Już od przyszłego roku w Polsce będą obowiązywać zielone tablice rejestracyjne. Co będą oznaczać?

Zdjęcie ilustracyjne. / fot. pixabay.com

Od 11 lipca 2019 roku w Polsce zaczną być wydawane nowe tablice rejestracyjne. Zmieni się kolor napisów na tablicach rejestracyjnych – z czarnego na zielony. Co to będzie oznaczać?

Zmiana ma ułatwić życie kierowcom, na nowych blachach będzie można jeździć kilkoma samochodami. Znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym dopuszcza możliwość uzyskania profesjonalnych rejestracji samochodowych.

Do tej pory wdrożenie przepisów w życie nie było możliwe ze względu na brak rozporządzenia, które teraz opublikowało Ministerstwo Infrastruktury. Propozycja ta ma być skierowana głównie do właścicieli firm.

O nowe tablice rejestracyjne będą mogli się starać przedsiębiorcy, którzy zajmują się sprzedażą samochodów, które nie zostały zarejestrowane ani w Polsce, ani za granicą. Drugim wyjątkiem są jednostki naukowe zajmujące się badaniem samochodów.

Według rządowych szacunków w Polsce ma być około 20 tysięcy samochodów, które będą się kwalifikowały do uzyskania tego typu tablic. Ma to pozwolić między innymi na niestaranie się o tablice rejestracyjne dla każdego samochodu przeznaczonego dla jazd testowych.

„Projekt rozporządzenia określa wzory profesjonalnych tablic samochodowych, motocyklowych i motorowerowych. Będą się one różnić rozmiarami, ale łączyć będzie je wygląd. Na białym tle oznaczenia zostaną wypisane zieloną barwą” – podaje wp.pl.

Dowód rejestracyjny dla takich tablic będzie ważnych przez 30 dni w przypadku dealerów i sześć miesięcy w przypadku ośrodków badawczych. Za wydanie takiej decyzji trzeba będzie zapłacić w sumie 190 złotych.

Źródło: wp.pl

Comments are closed.