obronie przeciwnika. Okazał się równie skuteczny w finale, dyktując tempo, w jakim Chorwacja szybko rozpoczęła mecz” – na pisano w uzasadnieniu FIFA.

Złote rękawice dla najlepszego bramkarza:
Thibaut Courtois – Belgia

Zwycięstwo Courtois to w dużej mierze zarówno efekt jego bardzo dobrej gry, jak i zawodu jaki sprawili jego główni konkurenci w finale mistrzostw. Lloris skompromitował się puszczając „podwórkowego gola” a Subasic niczym nie zachwycił w tym meczu.

O Curtois FIA napisała m.in.: „Imponujący bramkarz, który w pełni wykorzystał swój duży wzrost i znakomity refleks, aby raz po raz ratować Belgię z opałów. Przegrany tylko raz, z Francją, świetnie zagrał o 3 miejsce”.

Najlepszy piłkarz młodego pokolenia:
Kylian Mbappe – Francja

„Cudowny, nastoletni piłkarz grajacy z werwą i w przyspieszonym rytmie, zdobył podziw świata”. Jego występy FIFA porównała do występów Pelgo w 1958 r.

Najlepsi strzelcy mistrzostw:
1. Harry Kane – Anglia – 6 goli – złoty but
2. Antoine Griezmann – Francja – 4 gole – srebrny but
3. Romelu Lukaku – 4 gole – brązowy but

Nagroda Fair Play:
Hiszpania

Źródło: FIFA

4 KOMENTARZE

  1. Tradycyjnie najlepsze są reprezentacje multi-kulti. 4 lata temu Niemcy, teraz Francja.

  2. Pierwsza bramka z wolnego, kiedy to nie było żadnego faulu. Jeszcze temu s…. czarnuchowi („francuzowi”?) Chorwat nie zdążył dotknąć czubka buta a on już się widowiskowo przewracał.
    Obejrzałem to z nagrania na cyfrowym TV kilkanaście razy. NIC NIE BYŁO.
    To samo z karnym. Sędzia popełnił wielki błąd. Za taką „rękę” nie dyktuje się karnego.

    • Lepszy czarny Francuz niż biały Chorwat. Karny słuszny. Chorwacja miała więcej szczęścia niż rozumu.Poza pierwszym i ostatnim reszta meczów słaba lub przeciętna. Modric nie dorasta do pięt Hazardowi, nie ta klasa.

Comments are closed.