Kartele oferują za jej głowę 70 tysięcy dolarów. W trzy lata pomogła przechwycić 9 ton kokainy i złapać ponad 200 gangsterów [FOTO]

Źródło: Twitter

Suka Sombra („Cień”) stała się najbardziej skutecznym pogromcą kolumbijskich karteli narkotykowych. Tropi ich narkotyki tak skutecznie, że bandyci oferują 70 tys dolarów za jej głowę.

O 6 letnim owczarku niemieckim zrobiło się głośno po reportażach w dzienniku „El Tiempo”, gdzie opisano m.in jak pies wykrył 9 ton kokainy. Uliczna wartość to kilkaset milionów dolarów. Sombra mocno uderzyła więc w narkotykowe kartele. Do tego stopnia, że gang Urabenos, znany też jako Kartel z Zatoki oferuje 200 milionów peso (około 70 tys dolarów) za zabicie jej. Wyrok miał wydać ukrywający się szef kartelu Dario Antonio Usuga.

Wściekłość narkotykowego została wywołana nie tylko ogromnymi stratami, ale też szyderstwami ze strony policji. Antynarkotykowa Brygada zaczęło publikować wpisy na Twitterze opisując osiągnięcia psa. Kolejnego wpisu dokonał szef kolumbijskiej policji generał Jorge Nieto, informując, że dzielna suka pozwoliła zatrzymać aż 245 gangsterów.

Teraz, ze względów bezpieczeństwa, pies został przeniesiony z Urabenos na lotnisko w Bogocie i tam pełni służbę. Cień ma też ochronę uzbrojonych strażników. Lotnisko uchodzi za miejsce, w którym kartel nie jest w stanie przeprowadzić zamachu.

Kolumbia jest największym na świecie producentem kokainy. Większość jest przerzucana szybkimi łodziami, albo nawet podwodnymi do Ameryki Środkowej, i dalej do Stanów Zjednoczonych.

W ubiegłym roku policji udało się w czasie jednej akcji przechwycić 12 ton kokainy należącej do Kartelu Zatoka. Jej wartość szacowana jest na 360 milionów dolarów. Uczestniczyło w niej 400 funkcjonariuszy, którzy w jednym momencie dokonali równolegle najazdu na kryjówki kartelu.

Prenumerata NCZ! z prezentem

Comments are closed.