
41,1 stopnia Celsjusza pokazały w poniedziałek termometry w mieście Kumagaya w pobliżu Tokio; to najwyższa temperatura w historii pomiarów w Japonii – poinformowały w poniedziałek służby meteorologiczne. Fala upałów utrzymuje się w tym kraju od ponad tygodnia.
Według agencji Associated Press oczekuje się, że w poniedziałek słupki rtęci w Tokio wskażą 37 st. Celsjusza, a w Nagoi w środkowej części kraju – 39 st.
Bardzo wysokie temperatury w ostatnim czasie sprawiły, że ponad 40 osób zmarło, a dziesiątki tysięcy skierowano do szpitali. Tylko w sobotę co najmniej 11 osób zmarło na skutek – jak podejrzewają lekarze – udaru cieplnego.
Władze Japonii apelują do obywateli, by w miarę możliwości nie wychodzili na zewnątrz i korzystali z klimatyzacji.
W ubiegłym roku 48 osób zmarło w Japonii w wyniku upałów między majem a wrześniem, przy czym 31 zmarło w lipcu. Według krajowej agencji meteorologicznej obecną falę upałów spowodowało nawarstwienie się dwóch układów wysokiego ciśnienia nad znaczną częścią Japonii.
Upały dają się we znaki także mieszkańcom Korei Południowej. W mieście Gangneung na północnym wschodzie kraju w poniedziałek o godz. 6.45 odnotowano najwyższą dobową temperaturę minimalną – 31 st. C – poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap. W Seulu wskazanie to wyniosło 29 st. C.
W naszym kraju w poniedziałek będzie zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami, zwłaszcza na wschodzie i krańcach zachodnich kraju wzrastające do dużego i tam przelotne opady deszczu oraz burze. W czasie burz prognozowana wysokość opadów na wschodzie kraju do 20 mm, na Podkarpaciu do 30 mm.
Temperatura maksymalna od 24 st. do 28 st., miejscami nad morzem od 22 st. do 24 st. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/godz.
W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko miejscami na wschodzie oraz krańcach zachodnich zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu i zanikającymi burzami. Lokalnie mgły ograniczające widzialność do 300 metrów. Temperatura minimalna od 12 st. w kotlinach sudeckich do 18 st miejscami na wybrzeżu i krańcach południowo-wschodnich. Wiatr słaby, z kierunków północnych. W czasie burz wiatr porywisty.
We wtorek zachmurzenie małe i umiarkowane, na wschodzie i północnym zachodzie okresami duże i tam miejscami przelotne opady deszczu oraz burze. W czasie burz prognozowana wysokość opadów do 30 mm.
Temperatura maksymalna od 24 st. na Pogórzu Karpackim do 29 st. na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej, miejscami nad morzem od 22 st. do 24 st. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/godz.
W Warszawie w poniedziałek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 28 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północny.
W nocy zachmurzenie umiarkowane. Temperatura minimalna 16 st. Wiatr słaby, północny.
W dzień w stolicy zachmurzenie na ogół umiarkowane. Temperatura maksymalna 27 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północny.
Z każdym następnym dniem będzie coraz cieplej. Już w środę temperatura przekroczy 30 st. Celsjusza.
(PAP)