
Po raz pierwszy od wyborów w 2015 roku Prawo i Sprawiedliwość przegrywa w liczbie nowych polubień na Facebooku z największą partią opozycyjną Platformą Obywatelską. Po raz pierwszy większa jest też ilość wpisów pozytywnych w stosunku do PO niż tych, które chwalą partię rządzącą.
Wielokrotnie mówiło się, że PiS wygrał wybory dzięki temu, że lepiej uchwycił „kampanię XXI wieku”, był aktywny w sieci i trafił do najmłodszych wyborów. Pod względem nowoczesności kampanię tych dwóch partii dzieliła przepaść.
Tę różnicę widać było przez długi czas w sieci. Prawo i Sprawiedliwość trafiło też do wyborców do tej pory zagospodarowanych przez ruchy narodowe, wolnościowe i antysystemowe. Te tendencje w ostatnim czasie się odwracają.
Dzieje się to, mimo tego, że Prawo i Sprawiedliwość nie jest najpopularniejszą partią w sieci – do liderującego ugrupowania Kukiz’15 brakuje im ponad 100 tysięcy polubień.
Co ciekawe, największy przyrost polubień ma PSL, co zawdzięcza przede wszystkim kampanii atakującej Prawo i Sprawiedliwość za…nepotyzm. O ironio! Na kolejnych miejscach dobrze znane SLD oraz PO, a dobry wynik zanotowała nieobecna w mediach głównego nurtu Wolność.
Zdecydowanie w tyle zostają w tej chwili PiS, Kukiz’15 i Nowoczesna. Jedyną partią, która zanotowała ujemny bilans lajków, jest partia Razem. Tendencja wzrostu popularności PSL, PO i Wolności trwa od jakiegoś czasu, towarzyszy temu wyhamowanie przyrostu polubień PiS.
BOOM
1 raz od wyborów 2015 profil FB @Platforma_org uzyskał więcej fanów niż profil @pisorgpl / dodatkowo fani #PO są dużo bardziej (tak samo jako fani #PiS w 2015) aktywni niż fani #PiS
Drastyczne zmiany nastąpiły w ostatnich tygodniach. #PO od 2015 nie miało takiej sytuacji. pic.twitter.com/eoCvtGyI5h— Polityka w sieci (@Polityka_wSieci) July 30, 2018
Polskie partie polityczne – całkowity wzrost liczby fanów na Facebooku.
7 ostatnich dni.Suma tygodniowa:@nowePSL +677@sldpoland +426@Platforma_org +399
@_Wolnosc +226@pisorgpl +81@Kukiz15 +52@Nowoczesna +28@partiarazem -7 pic.twitter.com/ssFCuMEBlm— Polityka w sieci (@Polityka_wSieci) July 30, 2018
Partia rządząca pozostaje jednak drugim najpopularniejszym ugrupowaniem w sieci i pewnie szybko się to nie zmieni. Poniżej pełne zestawienie polubień poszczególnych profili:
Kukiz’15 – 299 tysięcy osób
Prawo i Sprawiedliwość – 198 tysięcy osób
Partia Wolność – 185 tysięcy osób
Platforma Obywatelska – 153 tysiące osób
Razem – 108 tysięcy osób
Nowoczesna – 98 tysięcy osób
Sojusz Lewicy Demokratycznej – 55 tysięcy osób
Polskie Stronnictwo Ludowe – 18 tysięcy osób
Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość, jako partia rządząca, najczęściej pojawia się we wzmiankach w sieci. W dyskusjach politycznych PiS pojawiał się ponad 41 tysięcy razy, czym zostawił daleko w tyle pozostałe partie.
Na drugim miejscu Platforma Obywatelska, a za nim kolejne ugrupowanie opozycyjne, czyli Nowoczesna. Na kolejnym miejscu PSL, ale w przypadku ludowców mowa o wyniku ośmiokrotnie gorszym niż PiS.
W tyle pozostają Kukiz’15, SLD, Razem i Wolność. Należy jednak podkreślić, że dana statystyka dotyczy jedynie rozpoznawalności partii, czy popularności tematów, w które jest zaangażowana. Nie ma tutaj natomiast rozróżnienia na pozytywne i negatywne oceny.
Podsumowanie dyskusji na temat ugrupowań (Twitter).@pisorgpl @Platforma_org @Nowoczesna @Kukiz15 @nowePSL @sldpoland @partiarazem @_Wolnosc
Link do raportu: https://t.co/QSStTEzn7u pic.twitter.com/1In0EmhaAe
— Polityka w sieci (@Polityka_wSieci) July 27, 2018