PiS planuje zlikwidować własność prywatną w Polsce. Każda firma będzie mogła być przejęta przez państwo

Rządy PiS to PRL bis. /fot Jan Bodakowski

Prawo i Sprawiedliwość nie zwalnia i przygotowuje kolejny projekt ustawy, który można podciągnąć pod działania w ramach „PRLbis”. Mowa o prawie dotyczącym odpowiedzialności prawnej podmiotów zbiorowych.

Prawo i Sprawiedliwość od czasu przejęcia władzy w Polsce chętnie sięga do rozwiązań z okresu głębokiego socjalizmu, mając przy tym w głębokim poważaniu kwestie prawne. Tym razem chce pójść jednak w swoich działaniach dużo dalej i wprowadzić prawo, które pozwoli państwu na przejęcie władzy praktycznie nad każdym przedsiębiorstwem w kraju, i to bez udziału sądu.

Patrząc na uzasadnienie tej ustawy można stwierdzić, że podobnie jak i wiele innych jest ona wprowadzana w słusznym celu, chodzi o walkę z mafiami paliwowymi, karuzelami VAT i przedsiębiorstwami, których głównym celem jest omijanie prawa. Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach, a te zostały skonstruowane w taki sposób, że nawet uczciwi przedsiębiorcy nie mogą spać spokojnie.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione został opublikowany w maju, a obecnie trwa jego opiniowane. To, co planuje wprowadzić PiS-owski rząd, jest jednak szokujące, a niestety w tej kadencji tak już bywa, że gdy złożą jakiś projekt, to wchodzi on w życie niedługo potem, bez oglądania się na głosy krytyczne.

Co takiego planuje wprowadzić rząd Mateusza Morawieckiego? Po pierwsze konfiskatę majątku przedsiębiorcy za każde naruszenie prawa przez podmiot zbiorowy np. spółkę. Po drugie ustawa stanowi, że do wykazania naruszenia prawa nie jest wymagane skazanie kogokolwiek za przestępstwo.

Kolejny zapis mówi, że konfiskatę orzeka sąd na wniosek prokuratora również w tym przypadku, gdy przedsiębiorca uzyskał nieświadomie korzyść majątkową z przestępczego działania innego podmiotu. Po czwarte ustawa premiuje pracowników za donoszenie na swoich szefów, wówczas podlegają ochronie przed zwolnieniem i mogą uzyskać odszkodowanie od firmy do 1 mln złotych.

W ustawie zawarto jeszcze kilka innych niepokojących kompetencji, takich jak możliwość wprowadzenia ze skutkiem natychmiastowym zarządu przymusowego w firmie przez prokuratora jeszcze w czasie postępowania. Do podjęcia takiego kroku nie jest potrzebna zgoda sądu!

Co więcej ustawa łamie zasadę lex retro non agit, co się wykłada: prawo nie działa wstecz. Znowelizowane prawo będzie mogło bowiem dotknąć przedsiębiorców nawet za czyny dziesięć lat wstecz. Oczywiście wprowadzenie takiej konfiskaty to nie wymysł PiS-u, ale nowelizacja tej ustawy sprawi, że własność prywatna w Polsce nie będzie istniała już nawet w teorii.

Ręce już dawno opadły. Gospodarczy komuniści w przebraniu katoliko-patriotów, z poparciem nieświadomego i przekupionego tłumu robią z naszego pięknego kraju swój folwark. Niestety, nic ich nie zatrzyma, prawa nawet nie muszą przestrzegać, bo to oni są prawem – komentuje Artur Dziambor z Wolności.

Bolszewiccy wprowadzili komunizm przy pomocy pistoletów. PiS przy pomocy 500+ :) – dodaje prof. Robert Gwiazdowski.

Źródło: Bezprawnik

13 KOMENTARZE

 1. A ja się ciesze! Teraz komuchy i lewusie co im się zdawało że są tacy cwani, zostaną frajerami he he.. BRAWO PISdzielce

 2. Zaraz, zaraz…a przestępstwo nie jest naruszeniem prawa? To jak, skoro sąd nikogo nie skazał, czyli nie wykazał naruszenia prawa, można określić, że prawo zostało naruszone?
  Ci pisowscy debile mają dalej posuniętą martwicę mózgu niż to się wydawało. Bolszewicy przy nich byli praworządnymi świętoszkami.
  Od 1945 roku nikt nie prowadził bardziej antypolskiej polityki niż ta banda czworaczych chciwusów.

 3. A mówiłem zabierając menele i rodzinę z Polski, że PIS niczym nie różni się od PO dla zwyklego Polaka. Motloch, dla ktorego ważniejsza jest nienawiść do drugiego Polaka niż własne spokojne życie nie zdycha bez moich pieniędzy.

 4. Już od dawna wiadomo było, że pis to lewica. Taka sama bolszewia jak Ikonowicz, albo Razem. To lemingi się wypierali, że nie. I wymyślali sobie na siłę jakieś prawice obyczajowe, chociaż nie wiadomo co to w ogóle jest. Hasła patriotyczne najczęściej towarzyszyły komunistom i bolszewikom.

 5. Jak to zwykle bywa przy mnożeniu przepisów, złodziej wymyśli wytrych i się wzbogaci a uczciwy dostanie po łbie bo nie zauważył dopisku „i czasopisma”.

 6. Po co to pierdzielenie i straszenie ludzi.Sam autor pisze ,że to sąd będzie decydował. Jestem przedsiębiorcą i nie mam obaw,chyba że trafi się sędzia Tuleja.

 7. Cała ta III RP od samego początku to PRL-bis, jak widać PiS jest częścią tej organizacji przestępczej o charakterze zbrojnym.

 8. „również w tym przypadku, gdy przedsiębiorca uzyskał nieświadomie korzyść majątkową z przestępczego działania innego podmiotu”
  A więc: ukradł, nie ukradł, ale był zamieszany w kradzież. Fajnie.

 9. Co za kłamstwa i brednie. Tu chodzi o przejęcie – zablokowanie firm łamiących prawo a nie likwidację własności prywatnej.

 10. Podobne przepisy obowiązywały w socjalistycznej Trzeciej Rzeszy, gdzie firma nie spełniająca wymogów NSDAP była przejmowana przez państwo, inaczej mówiąc kradziona przez biurokratyczny aparat państwa.
  Jak widać PiSokomuna czerpie inspiracje z rożnych socjalistycznych mutacji.

Comments are closed.