Tragiczne zmiany przeszły bez echa. Tak PiS chce wykończyć małe partie. Zamurują scenę polityczną na lata

Jarosław Kaczyński - prezes PiS. / fot. PAP
Jarosław Kaczyński - prezes PiS. / fot. PAP

Niedługo PiS może zmieść wszystkie partie opozycyjne poza Platformą Obywatelską. To osiągnie poprzez uchwaloną ordynację wyborczą, która postawi wszystkie mniejsze partie poza parlamentem.

PiS na razie przeprowadził przez Sejm ordynację do Europarlamentu.

Symulacja na podstawie starej i nowej ordynacji pokazuje, jak będą wyglądały wyniki przedtem i obecnie.

Przy założeniu, że PiS otrzyma 44% głosów (w praktyce jest to raczej wątpliwe) to według starej ordynacji otrzymałby 25 mandatów, ale według nowej aż 34 mandaty.

Wzbogaciłaby się również PO, odpowiednio 15 mandatów, a według nowej ordynacji 18 mandatów.

Poległyby za to wszystkie inne partie. One według starej ordynacji miałyby w sumie 12 mandatów, a według nowej ZERO. Przypomnijmy, że w poprzednich wyborach do europarlamentu weszły SLD, PSL i Kongres Nowej Prawicy.

Opozycja oczywiście protestowała.

„Wasze intencje są jasne, piszecie ordynację tak, by faworyzowała PiS. Wy nie pracujecie nad ordynacją, wy się do niej włamujecie. .. Nie wolno zmieniać ordynacji, trzeba jej bronić” – mówił w Sejmie Mariusz Witczak z PO podczas debaty nad projektem zmian w Kodeksie Wyborczym.

Nie ulega wątpliwości, że po udanym podziale łupów w wyborach do Europarlamentu PiS spróbuje w podobny sposób załatwić wybory do Sejmu w 2019 r.

Gdyby takie lub podobne wyniki padły w wyborach do Sejmu, to oznaczałoby, że PiS miałby wynik zbliżony do 2/3 liczby mandatów. To dawałoby możliwość obalania weta prezydenta (potrzeba 3/5 głosów) i byłoby na granicy możliwości zmiany konstytucji, do czego potrzeba właśnie 2/3 głosów.

Inna sprawa, że w praktyce byłoby trudno uzyskać taki wynik, ponieważ opozycja nie chcąc być pozbawiona wszystkiego, zapewne zjednoczyłaby się i wystawiła wspólną listę do Sejmu.

Źródło: Fakt24

11 KOMENTARZE

 1. A tak prawiczki bluzgali na Tuska i PO. To macie teraz dobrze. System amerykański – Demokraci i Republikanie.

  • W systemie amerykańskim jest lewica i prawica. W PiSlsce będzie tylko lewica ksenofobiczna i lewica internacjonalistyczna. Nie po to hodowano przez ponad 70 lat ciemną masę homo sovieticus, żeby w tym kraju prawica mogła dojść do władzy.

   • Republikanie to prawica z ustawą 447? Ech prawiczki, prawiczki już kochacie znów Trumpa?

   • Czarną masę homoklerykalus hodowano lat tysiąc z genialnym skutkiem, nikt takiej nie wmówi, że białe jest białe, a czarne jest czarne.Amen
    Z logiką i kojarzeniem sympatyków ncz jest tragicznie. Pociskają wam na przemian święte oburzenie na PiS, jednocześnie ostentacyjnie gardzą wszelkimi społecznymi, obywatelskimi ruchami sprzeciwiającymi się okupacji PiS. Prosta manipulacja jak konstrukcja cepa dla inteligentnych inaczej.
    Pan Mikke i jego towarzysze de facto grają dla obecnego reżimu. Karmią, odszczepioną, skrajną prawicę z jakiegoś powodu niezadowoloną z PiS, ale kiedy uda się sforsować wybory będzie z PiSem jak się patrzy.

 2. Tak uprawia sie skuteczna polityke czy to sie komus podoba czy nie. Patrzec i uczyc sie!

  • Jeszcze skuteczniej politykę uprawiała WKP(b) i NSDAP. Kaczyści, jak widać, czegoś się jednak byli w stanie nauczyć pomimo swojego sumarycznego IQ wielkości worka zgniłej brukwii.
   Mentalność bandyty wylezie zawsze, prędzej czy później. PiS to nie jest partia polityczna, to mafia. Tak samo jak PO, PSL czy SLD.

 3. Korwinisci to mniejszosc ktora nie powinna wchodzic na glowe wiekszosci. W USA byli na listach Prawicy ale Kaczor ma dupie ich, ich sladowe poparcie i ich pomysly na grabiez resztek majatku narodowego wiec robia jako przystawka antyKOD.

 4. Od demokracji do dyktatury proletariatu, wystarczy odpowiednia większość w Sejmie.
  Demokracja zawsze szła w parze z socjalistycznym totalitaryzmem.

 5. A to ciekawe, tzn. ze wyborcy juz nie decyduja o wyborach tylko ordynacja? I mamy samych tepych obywateli ktorzy nie potrafia ocenic rzeczywistosci?

Comments are closed.