Iran odrzuca propozycję Trumpa. Chcą powrotu do umów zawartych z Obamą

Foto: EPA/ABEDIN TAHERKENAREH Dostawca: PAP/EPA.
Foto: EPA/ABEDIN TAHERKENAREH Dostawca: PAP/EPA.

Szef irańskiego MSZ Mohammad Dżawad Zarif oświadczył w sobotę, że mimo propozycji ze strony prezydenta Donalda Trumpa nie dojdzie do żadnego spotkania przedstawicieli Iranu i USA podczas najbliższej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Nie, nie będzie żadnego spotkania – odpowiedział Zarif na pytanie półoficjalnej irańskiej agencji prasowej Tasnim o ewentualną rozmowę z szefem dyplomacji USA Mike’iem Pompeo lub inną amerykańską osobistością.

Minister przypomniał, że irańskie władze przy różnych okazjach dawały wyraz swemu odmownemu stanowisku wobec podjęcia dialogu w obecnych okolicznościach, tj. po wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z porozumienia nuklearnego z 2015 roku.

Stany Zjednoczone nie postępują uczciwie; ich przywiązanie do stosowania sankcji nie pozwala na prowadzenie żadnego dialogu – dodał szef irańskiej dyplomacji.

Zarif zaprzeczył również, jakoby Oman występował w tej sytuacji w charakterze pośrednika między Iranem a USA.

6 sierpnia prezydent Trump ponownie oświadczył, że jest „otwarty”, jeśli chodzi o zawarcie nowego „szerszego” porozumienia z Iranem, a tydzień wcześniej deklarował, że gotów jest spotkać się ze swym irańskim odpowiednikiem Hasanem Rowhanim „bez stawiania wstępnych warunków”.

W związku z tym wypowiedziami powstały pogłoski na temat ewentualnego spotkania Trump-Rowhani bądź też spotkania na szczeblu ministrów spraw zagranicznych obu krajów podczas najbliższej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w przyszłym miesiącu.

Niemniej sam Rowhani odrzucił już 6 sierpnia możliwość dialogu, zapewniając, że to Waszyngton powinien obecnie „wykazać, że pragnie doprowadzić poprzez negocjacje do jakiegoś rozwiązania.

Rowhani określił stanowisko Waszyngtonu jako „pełne sprzeczności”, ponieważ – jego zdaniem – „nie da się negocjować i jednocześnie stosować sankcje”; weszły one w życie z dniem 7 sierpnia.

Trump wycofał w maju tego roku Stany Zjednoczone z porozumienia nuklearnego, które Iran podpisał w 2015 roku z sześcioma mocarstwami (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) i postanowił ponownie nałożyć na Teheran sankcje ekonomiczne. Umowa miała na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych.

8 KOMENTARZE

 1. A to sobie zydzi wymyslili. Pozbawic wszystkich narzedzi samoobrony i wejsc z butami do regionow posiadajacych rope naftowa. Straszakiem maja byc nieuczciwe sankcje, ktore niby maja oslabic gospodarke, ale od czasu wzmozonego handlu z Chinami, na zaden kraj to nie robi juz zadnego wrazenia. Stanowczosc Iranu powinna byc przykladem dla naszych sprzedajnych wladz.

 2. Iran wie, że w jego najżywotniejszym interesie jest zbudowanie BOMBY, a czują też opór Francji, Niemiec, Rosji wobec USA. To ich ośmiela. Trump z kolei postanowił złamać globalny ład i układać się z każdym partnerem osobno. Do tego dochodzi jeszcze rozrywka z Chinami i presja Żydów. Ze względu na interes Ameryki Trump powinien blokować zapędy nuklearne Iranu, a jednocześnie związać się z nim sojuszem. Co będą torpedować Izraelczycy. Chińczykom z kolei na rękę (i Rosjanom też) jest każde zamieszczanie odciągające uwagę USA. Ciekawe co będzie dalej.

  • Przeciez miedzynarodowa umowa, ktora byla takze podpisana przez USA uwzgledniala pelny dostep i naukowa wspolprace nad pokojowym wykorzystywaniem energii nuklearnej. To bylo najrozsadniejsze rozwiazanie utrzymujace Iranczykow pod kontrola, ale amerykanski Kongres pod wplywem obrzezanej gangreny nie dal za wygrana i sukcesywnie doprowadza do niepotrzebnych napiec. Zmijowe plemie !! Ciekawe, dlaczego nikt nie wnosi sprzeciwu wobec narastajacego powiekszania atomowego arsenalu samych Izraelitow? Czyzby polityczna hipokryzja nie byla juz wogole dostrzegana ?

   • No bo na świecie to są państwa pierwszej i drugiej świeżości, jak by powiedział ten bufetowy z Bułhakowa. Właściwie zawsze tak było i będzie. Dlatego warto postarać się o własną siłę, a na innych liczyć tylko jako miły dodatek.

    • Najwyzszy czas. Tylko armie uzbrojone po zeby wzbudzac moga respekt i przywolywac do porzadku tych, ktorym sie marzy siegac po nie swoje.

 3. W Polsce każdy dorosły obywatel powinien mieć w domu karabin automatyczny z zapasem amunicji.Taka siła jest nie do przejścia i żaden najeźdźca nigdy nie byłby bezpieczny,ale to władza najbardziej boi się własnych obywateli!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Nie martw się Konik Makaronik powoli i do tego dojdzie że będziesz miał pukawkę w domu jak Ameryce i Czechach.

Comments are closed.