Gwiazdor disco-polo dostał list z ZUS-u z wyliczeniem emerytury. „Wolałbym co miesiąc przelewać tę kwotę na konto oszczędnościowe”

Sławomir Świerzyński i Jacek Kurski. / fot. PAP/StrefaGwiazd/Stach Leszczyński
Sławomir Świerzyński i Jacek Kurski. / fot. PAP/StrefaGwiazd/Stach Leszczyński

Gwiazda disco-polo, lider legendarnego zespołu Bayer-Full, nie kryje swojego oburzenia, po tym jak otrzymał list z ZUS-u z wyliczeniem przysługującej mu emerytury. Wolałbym co miesiąc przelewać tę kwotę na konto oszczędnościowe – mówi o swojej składce na ZUS.

Sławomir Świerzyński ma już 57 lat i od kilkudziesięciu lat odprowadzał składki od swoich niemałych zarobków na poczet przyszłej emerytury. Teraz ZUS rozsyła do przyszłych emerytów listy z wyliczeniami emerytur. Lider Bayer-Full stracił jednak wiarę, że cokolwiek dostanie.

Dostałem pisemko, w którym ZUS po 37 latach płacenia wymaganych stawek gwarantuje mi 386 zł emerytury. Nie mogłem w to uwierzyć – opowiada Świerzyński. I dodaje: Według ustawy jeśli nie osiągam 700 złotych, to i tak je dostanę, co nie zmienia faktu, że państwo robi sobie z nas żarty.

Oczywiście Świerzyński, autor znanych „hitów” jak „Majteczki w kropeczki” czy „Wszyscy Polacy”, nie narzekał na zarobki w związku z czym mógł sobie pozwolić na odłożenie większej kwoty. Jednocześnie cieszy się dobrym zdrowiem i zapewnia, że zamierza pracować także po przekroczeniu wieku emerytalnego.

Żeby żyć na przyzwoitym poziomie, zamierzam i muszę pracować do końca życia. Niech oni mi tej emerytury nie dadzą, nawet jej nie chcę (…) naprawdę lubię swoją pracę i będę śpiewał, dopóki ludzie będą chcieli mnie słuchać – deklaruje Świerzyński.

Moja sytuacja nie jest zła, ale nie mogę cicho siedzieć, kiedy mnie się wylicza na 386 zł, a sędziemu gwarantuje się 12 tys. spoczynkowej emerytury, gdzie to ja na niego płaciłem – oburza się piosenkarz.

Świerzyński słusznie dodał, że przecież oprócz składek na emeryturę, której mógłby dostać tyle, co kot napłakał, płaci też wysokie podatki. W państwową emeryturę jednak nie wierzy.

Nie wierzę, że w ogóle jakąkolwiek emeryturę dostanę. Wolałbym co miesiąc przelewać tę kwotę na konto oszczędnościowe w banku i przynajmniej miałbym pewność, że nie wyjmę mniej niż włożyłem – podkreśla.

Źródło: Super Express

84 KOMENTARZE

 1. No cóż ja mam przepracowane mniej lat niz ten gwiazdor i tez mam przewidywana emeryture w tej kwocie

 2. Placcie dalej na sędziów, lekarzy, a oni was osadzą i wyleczą ze złudzeń, choćby o poradniach bez kolejek…

 3. Padatek podatkiem, a jak gwiazdor placił sobie minimalna stawke zus, a nie jak sędzia, ktory ma oficjalnie od dochodu to co się dziwi. Artyści to wolny zawód i decyduja sami o sobie, stać ich na lepsza emeryture w przyszlości, niech tylko przestaną się bawić całe życie, a potem wypisują glupoty jak to zus z nich zakpił.

  • Zarabiają dużo aktorzy. Piosenkarze a płacą do ZUS małe składki to co się dziwią i bzdury piszą dostają Tak jak zasługują..i tak jest większości zawodów.Ja JESTEM na emeryturze i miałam najniższą krajowa i oplacalam składki i mam tyle ile wypracowałam i aż tak nie narzekam.A im ciągle mało.

  • Nie masz tyle ile wypracowałaś, masz tyle ile zabiorą nam, młodym… Za komuny żyliście na kredyt, który teraz my spłacamy, ale dość już tego. Masz dzieci? Jeśli tak to dobrze, będą Cię utrzymywać bo ja już nie będę dokładał do tego systemu. Fajnie się balowało w sanatoriach w Juracie? Dostało się mieszkanie z przydziału za Gierka? To teraz sobie spłacajcie te długi, których narobiliście. A na emeryturze niech was dzieci utrzymują. Chyba, żeście je wysłali na „europeistykę”, ale to wasz problem, bo chciało się wyżej sr*ć niż dupę się ma…

    • To jest twój problem. Rozmowa ze starymi ludźmi o ekonomii jest jak tłumaczenie koniowi tabliczki mnożenia. Stworzyliście system emerytalny oparty na założeniu, że będą rodzić się nowi płatnicy składek, ale stworzyliście go po to, aby nie musieć mieć dzieci, sprzeczność sama w sobie, a teraz wielkie zdziwienie? To jest REZULTAT! Inni podcierali dzieciom tyłki, wydawali kasę na edukacje i wychowanie, a jaśnie Pan/Pani balował/a za hajs z długu publicznego w najlepsze i teraz jeszcze roszczenia?!

     Teraz macie owoce tego coście zasiali! Brak dzieci, czyli płatników składek emerytur bo po co było przejmować się dziećmi skoro państwo DA, system stworzony tak, że każdy zdrowo myślący młody człowiek ucieka jak najszybciej za granicę bo po co ma rypać na dług publiczny za który żeście balowali całą komunę w niewydolnym systemie. Pieniądze emerytalne z okresu komuny zostały przeżarte i powiedziano to oficjalnie, a teraz młodsze pokolenia muszą pokutować za to obżarstwo! Wydaje wam się, że pieniądze się materializują? Że wystarczy, że przyjdzie drugi Gierek, sypnie złotem i znów będzie się dobrze żyło?! Wasza głupota jest porażająca! Wybieracie najgłupszych i najbardziej pazernych polityków, nie macie zielonego pojęcia o podstawach ekonomii, zadłużacie przyszłe pokolenia, a potem macie pretensje, że młody człowiek nie chce na was robić, gdy zgotowaliście mu 80tyś złotych długu już od urodzenia (a kwota ta stale rośnie!).

     Zwracam się z powyższym do starszych pokoleń, z których przedstawicielami mam styczność na co dzień. Zgotowaliście taki los sobie i nam, a wszystko przez brak podstawowej wiedzy, którą na każdym kroku udowadniacie nawet w komentarzach!

     Należy jak najszybciej wprowadzić kolejny cenzus wyborczy i odebrać prawa głosu ludziom po 60 roku życia, aby natychmiast zahamować głosowanie na postkomuchów, religijnych komuchów vel PiS, PSLe i inne pasożytnicze ścierwa. Niech przyszłość narodu wróci w ręce ludzi, którzy tą przyszłość mają, a nie ludzi, którzy już odchodzą i jedyne czego chcą to zadłużyć się przed śmiercią jeszcze bardziej na koszt przyszłych pokoleń!

     A przede wszystkim należy rozpie****ić ZUS na kawałki, zakopać głęboko każde najmniejsze wspomnienie o nim i zasypać solą i ługiem!

  • Czy ktoś bawi się, czy nie ,to jego prywatna sprawa! Chodzi o system. Trzeba zlikwidować podatek od rent i emerytur. O to co piszesz, to inna historia, bo ludzie płacą minimalną składkę, a potm wyrónuje się im z tego, co inni wpłacili, bo „mają za mało”.

 4. A ile Pan odprowadzał podatku od dochodu w ciągu swojej kariery? Czy przypadkiem nie minimalną kwotę? A teraz płaczemy, a przez całą karierę grabiliśmy innych podatników. Żenada.

  • Moment, moment… Czyli jednak składka na ZUS jest podatkiem, a nie daniną tak jak to komuchy nam wciskają od zawsze? Wydało się. Jaki związek ma podatek z wysokością emerytury skoro rzekomo to właśnie składka oraz okres jej opłacania miały wpływać na wysokość emerytury? Oj komuszku coś ściemniamy :) A sprawiedliwość wygląda tak- uzbierałeś 1.000.000 zł płacąc po 1200 zł miesięcznie to otrzymujesz 1.000.000 zł i ani złotówki mniej, ani więcej. Sprawiedliwość po waszemu-komuszemu to taka, że Pan od discopolo zarabia dużo to ma się dokładać do waszych emerytur? Zapomnijcie. Ja wyjeżdżam i nie będę płacił na darmozjady, które całą komunę kradły, dostawały kasę, a nawet mieszkania za nic. A teraz 25 latkowie zasuwają z kredytem na 30 lat a ramolom ciągle mało i tylko „DEJ i DEJ”. Macie dzieci- będą was utrzymywały, nie macie- zdychajcie z głodu. Ja nie dołożę do tego burdelu ANI JEDNEJ ZŁOTÓWKI!

 5. Hehe jaką muzykę „tworzy” takie też ma pojęcie o zasadach emerytalnych. W obu przypadkach beznadziejne. Całe lata kosił siano śpiewając ciemnemu ludowi o majteczkach a składkę płacił minimalną. Więc ma to co odłożył, thats all

  • Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę ale ten gość ma słuch absolutny i jest wykształconym stroicielem pianin… Po akademii muzycznej..

   • To w takim razie wstyd totalny że nie tworzy ambitniejszej muzyki tylko taką chałę-porażka…

  • Moment to są jakieś progi składki na ZUS? Bo ja myślałem, że jest stała dla przedsiębiorcy i właśnie podnoszona przez Morawieckiego do 1300 zł.

 6. Polska to złodziejami Państwo ludzie obudzić się trzeba zrobić wobec tego jakiś bunt to jest nie do pomyślenia żeby tak nas wszystkich okradać

 7. Co za brednie jesli on po 37 latach ma prognozowane okolo 390 zl to ile od odprowadzil skladek? Ja mam 31 lat pracy i prognozowana emerytura to prawie 4000zl ale mi idzie rocznie na zus 11000zl a on wszystko do swojej kieszeni kosi wiec pretensje tez do siebie miec powinien

  • Chcesz mi powiedzieć, że więcej dostaniesz niż odlożyłeś ? Całe życie pracowałeś w Polsce? Przy emeryturze na poziomie 48000 rocznie szybko odzyskasz zainwestowane pieniądze. Moje gratulacje. Zwolennicy ZUS niech sobie płacą składki i wierzą w takie brednie. Emerytury na takim poziomie dostają nieliczni. Większość stawek to kpina. Nie chcę od państwa ani grosza, niech się udławią tymi składkami.

  • Po 31 latach 4 tyś emerytury?ładna sciema…tym bardziej że 40 lat trzeba mieć …Pozdrawiam

  • Zobaczysz te 4000 jak swinia niebo naiwniaku. Jesli beda pieniadze to cos dostaniesz a jak nie to dostaniesz grosze.

 8. A ja bym wolał żeby gość powiedział ile odprowadzał złotych na ten ZUS bo co on gada i nie jedna gwiazda to kpina bo wszyscy wiemy że odprowadzali tylko tyle ile musieli. Ja jako ślusarz mam ok 1600 złoty a wcale kokosów jak oni nie zarabiałem.

 9. A co mają powiedzieć ci co zarabiają najmniej i nie mają możliwości odłożenia na starość?

 10. Madrale…. Najniższa składka na działalności liczona jest od średniej krajowej więc to chyba nie tak mało co?

 11. A pracował ktoś z was bo jak to czytam to mi się śmiać chce.Przeważnie każdy pracodawca odprowadza najniższe stawki Zus.Czasami na1/4 1/2 etatu a jak nie to zatrudnia Ukraińców którzy Zus nie płacą a pracują pewnie lepiej bo za mniej.Zus nie inwestuje tylko wydaje więc to kwestia czasu aby system się załamał.Wielu ludzi nie dożywa renty z Zusu pytanie gdzie podziały się ich pieniądze.

 12. Proszę nie płakać. Wszystkich obowiązują te same przepisy. Trzeba złożyć dokumenty w Zus o ustalenie kapitału początkowego za okres kariery zawodowej do 31.12.1988r. I to jest pierwsza składowa przyszłej emerytury. Druga składowa to składki jakie doprowadzamy do ZUS. Jeśli opdrowadzamy najniższe…. To….emerytura też nie jest wysoka. Wstyd pisać. Celebryci bez dochodów .

 13. Twórcy i artyści opłacali grosze, a teraz wielkie zdziwienie, że emerytura głodowa.

 14. Szkoda tylko ,ze skladki sie odkłada nawet ponad 40 lat gdzie najnizsza dla przedsiebiorcy w tym roku to 1228,70 z czego społeczne 843,45 a samo emerytalne 520,36. Przez 40lat płaci sie takie pieniadze ,a gdzie emerytura nawet nie bedzie równawartosci tych składek mimo ze bedzie pobierana na pewno krocej niz 40 lat ;) do tego dodajmy inflacje. To te pieniadze bede jeszcze wieksza kpiną

 15. Ja przez dwa lata pracowałem legalnie w polsce(głównie jestem w UK).
  Jakiś czas temu otrzyamłem list z ZUS-u w którym było napisane że w ciągu tych dwóch lat odprowadziłem do ZUS-u trochę ponad 12tys zł. A moja emerytura po osiągnięciu odpowiedniego wieku (czyli za 40lat) będzie wynosiła 0.00zł miesiącznie. To ja w taki mrazie mam dwa pytania:
  1: gdzie są moje pieniądze? Oddajcie mi je a ja odpowiednio je zainwestuję.
  2: jak nie płacić w polsce ZUS-u? Bo to zwyczjanie się nie opłaca.

  • 1. Po pierwsze nie twoje pieniadze tylko pieniadze państwa. ZUS to zwykły podatek twoje pieniadze poszły na konto obecnych emerytów i ich NIE MA ! W zamian za to ZUS zrobił zapis ze cos ci sie w przyszłości należy a cos zależy od tego czy w przyszłości beda pieniadze i frajezy gotowi je płacić. 2. Mysle ze w tym celu trzeba z Polski wyemigrować bo tu zwyczajnie cie okradną w majestacie „prawa”

 16. Teraz macie owoce tego coście zasiali! Brak dzieci, czyli płatników składek emerytur bo po co było przejmować się dziećmi skoro państwo DA, system stworzony tak, że każdy zdrowo myślący młody człowiek ucieka jak najszybciej za granicę bo po co ma rypać na dług publiczny za który żeście balowali całą komunę w niewydolnym systemie. Pieniądze emerytalne z okresu komuny zostały przeżarte i powiedziano to oficjalnie, a teraz młodsze pokolenia muszą pokutować za to obżarstwo! Wydaje wam się, że pieniądze się materializują? Że wystarczy, że przyjdzie drugi Gierek, sypnie złotem i znów będzie się dobrze żyło?! Wasza głupota jest porażająca! Wybieracie najgłupszych i najbardziej pazernych polityków, nie macie zielonego pojęcia o podstawach ekonomii, zadłużacie przyszłe pokolenia, a potem macie pretensje, że młody człowiek nie chce na was robić, gdy zgotowaliście mu 80tyś złotych długu już od urodzenia (a kwota ta stale rośnie!).

  Zwracam się z powyższym do starszych pokoleń, z których przedstawicielami mam styczność na co dzień. Zgotowaliście taki los sobie i nam, a wszystko przez brak podstawowej wiedzy, którą na każdym kroku udowadniacie nawet w komentarzach!

  Należy jak najszybciej wprowadzić kolejny cenzus wyborczy i odebrać prawa głosu ludziom po 60 roku życia, aby natychmiast zahamować głosowanie na postkomuchów, religijnych komuchów vel PiS, PSLe i inne pasożytnicze ścierwa. Niech przyszłość narodu wróci w ręce ludzi, którzy tą przyszłość mają, a nie ludzi, którzy już odchodzą i jedyne czego chcą to zadłużyć się przed śmiercią jeszcze bardziej na koszt przyszłych pokoleń!

  A przede wszystkim należy rozpie****ić ZUS na kawałki, zakopać głęboko każde najmniejsze wspomnienie o nim i zasypać solą i ługiem!

Comments are closed.