Fatalne dane o polskich pracownikach! Idziemy w ślady Włoch i Grecji

Zdjęcie ilustracyjne. / fot. flickr.com
REKLAMA

Według ekspertów Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) większość polskich pracowników jest mało wydajna. To ma oznaczać, że jeśli nie uda się zmienić tej tendencji możemy podzielić los Włoch i Grecji.

Ponad połowę wartości dodanej w polskiej gospodarce wytwarza co najwyżej 5,6 mln osób pracujących przede wszystkim w korporacjach, czyli w dużych spółkach kapitałowych. To więcej niż wypracowuje niemal dwukrotnie większa grupa (10 milionów osób) zatrudnionych w mało wydajnych mikro przedsiębiorstwach, w rolnictwie, w sektorze publicznym czy pracujących na własny rachunek – wynika z najnowszej analizy Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju FOR.

REKLAMA

W spółkach kapitałowych wydajność jest średnio kilkukrotnie wyższa niż w mikro biznesie czy rolnictwie – to przyczyna różnicy we wkładzie do PKB.

W debacie o nierównościach płac i dochodów tracimy często z oczu zróżnicowanie produktywności -podkreśla Aleksander Łaszek, wiceprezes i główny ekonomista FOR.

Wzrost wydajności jest związany z inwestycjami, a na te stać głównie duże firmy. Statystycznie roczne nakłady na jednego pracownika wynoszą tam ok. 30 tys zł, a w mikro przedsiębiorstwach ok. 8 tys zł.

Eksperci twierdzą, że państwo powinno pozbywać się barier, które zniechęcają duże przedsiębiorstwa do inwestycji. Największą przeszkodą wcale nie są koszty utrzymania pracowników, ale niepewność regulacyjna, zwłaszcza skomplikowanie i nieprzewidywalność regulacji podatkowych. Łukaszek przypomniał, że podobną strukturę mają pogrążone w kryzysie Włochy i Grecja.

Źródło: rp.pl

REKLAMA