„Turcja wywoła kryzys w Europie na niespotykaną skalę.” EBC ostrzega, a Trump nakłada cła. Lira ostro w dół

Donald Trum, Recep Tayyip Erdogan. Foto: PAP/EPA
Donald Trum, Recep Tayyip Erdogan. Foto: PAP/EPA

Donald Trump nałoży kolejne cła na turecką stal i aluminium. Turecka waluta nurkuje najmocniej od kryzysu finansowego w 2009 roku. Europejski Bank Centralny ostrzega przez kryzysem w całym regionie.

Od początku 2018 roku Lira straciła już 30 procent swej wartości. Wszystko to związane jest z nowym planem gospodarczym zaprezentowanym przez Berata Albayraka ministra finansów Turcji, oraz ostatnimi napięciami pomiędzy USA a Turcją.

Dawny kryzys finansowy zastąpiono maksymalizacją oszczędności, co powoduje jeszcze większą niestabilność w kraju. W piątek 10 sierpnia prezydent USA podpisał nałożenie ceł na turecką stal i aluminium – odpowiednio 50 i 20 proc. To jeszcze bardziej pogrążyło turecką walutę.

Europejski Bank Centralny wydał oficjalne ostrzeżenie, w którym zaznacza, że sankcje nałożone na USA Przez Turcję mogą „poważnie zagrozić globalnemu rynkowi finansowemu” i rozpocząć „kryzys na niespotykaną dotąd skalę”.

źródło: Express.co.uk

14 KOMENTARZE

 1. najwyzszy czas ;;;sraly muchy bedzie wiosna ,bedzie trawa lepiej rosla ;;nastepni,,jackowscy ‚,qrwa wrozbici….666

 2. Kto podniesie rękę na Usrael temu ta ręka zostanie odcięta, czasem razem z głową, demokratycznie.

   • Kurwy z nosa takze maja kolorowe sny?
    Walenie glowa w mur nie przyspiesza rozumienia.
    Ale za to napij sie rycynusu i to byc moze wskaze ci droge do klatki, z ktorej sie wypelzales.

 3. Niby dlaczego zapaść, czy nawet upadek Turcji miałby spowodować jakiś kryzys na świecie ? Poza tym to sojusznik Niemiec i Rosji – pomogą im jakoś.

 4. Może być problem bo do 60 mln. Arabo-Murzynów już chętnych na europejski socjal może dolączyć prawie 80 mln. Turków.A oni mają już wielomilionowe diaspory np. w Niemczech i latwiej im przeniknąc do UE

 5. no i dojechać – poszli w religię…po co im chleb?

  ale ale…Turcja ma ogromną armię.. hmm…to może nie dojechać?

  ale co Trumpa obchodzi los Europy..?

 6. Turcji tak latwo nie załatwią, co najwyżej wzmocnią sojusz Turcji z Rosją, Chinami, Iranem co w sumie tylko pogorszy sytuację Izraela w regionie. Jeszcze tylko niech Egipt dołączy do „koalicji” i myckowi mają ciepło pod doopami, bo ich żelazna kopuła nie przetrwa ataku kilkudziesięciu tysięcy pocisków z każdej strony! Ten Trump to naprawdę myśli o jeden ruch do przodu, co innego Putin czy Erdogan.

 7. Zakłamany tytuł na usraelskim portaliku. To USA wywoła kryzys, ale dzieciaki po korespondenycjnych gimnazjach mają problem aby odróżnić skutek od przyczyny. Co ten Buzek narobił z tą reformą oświaty.

Comments are closed.