Najgorsze upały dopiero przed nami. Żar zaleje całą Polskę [PROGNOZA POGODY NA WEEKEND]

Foto: pixabay
Foto: pixabay

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało ostrzeżenie. Do Polski zbliża się fala upałów. Termometry będą wskazywać ponad 30 stopni Celsjusza. Resort apeluje, żeby zachować zasady bezpieczeństwa z uwagi na niekorzystne dla zdrowia warunki. 

W weekend ośrodek ciśnienia znad Morza Czarnego przywiedzie nad afrykańskie powietrze znad Egiptu i Półwyspu Synaj. W całej Polsce będzie upalnie i duszno. W sobotę w okolicach Wrocławia będzie ponad 30 stopni C.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 2. stopnia w nocy z czwartku na piątek w czterech województwach: dolnośląskim, lubuskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. W piątek i sobotę ostrzeżenia będą dotyczyć już niemal całego kraju.

„Unikajmy w takich sytuacjach przebywania w pełnym słońcu. Każdy powinien pamiętać o wypijaniu dużej ilości płynów i unikać zbędnego wysiłku fizycznego. Największe ryzyko wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych dotyczy niemowląt i małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku” – apeluje MSWiA.

Taka pogoda jest szcególnie groźna dla zdrowia, a nawet życia. Szczególnie powinny uważać osoby starsze i mające problemy z krążeniem.

Niebezpiecznie może być też w miejscach, gdzie zwykle szukamy schronienia przed takimi warunkami. Nie możemy jednak wchodzić rozgrzani wprost do morza czy jeziora. To grozi wstrząsem termicznym. Woda w Bałtyku ma temperaturę poniżej 20 st. C – musimy ochładzać się powoli – instruował dla wp.pl Ryszard Miroszniczenko, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku.

Należy pamiętać, że taka pogoda jest zabójcza dla dzieci i zwierząt pozostawionych w zamkniętym samochodzie!

źródło: pogodynka.pl
źródło: pogodynka.pl

Źródła: wp.pl, pogodynka.pl

Comments are closed.