Agora coraz bliżej dna. Spółka ratuje wyniki finansowe sprzedażą aktywów i zwolnieniami

Adam Michnik, redaktor naczelny
Adam Michnik, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej". Foto: PAP/Jacek Turczyk

Gdyby nie sprzedaż kanału telewizyjnego Stopklatka, Agora – wydawca m. in „Gazety Wyborczej” miałaby trzeci najgorszy kwartał w historii. Oprócz radia notuje coraz gorsze wyniki we wszystkich segmentach działalności.

W II kwartale zysk Agory wyniósł zaledwie 340 tysięcy zł. Ten wynik uratowała sprzedaż udziałów w kanale Stopklatka, na którym zarobiła 26,7 mln zł. Gdyby nie transakcja, kwartał dla spółki zakończyłby się potężną stratą i byłby trzecim najgorszym w jej historii. I tak operacyjnie spółka straciła 22,8 mln zł. Przychody spadły z 283 milionów rok wcześniej do 258.

Spółka notuje fatalne wyniki w niemal wszystkich obszarach swej działalności. Przy kłopotach na rynku prasowym jej kołem zamachowym miały być kina. Tu jednak największe rozczarowanie.

Sprzedaż biletów spadła o 19,5 proc. w porównaniu z ub. rokiem, a sprzedaż barowa o 21,1 proc. Tylko reklam w kinach sprzedało się więcej o 1,8 proc.

Wg zarządu Agory to efekt niższej frekwencji w polskich kinach. Rok temu grano wiele przebojów. Tyle, że liczba widzów w kinach Helios spada bardziej niż na całym rynku kinowym, gdzie była mniejsza o 15%. Segment „Film i książka” w Agorze miał stratę operacyjną 9,8 mln zł.

Całkowitą porażką drugi kwartał zakończył się dla magazynów Agory. Wartość sprzedaży egzemplarzowej spadła aż o 36 proc. do zaledwie 1,8 mln zł, a sprzedaż reklam w magazynach o 27 proc. do 4,3 mln zł. To już przychody „śladowe”.

Spółka zrezygnowała z wydawania tytułów „Dom&Wnętrze” i „Magnolia”, sprzedała prawa do wydawania „Świata motocykli”. .

Nieco wolniej niż magazyny traci czytelników sama „Gazeta Wyborcza”. Tu spadek przychodów z egzemplarzy sięgnął 10 proc. rok do roku i 11 proc.

Większe przychody – 0 5% zanotowano w reklamie zewnętrznej, ale wynik zbił wzrost kosztów – aż o 11%.

Jedyną działalnością Agory, która może się pochwalić wzrostem zysku jest radio. Przychody wzrosły co prawda tylko o 5 proc., ale udało się utrzymać w ryzach koszty (+1 proc.). W rezultacie zysk operacyjny poszedł w górę o 21 proc. do 5,8 mln zł.

Kurs giełdowy spółki jest niższy o 37% niż rok temu i wynosi 9,7 zł. W szczytowym okresie akcje Agory wyceniano na ponad 150 zł.

23 KOMENTARZE

 1. Wszystkie prawiczki sie dziś nawalą do upadłego z radości. A ja znów sam ze swoim straponem zostanę bo mi gażę za jad na forach obcięli.

 2. Ta gangrena jeszcze dycha ,już ma kolegę PO sobie padającego Lisa obaj kończą na wolnym rynku jak babki na straganie.

   • ▌▌No ale gdzie się podziała PiS-owska obietnica „repolonizacji mediów” — partii uczciwych socjalistów? („Człowiek inteligentny nie może być socjalistą” — Stanisław Cat-Mackiewicz).

    ● Urzędowy skup słabo sprzedających się artykułów — wina monopolizujących rynek pośredników!

    ● Za każdy drugi tytuł prasowy (a jeśli dochody spadną, to i za pierwszy) wypłacać 500+!

    ● Każdy wydawca, który kiedykolwiek wydawał 4 tytuły prasowe — „emerytura” specjalna dla „wydawców-bohaterów”!

    ● Wszystkim, których nie stać na dojazd do kiosku z gazetami to państwo musi zagwarantować taki dojazd!

    ● Zakazać Ubera, smartfonów i wstrętnego Internetu! Niech żyje innowacyjność XIX wieku!

    Inaczej nigdy nie będzie dobrze w tym kraju…

    • A czy przypadkiem nie zapomniales o ślaczkach? Twoja pani przedszkolanka moze sie mocno wkurwic. Natychmiast to napraw!

 3. nie chodze od lat do empiku (ktos pamieta nazwe od czego jest ten klub prasy i ksiazki socjalistycznej) i mam nadzieje ze tez zdechnie.

 4. Neomarksistowska propagandówka nie wytrzymuje konkurencji rynkowej.

 5. GW zniszczyła pojęcie wolności słowa i stała się synonimem manipulacji.
  Chętnie dobiłbym gwóźdź do trumny

 6. Niewidzialna ręka rynku po prostu dała w mordę! Wielkie niech będą wdzięki!

  • Niewidzialna ręka rynku to jedno, a drugie to fakt, iż Kaczyński wziął się za GW na dobre, odessał ją od zleceń reklamowych w tzw. spółkach skarbu państwa i konsekwentnie swój pomysł realizuje.

 7. Im szybciej zniknie to dziadostwo- wybiórcza – z rynku tym lepiej ; a Michnik , no cóż, wstyd komentować i wstyd słuchać jego zidiociałych wypowiedzi

 8. Boki zrywać ! Ncz do takiego „dna ” jeszcze długo będzie się dobijał od spodu , a i tak nigdy się nie dobije.

Comments are closed.