Wielki strajk tanich linii lotniczych Ryanair. W całej Europie odwołane 400 lotów

ryanair linie lotnicze tanie loty europa
Samolot Ryanair. Foto: yt.com

Piloci irlandzkich tanich linii lotniczych Ryanair rozpoczęli w piątek 24-godzinny strajk w proteście przeciwko blokowaniu – ich zdaniem – przez pracodawcę negocjacji ze związkowcami. Anulowano ok. 400 lotów – 17 proc. wszystkich zaplanowanych na ten dzień.

Strajkują piloci w Niemczech, Belgii, Szwecji, Irlandii oraz Holandii. Protest dotyka około 55 tys. pasażerów, w tym prawie 42 tys. – w Niemczech. W tym kraju odwołano wszystkie 250 lotów.

W Polsce nie odbędzie się 24 lotów. Na podwarszawskim lotnisku w Modlinie odwołano ich kilka – to dwa rejsy z Brukseli i dwa powrotne. Oprócz tego nie przyleci samolot ze Sztokholmu. Nie będzie też lotu powrotnego. Z rozkładu wypadły też loty w dwie strony z niemieckiego Memmingem oraz z Kolonii.

Jeśli chodzi o Kraków, to nie odbędą się przyloty i wyloty do Sztokholmu, Brukseli, Berlina i Norymbergi. Skasowano też dzisiejszy lot Hamburg-Katowice-Hamburg, a także Dusseldorf-Bydgoszcz i z powrotem.

Jednodniowe strajki pilotów Ryanaira miały dotąd miejsce tylko w Irlandii, odbyło się ich łącznie cztery. Zorganizowany w grudniu 2017 roku przez niemiecki związek zawodowy pilotów VC (Vereinigung Cockpit) strajk ostrzegawczy w Niemczech nie spowodował odwołań lotów, gdyż przewoźnik zdołał zmobilizować wystarczającą liczbę pilotów zastępczych.

Szef VC Martin Locher, który wzywał niemieckich pilotów do strajku, zarzucił pracodawcy blokowanie negocjacji ze związkowcami i obarczył Ryanair wyłączną odpowiedzialnością za eskalację konfliktu. „W trakcie rokowań Ryanair kategorycznie wykluczył jakiekolwiek zwiększenie kosztów personalnych.

Jednocześnie Ryanair ani razu nie pozwolił na zorientowanie się, w których miejscach są przestrzenie do znalezienia rozwiązań” – zaznaczył Locher. Podkreślił, że głównym przesłaniem strajku jest: „Ryanair must change” (ang. Ryanair musi się zmienić).

Przeprowadzone przed dwoma tygodniami strajki personelu kabinowego w Hiszpanii, Portugalii i Belgii zmusiły Ryanaira do odwołania w ciągu dwóch dni około 600 lotów, z których miało skorzystać około 100 tys. pasażerów.

Obie kategorie pracowników domagają się od irlandzkiego towarzystwa, które przez lata broniło się przed uznaniem związków zawodowych za swego partnera, podwyżek płac i poprawy warunków pracy. Ewentualne układy zbiorowe byłyby zawierane dla każdego kraju oddzielnie, ale związki zawodowe zapewniły tutaj ogólnoeuropejską koordynację.

13 KOMENTARZE

 1. tylko niech nieroby założą koszulki z napisem KON-STY-TUC-JA ….kabaret
  jak trzeba nisko upaść żeby strajkować – wystarczy złożyć wypowiedzenie z pracy i koniec

  a przy okazji czy ktoś wie ile zarabia netto pilot w R i za ile godzin latania?

  • – wpierw zgoda 75% Irlandczyków na mordowanie dzieci w łonach matek,
   – potem wielka susza która zasuszyła całą Irlandię, dosłownie,
   – teraz „ruchy społeczne”
   Tak wygląda Kara Boża (na początek!)

   • Stephen Hawking, współczesna mechanika kwantowa opisująca ruch elektronów wystarczająco dokładnie objaśnia akt stworzenia,na tyle dokładnie,że Boga możemy już włożyć między bajki.

    • Wyznawcy Hawkinga są jeszcze bardziej żałości od tych co bogow wyznają, czy inne gusła bo roi im się, że wszechwiedzę posiedli negując inne ewentualnosci co już jest bardzo antynaukowe.

    • Skoro wszystko zostało opisane o stworzeniu to czemu nikt nie tworzy? Miedzy bajki to się sam włóż

 2. No tak, na pewno przez strajki przybędzie firmie więcej pieniędzy i będzie mogła znacząco podwyższyć pensje (tej garstce, która zostanie po zwolnieniu reszty).

 3. nie dziwne że strajkują, jak tu żyć za ok 50 tyś na miesiąc (takie zarobki deklarował polski pilot tych linii)

 4. Bandytyzm należy dusić w zarodku. Najpierw ktoś podpisuje umowę a potem ma ją w dupie bo postanawia, że nie jest jak się umawiał od roboty tylko od decydowania do jakich kaprysów ma prawo.

 5. no i kto was teraz polaczki zawiezie na brytyjski zmywak? będzie musieli dojechać autokarami. buahahahaha

  • Te Polaczki na zmywaku zarabiają więcej niż Ty udając inteligenta pomimo, że jesteś aż gońcem i stać ich na studia albo na mieszkanie w Polsce.

Comments are closed.