Nowy Jork pod butem lewaków! Ograniczają Ubera i Lyfta

Fot. flickr
Fot. flickr

„Miasto nie będzie wydawać nowych licencji dla samochodów określanych przez władze miasta jako ‚pojazdy do wynajęcia'” taką decyzję ogłosili miejscy urzędnicy. Nowy Jork to pierwsze amerykańskie miasto, które zablokowało Ubera.

„Rozwijający się w sposób niezrównoważony” i „będący w kryzysie” tak określony został sektor usług przewozu osób przez komisję rady miasta ds. wynajmu pojazdów. Chodzi oczywiście o to, że w wyniku wolnego rynku astronomiczne ceny przewozów w Nowym Jorku spadły nawet o… 80 proc. a w efekcie mniej taksówkarzy zapłaciło w tym roku za horrendalnie drogie licencje urzędnikom.

Czytaj także: Barcelona: Taksówkarze na wojnie z Uberem. Zaatakowano kierowcę i pasażera. Firma zawiesza działalność w mieście

Lewackie władze z burmistrzem Billem de Blasio na czele stwierdziły, że aplikacje takie jak Uber powodują zmniejszenie płac i odbieranie klientów licencjonowanym taksówkarzom. Zamiast dobra obywateli miasta wybrali dobro małej, krzykliwej i roszczeniowej grupy. Oraz oczywiście własnej kasy.

Ograniczenia nałożone na Uber oraz Lyft czyli podobną aplikację to nie tylko problem wysokich cen za przejazdy, ale także samej dostępnośći aut. Nie da się ukryć, że zmniejszenie liczby samochodów doprowadzi do szeregu problemów, szczególnie w peryferyjnych dzielnicach. Oraz oczywiście powrotu cen do astronomicznych poziomów.

Czytaj także: Ukraińcy piją, wrzeszczą i biją Polaków! Dwóch mieszkańców Oławy w stanie ciężkim po tym jak chcieli… ciszy

źródło: PAP/Wolność24.pl

7 KOMENTARZE

  1. Myślę, że przede wszystkim trzeba zakazać tych bandyckich taxi bo przez tę hołotę dorożkarze stracili legalną pracę dzięki której utrzymywali swe wielodzietne rodziny. Poza tym co się biedota będzie jak pany wozić samochodem jak ich nie stać na taxi? Motłoch musi znać swoje miejsce w szeregu a opiekuńcze państwo już zadba by się nikt przed szereg nie wychylał.

  2. O co chodzi z tą licencją dla uberowców? Przecież oni właśnie jeżdżą bez licencji!

  3. nie podobają się libertarianom prawo i regulacje? wypierdalać do Somalii, ale już!

  4. Jak zwykle prymitywne socjalistyczne lewactwo hamuje rozwój technologiczny.
    Socjalizm to zacofana plemienna teoria z czasów kamienia łupanego.

  5. Uber w swoim zalozeniu mial tylko przyczyniac sie do pelnego wykorzystywania samochodow, czyli dzielenia jazdy posrod kilku uzytkownikow. W gruncie rzeczy ma to sens i mialo sie przyczynic do zmniejszenia korkow. Natomiast pod plaszczykiem tych chwalebnych zamiarow, stworzyla sie armia ludzi rywalizujacych z legalnymi taksowkami i limuzynami. Nie posiadajac zadnych formalnych uprawnien, dostapili do szczytow dzikiego i nieopanowanego regulacjami rynku. To najbardziej nieuczciwy biznes, napedzajacy tylko kase dla niewielkiej grupy organizatorow, ktorzy przy minimalnej inwestycji na network, zwyczajnie wykorzystywali koniunkture i zatrzymujac 25% zysku brutto, formalnie okradali wlascicieli aut, ktorzy po oplatach za eksploatacje aut, mogli pocieszyc sie tylko nieoplacalna resztka. Ci, ktorzy tak bardzo popieraja Uber-a, sa po prostu nieswiadomi skutkow wolnej amerykanki, ktora wcale nie jest korzystna dla calego spoleczenstwa.

Comments are closed.