Wyciekły tajne instrukcje dla urzędników. Mają gnębić uczciwych przedsiębiorców, bo z oszustami sobie nie radzą

Kontrola skarbowa - zdjęcie ilustracyjne. / fot. PAP/Marcin Bielecki
Kontrola skarbowa - zdjęcie ilustracyjne. / fot. PAP/Marcin Bielecki

To już nie jest śmieszne, wczoraj informowaliśmy o olbrzymich kompetencjach jakie miałaby dostać Krajowa Administracja Skarbowa. Tymczasem do sieci wyciekło pismo kierownictwa Izby Skarbowej, w którym instruuje urzędników, by brali się za firmy dysponujące odpowiednim majątkiem, z których można coś ściągnąć, a nie za oszustów, bo z nimi i tak sobie nie radzą.

Pismo kieleckiej KAS do sieci wrzucił jeden z urzędników, który nie mógł uwierzyć w jego treść. Polecenia dla urzędników, którzy mają zajmować się kontrolami są przerażające. Wprost napisano, by zająć się tymi przedsiębiorcami, z których najłatwiej ściągnąć dużą kasę, a odpuścić oszustom. W tym drugim przypadku potrzeba by za dużo zachodu dla osiągnięcia zysku.

Najważniejszą kwestią nie jest wcale uszczelnianie budżetu, walka z wyłudzeniami podatków czy uniemożliwianie dokonywania przestępstw oszustom – jak stara się przedstawić rolę KAS premier Mateusz Morawiecki. Urzędnicy mają sprawdzić, czy firma ma duży majątek i czy da się go w jakiś sposób zająć, by maksymalizować wpływy do budżetu.

Nie wykazuj majątku, wyprowadź go za granicę, narób przekrętów i ogłoś upadłość, a będziesz bezkarny. Tak działa KAS. Dalej bijmy słabych – pisze urzędnik, który upublicznił pismo. Taka jest pragmatyka od początku funkcjonowania Krajowej Administracji Skarbowej (…) organy podatkowe działają w oparciu o statystyczne rozliczanie efektów ich pracy – możemy przeczytać na profilu „Białe Kołnierzyki”.

Na czym polega to statystyczne rozliczenie efektów pracy urzędnika? Chodzi przede wszystkim o wysokość zabezpieczonych środków na poczet zaległości podatkowych danego podatnika, stąd też w piśmie znalazło się polecenie dla kontrolerów, by od razu wydawali decyzję o zabezpieczeniu majątku, byle tylko coś zająć.

Nie łapiemy bandytów, bo nie mają oficjalnie pieniędzy, łapiemy działające podmioty z majątkiem. Czy na tym polega uszczelnianie systemu? – pyta retorycznie urzędnik, który udostępnił pismo. List jest prawdziwy, a do sprawy już odniosła się Krajowa Administracja Skarbowa, która stara się łagodzić sytuacje i pisze o „nadgorliwości” kieleckiej skarbówki.

Fragment wewnętrznej korespondencji (…) jest wyrwany z kontekstu i nie oddaje kierunków obranych przez Izbę w woj. świętokrzyskim. Przeprowadzanie kontroli podatkowej i celno-skarbowej ograniczone jest do tych przypadków gdzie inne – mniej uciążliwe dla podatnika narzędzia, nie znajdują zastosowania – możemy przeczytać w komunikacie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Kielcach.

Takie sformułowania, choćby nawet wyrwane z kontekstu, jasno pokazują kierunek w jakim zmierza skarbówka, której celem jest większa ściągalność podatków, a której urzędnicy rozliczani są na podstawie statystyk. To sprawia, że o wiele łatwiej skontrolować uczciwego przedsiębiorcę i zająć jego majątek, niż „użerać się” z przestępcą, który wg oficjalnych dokumentów dużego majątku nie posiada.

Źródło: INNPoland

26 KOMENTARZE

  • Żydzi napedzaliby nam tylko koniunkturę i łączyli politycznie z Europą. Te kraje które maja Żydów stoja na nogach dzielnie chociazby – USA. Żydów nie obwiniaj w tej sytuacji bo sam sobie wystawiasz wizytówkę, cebulaka.

   • konrad – wracaj do wysraela nie chcemy jude w Polsce bo to przeklęte plemię żmijowe

    • Plemię zmijowe Jezus w Biblii nazywa księży (nauczycieli)a więc jak chcesz się posługiwać porównaniami to chociaż spróbuj wiedzieć o czym piszesz. Miłego wieczoru.

   • taaaaak ???? znaczy ” nasze kamienice a wsze ulice” pokazal zyd Balcerowicz na polecenie zyda Sorosa jak trzeba uzdrowic gospodarke postkomunistyczna, masowa wyprzedaz dla swoich co sie dalo za marne grosze !!! ze ta menda nie siedzi a powinien dostac dozywocie !!! a Frasymiuk nastepna gnida zydowska skad nabral go towki czy kredytow na zakup 300 ciezarowek ???? przeciez to setki miljonow kosztowaly kto mu dal kredyt pod co ???? zone zastawil ??? a moze nakradl z Solidarnosci o ile ona miala tyle milionow , wiec wasc nie bron tych zydowskich przekretasow chyba ze sam do nich naleztysz to zrozumie !

 1. Każdy uczciwy przedsiębiorca może w każdej chwili wejść na ścieżkę bezprawia a więc ich gnębienie nie jest takie całkiem pozbawione sensu.

  • jawol może w każdej chwili wejść na ścieżkę bezprawia a więc gnębienie go nie jest takie całkiem pozbawione sensu.

  • Każdy mężczyzna może zostać gwałcicielem, więc powinno się ich gnębić.

  • jawol tak profilaktycznie należy Ciebie „zabezpieczyć” bo po tym co piszesz masz duży potencjał na zejście na ścieżkę bezprawia

  • Rozumiem, że piszesz z ironią :) Bo inaczej to niczego głupszego w moim życiu nie przeczytałem.

 2. A więc tak: rząd musi spłacać dług, którego koszt samej obsługi to ok. 30 mld zł. rocznie, a teraz jeszcze dochodzi koszt prezentów „z plusem” (a właściwie koszt przekupywania wyborców za nieswoje pieniążki), na które zaciąga kolejne kredyty. I gdy nawet rządzącym zaczyna być nieswojo, idą po linii najmniejszego oporu rzucając się na uczciwych. Lepiej tu kraść miliony (przynajmniej będzie na adwokata), bo niejedna babcia sprzedająca rzodkiewkę czy inne drobiazgi miała nieprzyjemności. W ten sposób rząd gnębi kury znoszące złote jajka, a właściwie to socjalizm zjada własny ogon.
  Pewien znany publicysta wielokrotnie powtarzał, iż tzw. III RP to organizacja przestępcza o charakterze zbrojnym. Jak zwykle się nie mylił. Dziwne, że komuś się w tym kraju jeszcze chce zakładać biznes. Polacy to sprytny, obrotny i pracowity naród, ale jeśli państwo rzuca im kłody pod nogi, akurat tym, którzy są kołem zamachowym gospodarki to nie dziwne, że tutaj nigdy nie będzie dobrze.

 3. Zaraz zaraz. Ktoś się pod tym pismem podpisał. Nazwisko poproszę. Bo jest tak, jak np z ewidentnie krzywdzącymi wyrokami; zasłaniaja się formułką typu „sad rejonowy”. Tu też jakiś KAS czy inne ABW i wuj.

 4. Socjalistyczna IIIPRLbis zaczyna przypominać opresyjną hybryde Trzeciej Rzeszy ze Związkiem Radzieckim.

 5. Wyrwane z kontekstu……być może na końcu wielopunktowych wytycznych jest napisane „tego nie robić”.

 6. Kiedy w końcu Państwo Polskie zacznie karać fake newsy ? Najwyższy czas, oko.pres, inn i podobne twory sieja fałszywe informacje na lewo i prawo. Rzygać się już chce na was wszystkich. Pan Bog nie rychliwy ale sprawiedliwy. Przyjdzie i na waskiedy pora oszuści.

  • chyba burdel polski a nie państwo, dla mnie to nie jest żadna sensacja, urzędasy ss od dawna mieli premie za wymierzanie kar firmom, nawet za fikcyjne przewinienia, za takie gówniane prawo podatkowe to powinna być kara śmierci

 7. Mam to od 6 lat z UKS i ZUS, po firmie. Pomijam fakt łamania prawa przez urzędników i „bezstronne” niby sądy w PL. Taki bananowy kraj …

 8. być może to jest fake news, tylko co z tego skoro rzeczywistość to potwierdza?

 9. Każdy urzędnik ma swój dom , rodzinę, traktowanie obywateli w ten sposób może kiedyś się źle skończyć

 10. I znowu manipulujecie, przedstawiając interpretację idioty urzędnika, a publikujecie to jako stanowisko urzędu.
  Wstyd. Oczywiście, że nie będą gonili firm w upadłosci, albo takich ktore juz staly sie celem ABW czy policji.
  A podatki obowiazuja WSZTSTKICH, a nie tylko bandytow. Wasza interpretacja jest nieuczciwa.

 11. córka wyjechała kilka lat temu na Wyspy, chciała wracać, odradziłem i namawiam zostań wszędzie byle nie do Polski. Jeszcze kilka lat takich rządów i wszyscy sie znienawidzimy i będziemy bali sie rozmawiać nawet z przyjaciółmi, żal d… ściska

Comments are closed.