W odmętach postępowego szaleństwa. Książki dla dzieci są „zbyt białe”. Potrzeba większej różnorodności!

Zdjęcie ilustracyjne. / fot. pxhere.com

Z raportu stworzonego na zamówienie rządu Wielkiej Brytanii wynika, że książki publikowane w tym kraju są „zbyt białe”. Potrzeba w nich większego urozmaicenia, czyli np. dodania postaci murzynów czy muzułmanów.

Na szczęście chodzi tylko o książki dla dzieci, nikt nie będzie w powieściach Agathy Christie dopisywał, że główny bohater to murzyn/-ka. Przynajmniej na razie nie.

Wnioski z opublikowanego raportu są wstrząsające! Otóż ośrodek CLPE, który przygotował raport na zlecenie brytyjskiego rządu, zauważa że aż 32 procent uczniów w Wielkiej Brytanii pochodzi z mniejszości etnicznych.

Tymczasem w książkach dla dzieci postaci o innym kolorze skóry niż biały stanowią jedynie 4 procent! Tak być nie może, lewacy domagają się więc, żeby publikować takie książki, w których czarni będą kluczowymi postaciami.

CLPE podkreśliło też w raporcie, że zdecydowana większość książek, w których pojawiają się postaci inne niż białe, dotyczą problemów takich jak wojna, uchodźcy czy rasizm (choć podkreślanie, że biali to rasiści chyba im akurat nie przeszkadzało).

Oprócz wezwania do większej reprezentacji postaci innych niż białe, podkreślono także konieczność wiodących ról dla nich. Nie może być tak, żeby głównym bohaterem był jakiś białas, a czarny tylko postacią poboczną.

Zdaniem autorów raportu brak takiej reprezentacji wiązać się będzie z „podwyższonym ryzykiem marginalizacji takich osób w rzeczywistości”. „Naprawienie tej nierówności nie jest aktem miłosierdzia, ale koniecznością” – podkreślono.

13 KOMENTARZE

 1. Dal Polaków to chyba dobrze, że nasz sojusznik z 1939 roku, zmierza do zagłady?

  • Mogliby zacząć od skoligacenia się z jakąś porządną afrykańską monarchią. Ponoć w Swazilandzie król Mswati III poszukuje (regularnie) żony. Czy brytyjska Rodzina Królewska nie ma jakiejś księżniczki na wydaniu?

    • To jest pewien problem, ale w tym klimacie politycznym niech się cieszy, jeśli płeć się będzie mniej więcej zgadzać.

 2. No ja przepraszam, a kto jak nie Agatha Christie napisała „Dziesięciu małych murzynków”?

  A tak w ogóle, to papier też by trzeba zabarwiać, bo za bardzo biały!

 3. Prawiczki tęsknią za Adolfem i obroną białej rasy. Adolf tak bronił białej rasy że zabił 20 mln białych ludzi.

 4. I znowu z socjalistycznego lewactwa wyszedł tradycyjnie rasizm, tym razem wobec białych.
  Trzeba pamiętać ze przed wojną z socjalistycznej Partii Pracy wyodrębniła się Brytyjska Unia Faszystowska.

Comments are closed.