Twitter wojuje z prawicą. Oskarża prezydent Donald Trump

Prenumerata NCZ! z prezentem

Prezydent USA Donald Trump oskarżył serwis społecznościowy Twitter o zaniżanie widoczności wpisów (ang. shadowbanning) “prominentnych Republikanów”. Firma odpiera zarzuty Trumpa, przyznając jednak że Twitter nie działa poprawnie – informuje serwis The Next Web.

Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział, że przyjrzy się praktykom stosowanym przez Twitter po doniesieniach portalu Vice News, który stwierdził, iż serwis ogranicza możliwość wyszukiwania wpisów polityków z ramienia Republikanów, nie stosując takich samych filtrów w stosunku do przedstawicieli strony liberalnej.

Według przedstawicieli serwisu zarzuty te nie są jednak uzasadnione – trudności z wyszukiwaniem wpisów Republikanów pojawiły się bowiem w wyniku działania błędu, który sprawił, iż początki nazw kont polityków nie były wykazywane jako podpowiedzi w wynikach wyszukiwania serwisu. Rzecznik Twittera poinformował, że obecnie zespół techniczny firmy pracuje nad rozwiązaniem tego problemu.

Firma jednocześnie wskazała, że błąd wkradł się przy implementowaniu najnowszych funkcji Twittera, które mają pomagać użytkownikom zwiększać komfort korzystania z serwisu m.in. poprzez ukrywanie bezwartościowych wypowiedzi na platformie, bądź treści pochodzących z niewiarygodnych kont – poinformował serwis.

Konta, których aktywność w serwisie zostanie przez algorytmy określona jako niegrzeczna, inwazyjna bądź naruszająca zasady kulturalnej debaty społecznej, wciąż są dostępne w wynikach wyszukiwania platformy, jednakże ich widoczność jest zaniżana. Według szefa produktu Twittera Kayvona Beykpoura jednak nie można mówić o tym, by algorytmy dokonywały klasyfikacji na podstawie jakichkolwiek kryteriów światopoglądowych bądź politycznych.

Artykuł z serwisu Vice News, do którego odniósł się w swoim wpisie Trump, zyskał dużą popularność wśród użytkowników Twittera o poglądach republikańskich i szybko wywołał dyskusję na temat cenzury w mediach społecznościowych. Po wypowiedziach prominentnych polityków amerykańskiej prawicy w tym temacie, został on podchwycony przez rosyjskie media propagandowe, takie jak Sputnik – podaje z kolei serwis BuzzFeed. (PAP)

Comments are closed.