Inwestor pozywa Facebooka. Oskarża Zuckerberga o ukrywanie kondycji finansowej firmy i naruszenie prawa federalnego

Mark Zuckerberg. Foto: PAP/EPA
Mark Zuckerberg. Foto: PAP/EPA

Do sądu federalnego na nowojorskim Manhattanie wpłynął pozew inwestora rozczarowanego wynikami Facebooka za drugi kwartał tego roku. Oskarża on szefostwo koncernu za wprowadzanie w błąd co do kondycji finansowej Facebooka – informuje Reuters.

Pozew złożył James Kacouris, którego zdaniem prezes Facebooka Mark Zuckerberg i szef finansów koncernu David Wehner celowo nie ujawniali informacji na temat spowolnienia wzrostu przychodów firmy, jak i spadków liczby użytkowników serwisu.

Kacouris argumentuje, że rynek był „zszokowany” po „ujawnieniu prawdy” na temat wyników finansowych Facebooka za drugi kwartał tego roku. Zdaniem powoda, spadek wartości akcji Facebooka o 19 proc. jest wynikiem naruszenia prawa federalnego przez koncern.

Rzeczniczka Facebooka odmówiła komentarza w tej sprawie.

Tymczasem, według agencji Reutera, w USA inwestorzy bardzo często pozywają firmy w związku z nieoczekiwanymi spadkami giełdowymi, szczególnie w przypadkach, gdy w grę wchodzą duże straty finansowe. Reuters przypomina również, że w ostatnim czasie przeciwko Facebookowi wiele pozwów wpłynęło w związku z praktykami koncernu względem danych użytkowników platformy. Wiele z postępowań zostało połączonych przez sąd federalny w San Francisco, a wspólnym mianownikiem dla tych spraw jest afera związana z wykorzystaniem danych z serwisu przez kontrowersyjną firmę analityczną Cambridge Analytica.

W ubiegłym tygodniu Facebook odnotował największy w swojej historii spadek wartości akcji, który nastąpił w związku z ogłoszeniem przez koncern słabszych niż przewidywano wyników wzrostu przychodów za drugi kwartał tego roku. Facebook zapowiedział, że spodziewa się spowolnienia również w nadchodzących miesiącach, a tendencja ta może utrzymać się aż do końca tego roku.

Według dziennika „Wall Street Journal”, inwestorzy przeżyli szok w związku z ujawnieniem wyników przede wszystkim dlatego, że firma Zuckerberga do tej pory wykazywała niezwykłą wręcz odporność na negatywne doniesienia medialne na jej temat i skandale związane np. z praktykami dotyczącymi prywatności użytkowników.

W drugim kwartale bieżącego roku Facebook stracił około miliona regularnie korzystających z serwisu w ciągu miesiąca użytkowników. W Europie z kolei w ostatnich trzech miesiącach liczba logujących się codziennie do platformy osób zmalała o trzy miliony. (PAP)

9 KOMENTARZE

 1. Przypominam, że używanie fb NIE JEST OBOWIĄZKOWE!
  Tym bardziej NIE JEST OBOWIĄZKOWE INWESTOWANIE w fb.

  • To prawda,że używanie fb nie jest obowiązkowe,ale należy zwrócić uwagę,że pod wieloma artykułami kiedy chce się napisać komentarz to jest to tylko możliwe przez fb!Czy to nie jest dyskryminacja innych użytkowników komputera?Ja nie mam i nie chcę mieć fb !

 2. Trzeba być głęboko zakorzenionym debilem aby inwestować w zydowskie firmy. Każdy, ale to każdy nawet średnio rozgarniety wie że zydy to oszuści.
  Wszystkim inwestorom dedykuje zydowskie powiedzenie: JA (zyd) ZOSTANE MILIONERM A TY BEZ GROSZA FRAJEREM

 3. Odszkodowanie za to, że spadła cena akcji?
  Żałośni ludzie.

 4. Przecież skoro fb banuje ludzi, to udzie odchodzą. I odejdą wszyscy …

 5. Hardcore’owy ten FB. Malwersacje z danymi użytkowników, wygląda na to, to dopiero wierzchołek góry lodowej.

Comments are closed.