Uwaga na smartfonowych oszustów! Namawiają do aktualizacji sterowników w telefonach z Androidem

Pomysłowość oszustów nie ma granic. Posiadacze telefonów z Androidem otrzymują propozycję aktualizacji sterowników. To pułapka.

Prośba dotyczy aktualizacji sterownika LTE 5.0 i wygląda w ten sposób:

„Prosimy o aktualizacje sterownika LTE.
Brak instalacji spowoduje problemy z zasiegiem.
Instrukcja pod adresem:
http://aktualizacja-lte5[.]pl/”

Na podanej stronie znajduje się złośliwe oprogramowanie.

Do niektórych osób przestępcy mają również dzwonić z numeru 573950250. Jak pisze jeden z czytelników portalu niebezpiecznik.pl :

„Dzwonią do ludzi, których prywatne numery prawdopodobnie wyciekły od operatora (przedstawiają się, jako T-Mobile potem PlusGSM). Dane mają niepełne, bo zwracali się do mojej znajomej po drugim imieniu”.

Atak polega więc na pobraniu pliku i zainstalowaniu aplikacji na Androida (pliku .apk, SHA256: 76d0ce5553c43e180f327fa5142b47b61d38c85888521763b0cbf86a46895521) po uprzednim zrobieniu na Androidzie niebezpiecznej rzeczy — zezwoleniu na instalację aplikacji z nieznanych źródeł.

Po instalacji aplikacji telefon zostanie zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, które jest już rozpoznawane przez 16 antywirusów i które może odczytywać i wysyłać SMS-y z telefonu ofiary, ale również rejestruje dostęp do innych uprawnień, co może skutkować np. wyciągnięciem pieniędzy za pomocą aplikacji mobilnej.

Pamiętaj, aby nigdy nie zezwalać na Androidzie na instalowanie aplikacji z nieznanych źródeł. Ta rada sama w sobie nie wystarczy. Więc zawsze pomyśl dwa razy, zanim coś pobierzesz i zainstalujesz. Namierz stronę producenta i zwróć uwagę, czy to właśnie do tej aplikacji linkuje on w swoich oficjalnych materiałach. Przyjrzyj się też dokładnie uprawnieniom podczas instalacji aplikacji. Jeśli coś wyda ci się nadmiarowe lub podejrzane — po prostu przerwij instalację.

Źródło: Niebezpiecznik.pl

2 KOMENTARZE

  1. ruskie maja przeciez mieszanine ,arabow ,azjatow , polakow ,ukraincow ,litwinow ,lotyszow ,estonczykow ,chinczykow ,jeszcze jej malo ,wiem ruskie nie lubia pracowac wola gorzalkie ,chca miec znowu niewolnikow zeby pracowali na nich jak za cccp ,lnistwo ciezko wyplenic ,a swoja droga skad maja kase na zbrojenie sie . wiem ;;ropa ,gaz ,sprzedaz broni ,zlota troche ,podejrzewam ze takze;;panienki lekkich obyczajow .moze sie myle ”niech ktos mnie poprawi …gosc

  2. Przecież takie rzeczy już dawno są. Ogólnie to wina przymusowych wyskakujących w nowych oknach reklamy. Potem właśnie tego typu komunikaty się pojawiają. Kiedyś jak raczkował internet to mimo wszystko stara praktyka z reklamami była lepsza, chcesz wejść w link to kliknij w baner i wtedy się odblokowywał przycisk na przejście dalej. Co prawda niby czasochłonne ale już nie denerwowało tym że ma się kilka nowych otwartych zakładek/okienek. Niestety aktualnej praktyki nikt nie zabroni, no nie jest na korzyść na pewno średnim i wielki firmom zarabiające w ten sposób.

Comments are closed.