Opłakane skutki wprowadzenia zakazu handlu. Spełnił się czarny scenariusz

Nowe zasady robienia zakupów juz obowiązują. Foto: PAP/KEYSTONE
Nowe zasady robienia zakupów juz obowiązują. Foto: PAP/KEYSTONE
REKLAMA

Spełnia się czarny scenariusz, po wprowadzeniu zakazu handlu pracownicy muszą pracować w niekorzystnych godzinach, a do tego zarabiają mniej. Po kilku miesiącach obowiązywania zakazu handlu można powiedzieć, że obawy przeciwników zakazu handlu były zasadne.

Na początku roku 38 procent kasjerów przewidywało pracę w nadgodzinach w soboty i poniedziałki, obecnie prawie dwa razy więcej badanych wskazuje, że nastąpiła taka konieczność (68 procent). Zły scenariusz zakazu handlu się ziścił – MondayNews.

REKLAMA

Na początku roku prawie połowa z badanych osób wolała pracować w niedzielę i otrzymywać wyższą stawką niż mieć przymusowy dzień wolny. Po pół roku obowiązywania zakazu handlu grupa zwolenników tej opcji jeszcze wzrosła i wynosi aż 51 procent.

Oczywiście organizacja pracy w dużej mierze nadal zależy od formatu sklepu, w jakim są zatrudnieni. (…) w hipermarketach pracownicy muszą zdążyć uzupełnić półki sporą ilością towaru wykupionego w sobotę – mówi Sebastian Starzyński, prezes zarządu platformy TakeTask.

Taka sytuacja okazuje się być szczególnie uciążliwa dla osób posiadających dzieci. Przed wprowadzeniem zakazu handlu pracy do późna w sobotę i od rana w poniedziałek obawiało się 41 procent badanych, a obecnie aż 69 procent. To radykalna zmiana jak na kilka miesięcy obowiązywania nowych przepisów.

Rodzice często zgadzają się na niedogodne godziny pracy, bo zwyczajnie chcą zarobić wystarczającą ilość pieniędzy dla siebie i dzieci (…) Niektórzy mogą być rozczarowani zmianami, bo nie tego się spodziewali – tłumaczy prof. Janusz Hryniewicz z Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych.

Większość ludzi potrzebuje dowodu na to, jak złe przepisy działają w rzeczywistości i dopiero wówczas zmieniają zdanie. O 19 punktów procentowych wzrosła liczba osób, która wolałaby mieć benefity lub wyższą stawkę za pracę w niedzielę i nie pracować do późna w sobotę lub od rana w poniedziałek.

Przed wprowadzeniem zakazu handlu ostrzegaliśmy przed jego negatywnymi skutkami i brakiem racjonalnych argumentów „za” taką zmianą. Obecnie wady nowych przepisów dostrzegają nie tylko pracownicy handlu, ale też konsumenci, co pokazuje czerwcowy sondaż.

54 procent opowiadało się za tym, aby z zakazu handlu wyłączyć niektóre obiekty znajdujące się na terenie galerii. Szczególnie duże poparcie zakaz handlu utrzymuje w miastach średniej wielkości (od 200 do 500 tys. mieszkańców).

Entuzjazmu dla tego pomysłu nie widać jednak wśród mieszkańców miast do 100 tys. i powyżej 500 tys. mieszkańców. Jednocześnie badanie pokazało, że wprowadzenie zakazu handlu nie miało dużego wpływu na czas spędzony z rodziną czy na aktywności fizycznej.

Źródło: money.pl/nczas.com

REKLAMA