Dostaliście już taki SMS? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła komunikaty o zagrożeniu

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła SMSy z komunikatem o zagrożeniu pogodowym.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła SMSy z komunikatem o zagrożeniu pogodowym.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed gwałtownymi burzami i silnym wiatrem, które są zapowiadane na piątek. Osoby przebywające na Mazowszu, Podlasiu, Lubelszczyźnie oraz Warmii i Mazurach dostaną na swoje telefony komórkowe specjalny komunikat SMS w ramach pilotażowego programu AlertRCB.

„Uwaga! Dziś gwałtowne burze, silny wiatr i ulewny deszcz. Miejscami grad. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek. Śledź komunikaty pogodowe” – tak brzmi komunikat sformułowany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Został on przesłany do operatorów sieci komórkowych, a następnie w ramach programu AlertRCB zostanie przesłany SMS-em do osób przebywających w województwach objętych zagrożeniem. W piątek powinni go otrzymać mieszkańcy z podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

„SMS został wysłany ze względu na prognozowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zjawiska pogodowe bezpośrednio zagrażające życiu i zdrowiu” – powiedziała Bożena Wysocka z RCB.

IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami, silnym wiatrem do 115 km/h oraz intensywnymi opadami deszczu, a miejscami gradu.

Pilotażowy program AlertRCB wystartował na początku lipca i jego założeniem jest ostrzeganie abonentów wszystkich sieci komórkowych znajdujących się na obszarze objętym zagrożeniem.

„Decydujące jest tutaj przebywanie w zasięgu stacji bazowej, która jest położony na terenie objętym potencjalnym zagrożeniem” – powiedziała PAP Wysocka.

Obecnie SMS otrzymują osoby przebywające na terenie całego województwa, ale docelowo od grudnia 2018, kiedy program ruszy oficjalnie – ma być to zawężone do poziomu powiatu. RCB korzystać będzie z niego tylko w sytuacjach wyjątkowych. By otrzymywać alert nie trzeba się nigdzie zapisywać. Nie można się także z niego wypisać.(PAP)

6 KOMENTARZE

  1. Tak się kontroluje obywateli. Niby pod płaszczykiem dobra a służby rządowe wiedzą gdzie każdy z nas przebywa. Permanentna inwigilacja.

    • Cześć, to dział trochę inaczej. wiadomość dostaną SMSem wszyscy których telefony zalogowały się do stacji bazowej sieci komórkowej dla której przygotowano alert.
      .. Chyba że nazywasz się Krzysztof Każdyznas :)

  2. Każda wasza złotówka jest uważnie śledzona i obserwowana przez socjalistyczne państwo nazistowskie.

Comments are closed.