
Dziś przypada Święto Wojska Polskiego. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie Wielka Defilada Niepodległości, która w tym roku odbędzie się na Wisłostradzie w Warszawie. Prezydent Andrzej Duda wręczy też nominacje generalskie oraz akt wskazania Naczelnego Dowódcy na czas wojny.
Środowe obchody rozpoczną się w podwarszawskim Ossowie, gdzie o godz. 7.30 szef MON przedstawi informacje dotyczące budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej, a także złoży kwiaty pod krzyżem pamięci ks. Ignacego Skorupki, na Cmentarzu Poległych w Bitwie Warszawskiej, oraz pod tablicą Pamięci Polskich Oficerów.
Z kolei o godz. 8.40 prezydent Andrzej Duda złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Następnie, o godz. 9, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie zostanie odprawiona msza święta za ojczyznę z udziałem najwyższych władz państwowych.
O godz. 10.30 w Pałacu Prezydenckim rozpocznie się uroczystość wręczenia przez prezydenta nominacji generalskich, nominacji admiralskiej i odznaczeń państwowych.
Na stopień generała brygady i generała dywizji zostanie awansowanych po pięciu oficerów Wojska Polskiego. Drugą „gwiazdkę” generalską uzyska m.in. dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła. Ponadto, w Marynarce Wojennej na stopień wiceadmirała (odpowiadającego generałowi dywizji w Wojskach Lądowych) ma zostać awansowany kontradmirał Jerzy Krzysztof Jaworski (dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego).
Następnie szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund Andrzejczak otrzyma z rąk prezydenta akt wskazania jako osobę przewidzianą do mianowania na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych na czas wojny.
W południe nastąpi uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie; przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy placu jego imienia zostaną również złożone wieńce. W obu tych punktach udział wezmą m.in. prezydent Andrzej Duda i szef MON Mariusz Błaszczak.
W obchodach święta Wojska Polskiego weźmie też udział premier Mateusz Morawiecki, który o godz. 12.30 złoży kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, a potem weźmie udział w Wielkiej Defiladzie Niepodległości.
Defilada ta będzie kulminacyjnym punktem środowych obchodów i największą z organizowanych dotychczas z tej okazji defilad wojskowych. W tym roku przejedzie Wisłostradą, a nie jak w ubiegłych latach al. Ujazdowskimi. Nowa trasa – jak mówił w niedzielę Błaszczak – pozwoli na pełniejszą prezentację Wojska Polskiego.
Defilada wyruszy o godz. 13 na skrzyżowaniu Wisłostrady z ul. Sanguszki, a zakończy na skrzyżowaniu z ul. Karową. Będzie podzielona na trzy główne części: defiladę pieszą, defiladę pojazdów oraz defiladę historyczną.
Defiladę pieszą otworzy Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Za nią pomaszerują pododdziały reprezentacyjne Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych, Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerii Wojskowej, a także pododdział reprezentacyjny wystawiony przez Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych.
W defiladzie wezmą udział także przedstawiciele wielonarodowej batalionowej grupy bojowej stacjonującej w okolicach Orzysza. Wspólnie z polskimi żołnierzami defilować będą pododdziały ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii. Obecne będą także poczty sztandarowe państw NATO.
Żołnierzom towarzyszyć będą pododdziały składające się z przedstawicieli organizacji proobronnych z całego kraju oraz uczniów klas mundurowych. Współczesną część pieszej defilady zamknie Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.
Łącznie w tej części wydarzenia weźmie udział ponad tysiąc żołnierzy.
Defiladę pojazdów stworzy ok. dwustu pojazdów kołowych i gąsienicowych, w tym: transportery opancerzone Rosomak, moździerze Rak, armatohaubice Krab, samochody humvee, transportery Stryker, czołgi Abrams, Twardy i Leopard, a także transportery minowania narzutowego Kroton oraz rampa szturmowa.
Z kolei w defiladzie historycznej ponad 900 rekonstruktorów będzie tworzyć szyk historyczny z różnych epok. Około 650 rekonstruktorów pieszych i ok. 260 konnych w pięciu kolumnach marszowych zaprezentuje: wczesne średniowiecze, średniowiecze, wiek XVII, wiek XIX – okres powstań narodowych oraz wiek XX.
Ponadto, w trakcie defilady przelot wzdłuż Wisły wykona około 100 samolotów i śmigłowców. Rozpocznie ją sześć samolotów zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry, a zakończy przelot samolotów G550 oraz B737 do transportu najważniejszych osób w państwie, eskortowanych przez samoloty F-16 Jastrząb.
Podczas defilady lotniczej w niskim przelocie będzie można zobaczyć też m.in. śmigłowce: SW-4 Puszczyk, Mi-2, W-3 oraz m.in. samoloty TS-11 Iskra, M-28 Bryza, C-295M, C-130 czy M-346.
Jak wskazuje MON, przelatujące samoloty najlepiej będzie obserwować z wybrzeża Wisły pomiędzy mostami Gdańskim i Śląsko–Dąbrowskim.
Defilada będzie transmitowana na live stream 360 stopni. Transmisja on-line będzie dostępna na kanale MON w serwisie YouTube (youtube.com/ministerstwoobronynarodowej) i ruszy o godz. 13.00.
Ostatnim punktem uroczystości będzie Wojskowy Piknik Żołnierski „Służymy Niepodległej” na błoniach Stadionu Narodowego. Wśród atrakcji będą: wystawa sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu Wojska Polskiego i armii sojuszniczych, pokaz wyszkolenia żołnierzy, koncerty w wykonaniu artystów z Klubów Wojskowych, strzelnica kontenerowa, saperski tor przeszkód oraz miasteczko militarne dla dzieci.
Ok. godz. 17 Mariusz Błaszczak podczas Pikniku wręczy dyplomy laureatom Niepodległościowego Festiwalu Piosenki i Tańca.
Ponadto, przez cały dzień każdy będzie mógł wpisać się do księgi pamiątkowej przygotowanej przez MON z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. „Każdy Polak będzie mógł zostawić w niej swój ślad pisząc życzenia skierowane do swojej Ojczyzny” – podkreśla resort obrony.
W godz. 9.00–12.00 i 16.00–22.00 księga będzie wyłożona przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a w godz. 13.00–15.00 przy Multimedialnym Parku Fontann.
15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie 1920 roku. Dzień ten został ogłoszony Świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku Święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.
(PAP)
Dla prawiczków 11 listopada i 15 sierpnia to dni żałoby.
11 listopada 1918 roku w Polsce zlikwidowano monarchię i wprowadzono demokrację oraz oczywiście podwyższono podatki.
Natomiast 15 sierpnia Polska obroniła się przed ZSRS a w ZSRS były niższe podatki i niższe koszty pracy niż w Polsce (ba, w ZSRS za Stalina była nawet praca darmowa w łagrach).
Święto prawiczków to 1 i 17 września bo 1 i 17 września 1939 Hitler i Stalin zlikwidowali w Polsce demokrację, wprowadzili karę śmierci za homoseksualizm i obniżyli podatki i koszty pracy.
Alu coś dzisiaj jesteś troszeczkę niedojebana najwidoczniej. Uniwersytet Moskiewski czy Warszawski takie kocopoły wykłada?
nczas.com/2018/03/17/prof-gwiazdowski-pokazuje-opodatkowanie-za-hitlera-po-tym-wpisie-posypaly-sie-na-niego-gromy-foto/
Tak bardzo nie lubisz mnie i Polski?
coś ci se w dupie (bo ty masz 2 dupy zamiast głowy) popierdoliło
Co jest złego w karze śmierci dla zboczeńców, obniżeniu podatków i kosztów pracy?
No to że w Wenezueli są niskie koszty pracy – 35 dolarów miesięcznie. Nie jest to raj na ziemi.
a niedawno było 20 dolarów czyli setki milionów boliwarów, kto im płaci skoro tam już nie ma żadnej pracy?
No jak to nie ma żadnej pracy? Przecież według prawiczkowej teorii im niższe koszty pracy tym więcej inwestycji i więcej miejsc pracy.
A tymczasem w Hiszpanii czekają na Alę Wilk murzyńskie chłopaki ze świeżego transportu prosto z pontonu.
zazdrościsz?
polsatnews.pl/wiadomosc/2017-09-27/korwin-mikke-wole-byc-pod-okupacja-arabska-niz-okupacja-ue/
Szkoda że ” Gawrona” ze stoczni nie przyciągną. Zobaczylibyśmy jak prezentuje się najdłużej budowana na świecie jednostka.
Ps. O 18 minister Błaszczak spróbuje zrobić 10 pompek na placu Ziuka.
Cześć i chwała generałowi Rozwadowskiemu!
Należy pamiętać, że to była wojna z bolszewikami, a nie z Rosją, która była pierwszą ofiarą bolszewickiej zarazy.
nalezy rowniez pamietac, ze ci bolszewicy, to nie to co, cos takiego, jak jacys tam nazisci mieszkajacy po drugie stronie ksiezyca, no w tej ciemnej, ale to sa 88% Rosjanie, ani nie sa to komunisci, ani CCCP-owcy, ani ZSRR-owcy, tylko Rosjanie. Jedynymi ofiarami byli i sa ludzie, ktorych Rosjanie napadli, zniewolili, wymordowali.
Lenin nie był Rosjaninem? Ciekawe
ten twoj czerwony dewiant byl zydem.
Oczywiście wszystko w godzinach pracy „zwykłych” ludzi.
Oj, przecie dziś wolne, pomyliło mi się, przepraszam.
piekny opis do przyjecia sztandaru, darowizny miejscowej ludnosci dla oddzialu dowodcy AK Stefana Wyrzykowskiego ps. „Zenon” opisuje amerykanski pilot, uratowany przez zolnierzy z tego oddzialu. Obudzony jakims dzwiekiem, wyjzal z kolegami z szalasu o 4 rano, to co zobaczyl, bylo dla nich duzym zaskoczeniem. Wszyscy polscy zolnierze czyscili bron, polerowali buty, pasy , oporzadzenie , przygotowujac sie do mszy i uroczystego przyjecia sztandaru.
W oczekiwaniu na kolejne umorzenie sprawy zabójstwa na tle homoseksualnym Roberta Wójtowicza przez ks. Krzysztofa Litwę.
wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/po-tym-zabojstwie-przestalem-wierzyc-w-boga-czy-to-ksieza-zabili-roberta-wojtowicza/z882hme