Wenezuela tuż nad przepaścią. Sytuacja jest tak dramatyczna jak w Niemczech tuż przed dojściem do władzy Hitlera

Mural poparcia dla Nicolasa Maduro. / Dostawca: PAP/EPA.
Prenumerata NCZ! z prezentem

Sytuacja Wenezueli jest najgorsza od lat, pod rządami komunistów inflacja ciągle się nakręca i niedługo sięgnie 1 000 000 procent. To oznacza, że sytuacja jest podobna do tej z Niemczech w 1923 roku, niedługo przed dojściem do władzy NSDAP.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przedstawił swoje prognozy gospodarcze dla państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Najgorzej wygląda sytuacja Wenezueli, kraju z dużymi zasobami ropy naftowej, niegdyś najbogatszego w Ameryce Południowej. Teraz trzeci rok z rzędu PKB kraju ma się zmniejszyć.

MFW prognozuje, że rząd w Caracas będzie utrzymywał głęboki deficyt budżetowy, a także na masową skalę dodrukowywał pieniądze, co tylko nakręci inflację. Do końca roku wzrośnie ona aż do miliona procent, co oznacza hiperinflację w wysokości podobnej do tej w Niemczech w latach 20. XX wieku.

„Spadek aktywności gospodarczej, hiperinflacja i pogarszający się poziom dóbr i usług publicznych (ochrona zdrowia, elektryczność, woda, transport i bezpieczeństwo), a także niedobory żywności po cenach subsydiowanych doprowadziły do dużych przepływów migracyjnych, które będą miały skutki uboczne dla sąsiednich krajów” – mówi Werner z MFW.

Źródło: bankier.pl

Comments are closed.