Inwestor pozywa Facebooka. Oskarża Zuckerberga o ukrywanie kondycji finansowej firmy i naruszenie prawa federalnego

Mark Zuckerberg. Foto: PAP/EPA
Mark Zuckerberg. Foto: PAP/EPA

Do sądu federalnego na nowojorskim Manhattanie wpłynął pozew inwestora rozczarowanego wynikami Facebooka za drugi kwartał tego roku. Oskarża on szefostwo koncernu za wprowadzanie w błąd co do kondycji finansowej Facebooka – informuje Reuters.

Pozew złożył James Kacouris, którego zdaniem prezes Facebooka Mark Zuckerberg i szef finansów koncernu David Wehner celowo nie ujawniali informacji na temat spowolnienia wzrostu przychodów firmy, jak i spadków liczby użytkowników serwisu.

Kacouris argumentuje, że rynek był „zszokowany” po „ujawnieniu prawdy” na temat wyników finansowych Facebooka za drugi kwartał tego roku. Zdaniem powoda, spadek wartości akcji Facebooka o 19 proc. jest wynikiem naruszenia prawa federalnego przez koncern.

Rzeczniczka Facebooka odmówiła komentarza w tej sprawie.

Tymczasem, według agencji Reutera, w USA inwestorzy bardzo często pozywają firmy w związku z nieoczekiwanymi spadkami giełdowymi, szczególnie w przypadkach, gdy w grę wchodzą duże straty finansowe. Reuters przypomina również, że w ostatnim czasie przeciwko Facebookowi wiele pozwów wpłynęło w związku z praktykami koncernu względem danych użytkowników platformy. Wiele z postępowań zostało połączonych przez sąd federalny w San Francisco, a wspólnym mianownikiem dla tych spraw jest afera związana z wykorzystaniem danych z serwisu przez kontrowersyjną firmę analityczną Cambridge Analytica.

W ubiegłym tygodniu Facebook odnotował największy w swojej historii spadek wartości akcji, który nastąpił w związku z ogłoszeniem przez koncern słabszych niż przewidywano wyników wzrostu przychodów za drugi kwartał tego roku. Facebook zapowiedział, że spodziewa się spowolnienia również w nadchodzących miesiącach, a tendencja ta może utrzymać się aż do końca tego roku.

Według dziennika „Wall Street Journal”, inwestorzy przeżyli szok w związku z ujawnieniem wyników przede wszystkim dlatego, że firma Zuckerberga do tej pory wykazywała niezwykłą wręcz odporność na negatywne doniesienia medialne na jej temat i skandale związane np. z praktykami dotyczącymi prywatności użytkowników.

W drugim kwartale bieżącego roku Facebook stracił około miliona regularnie korzystających z serwisu w ciągu miesiąca użytkowników. W Europie z kolei w ostatnich trzech miesiącach liczba logujących się codziennie do platformy osób zmalała o trzy miliony. (PAP)