Hiszpania spodziewa się powrotu 170 islamskich terrorystów. Tymczasem socjalistyczny rząd przyjmuje imigrantów, których nie chcą Włochy

ISIS bojownicy ewakuacja
ISIS - zdjęcie ilustracyjne.
REKLAMA

Służby bezpieczeństwa Hiszpanii spodziewają się powrotu ponad 170 dżihadystów, którzy w ostatnich latach walczyli po stronie samozwańczego Państwa Islamskiego (IS) w Syrii. Część dżihadystów już powróciła do Hiszpanii.

Z opublikowanego w środę raportu hiszpańskiego Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego (DSN) wynika, że około 50 tys. zagranicznych bojowników IS może w najbliższym czasie powrócić do krajów swego pochodzenia. 6000 z nich pochodzi z Europy.

REKLAMA

W grupie potwierdzonych przez służby 37 dżihadystów, którzy powrócili już do Hiszpanii z Syrii, są m.in. cztery osoby nieletnie oraz 23 kobiety.

W lutym dziennik “ABC” ustalił na podstawie danych służb w Madrycie, że po stronie IS w Syrii walczyło ponad 240 obywateli Hiszpanii.

W maju Kongres Deputowanych Hiszpanii zatwierdził zmiany w kodeksie cywilnym służące walce z terroryzmem. Nowe przepisy wprowadzają kary więzienia za zagraniczne wyjazdy w celach propagowania dżihadyzmu. Osoby te są teraz traktowane jako terroryści.

W efekcie nowelizacji wzrosły też minimalna i maksymalna kara więzienia za przynależność do organizacji terrorystycznej, odpowiednio z 5 do 6 lat oraz z 10 do 12 lat. Zwiększyła się również z 14 do 15 lat maksymalna kara za kierowanie taką grupą.

Z najnowszego sprawozdania DSN wynika, że w dalszym ciągu dżihadyści są aktywni na terytorium Hiszpanii, werbując zwolenników radykalnego islamu oraz rozpowszechniając terrorystyczną propagandę. Szacuje się, że w 2017 r. w 53 policyjnych operacjach ujęto 76 osób podejrzewanych o terroryzm.

Wiosną źródła policyjne informowały o kilku przypadkach zatrzymań osób, które walczyły po stronie Państwa Islamskiego w Syrii. W kwietniu ujawniono schemat rekrutowania obywatelek Hiszpanii do IS. Kluczową osobą był w nim zatrzymany na terytorium Turcji Marokańczyk. Obiecywał on kobietom możliwość “urzeczywistniania dżihadu” na Bliskim Wschodzie.

Z kolei w maju zatrzymano w różnych miastach Hiszpanii ośmiu członków organizacji dżihadystycznych, którzy wysyłali bojowników do Syrii, sponsorowali ich podróż bądź planowali zamachy terrorystyczne.

Tymczasem nowy, socjalistyczny rząd Hiszpanii zaczął przyjmować imigrantów, których nie chcą Włochy niewpuszczające statków z nimi do swych portów

REKLAMA