Wielkie demonstracje w Izraelu. Najwierniejsi sojusznicy Żydów protestują [VIDEO]

Protest druzów w Izraelu. Foto: PAP/EPA
Protest druzów w Izraelu. Foto: PAP/EPA

Dziesiątki tysięcy izraelskich druzów i Izraelczyków wzięło udział w sobotę w Tel Awiwie w proteście przeciwko ustawie określającej Izrael jako „państwo narodu żydowskiego” – podały media. Zdaniem krytyków dyskryminuje ona nieżydowskich obywateli Izraela.

Był to pierwszy od wielu lat masowy, publiczny protest druzyjskiej mniejszości, która zazwyczaj jest niezwykle lojalna wobec państwa żydowskiego – podkreśla Associated Press.

Wśród demonstrantów na Placu Rabina w centrum Tel Awiwu powiewały setki pięciokolorowych flag druzyjskich, rzadko widzianych poza tą społecznością, oraz flag izraelskich, a przedstawiciele starszyzny druzów, noszący biało-czerwone fezy wznosili wiwaty przed przemówieniami przywódców druzyjskich i izraelskich, występujących w geście solidarności z tą mniejszością. Organizatorzy podkreślali, że na wiecu nie będzie flag palestyńskich.

Powodem protestu była przyjęta 19 lipca przez Kneset ustawa, głosząca, że „Izrael jest historyczną ojczyzną narodu żydowskiego, który ma wyłączne prawo do narodowego samostanowienia na swym obszarze”. Stanowi ona ponadto, że hebrajski staje się jedynym oficjalnym językiem Izraela, podczas gdy wcześniej taki status na równi miały języki hebrajski i arabski. Proklamuje też jako stolicę Izraela Jerozolimę, włącznie z jej wschodnią częścią, uważaną przez Palestyńczyków za ich stolicę.

Tydzień później do poprawienia ustawy wezwali dwaj ministrowie, z których jeden – minister ds. diaspory i oświaty Naftali Bennett z nacjonalistycznej partii religijnej Żydowski Dom – ocenił, że ustawa w obecnej formie jest „bardzo szkodliwa” dla druzów, którzy „walczą z nami ramię w ramię na polach bitew”.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu i inni członkowie rządu spotykali się z przywódcami druzów, by złagodzić ich obawy. Z relacji izraelskich mediów wynika jednak, że ostatnie spotkania były nieudane; Netanjahu miał przed kilkoma dniami nagle zakończyć spotkanie, a deputowany Awi Dichter, jeden z autorów ustawy, na innym został wybuczany.

Druzowie to wyznawcy odłamu islamu, którzy są szczególnie liczni wśród zawodowej kadry armii izraelskiej i policji. W przeciwieństwie do większości arabskiej ludności Izraela, która utożsamia się z Palestyńczykami, druzowie postrzegają się jako patriotycznych Izraelczyków, którzy w przeszłości przelewali krew w obronie swego kraju. Społeczność druzyjska liczy ok. 130 tys. w 8,3-milionowym Izraelu.

19 KOMENTARZE

 1. No chyba nadchodzi w Izraelu czas na wprowadzanie ichnich „ustaw norymberskich”. Jak widać Żydzi też nie wstydzą się „dobrych wzorów”.

 2. IzraHUJ jest bardziej rasistowskim i nazistowskim krajem niż hitlerowskie Niemcy…. tylko czekać jak będą powstawać obozy koncentracyjne dla arabów, bo getto już maja, wprawdzie jedno ale duże — strefa gazy

  • „IzraHUJ jest bardziej rasistowskim i nazistowskim krajem niż hitlerowskie Niemcy…”

   Zabij się.

   • Juz ci kiedys wspominalem – Jak brak ci slow, to sie lepiej zamknij i nie nawoluj nikogo do zabijania sie. Skoro do tej pory nie poznales struktury rasistowskiego systemu Izraela, to widac iz masz problemy z ocena syjonistycznego szowinizmu wymierzonego przeciw mniejszosciom etnicznym tamtego kraju, I na nic sie zdaja twoje dywagacje, bo umieszczajac te w na tutejszym forum tylko wywoluja dezaprobate twojego pseudo-intelektu.

    • W Izraelu wszystkie mniejszości etniczne, w tym palestyńscy Arabowie mają zagwarantowaną pełną równość wobec prawa, mogą tam mieszkać, pracować, leczyć się w szpitalach, wyznawać religię jaką chcą, ubiegać się o miejsca w Knessecie (aktualnie zasiada w nim 18 Arabów) , samorządach, zakładać partie polityczne itp. Nie można tego powiedzieć o skurwiałej autonomii palestyńskiej gdzie w praktyce panuje prawo szariatu.

 3. Wojna domowa tak, ale Pani Premier Gouda Meir bredziła kiedyś coś o „Sampson Option”…
  ktoś wie o co jej chodziło? To jakaś umowa handlowa?

 4. Jestem przekonany, że gdyby polski parlament przepchnął gównoustawę tego typu to nacjozjeby i pseudoprawica które teraz jebią na Izrael z tego powodu, byłyby wniebowzięte. Jak Kali ukraść krowę to jest dobrze.

  • A ja jestem przekonany, że gdyby polski parlament uchwalił ustawę tego typu to holokaustnicy z całego świata, z państwem Izrael na czele rzuciliby się nam do gardła.

  • Jestem przekonany, że gdyby polski parlament przepchnął gównoustawę tego typu to żydowskie nacjozjeby i pseudoprawica, które teraz klaszcze Izraelowi z tego powodu, byłyby na skraju załamania nerwowego. Jak Srul ukraść krowę to jest dobrze.

 5. Przesilenie blisko. To raczej odpowiedz na zakusy wojenne i plan B gdyby ameryka porzucila izrael co nastapi niedlugo

Comments are closed.