Wielka defilada niepodległości

Próba przed Wielką Defiladą Niepodległości. Foto: mon.gov.pl
Defilada

Dziś przypada Święto Wojska Polskiego. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie Wielka Defilada Niepodległości, która w tym roku odbędzie się na Wisłostradzie w Warszawie. Prezydent Andrzej Duda wręczy też nominacje generalskie oraz akt wskazania Naczelnego Dowódcy na czas wojny.

Środowe obchody rozpoczną się w podwarszawskim Ossowie, gdzie o godz. 7.30 szef MON przedstawi informacje dotyczące budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej, a także złoży kwiaty pod krzyżem pamięci ks. Ignacego Skorupki, na Cmentarzu Poległych w Bitwie Warszawskiej, oraz pod tablicą Pamięci Polskich Oficerów.

Z kolei o godz. 8.40 prezydent Andrzej Duda złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Następnie, o godz. 9, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie zostanie odprawiona msza święta za ojczyznę z udziałem najwyższych władz państwowych.

O godz. 10.30 w Pałacu Prezydenckim rozpocznie się uroczystość wręczenia przez prezydenta nominacji generalskich, nominacji admiralskiej i odznaczeń państwowych.

Na stopień generała brygady i generała dywizji zostanie awansowanych po pięciu oficerów Wojska Polskiego. Drugą „gwiazdkę” generalską uzyska m.in. dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła. Ponadto, w Marynarce Wojennej na stopień wiceadmirała (odpowiadającego generałowi dywizji w Wojskach Lądowych) ma zostać awansowany kontradmirał Jerzy Krzysztof Jaworski (dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego).

Następnie szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund Andrzejczak otrzyma z rąk prezydenta akt wskazania jako osobę przewidzianą do mianowania na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych na czas wojny.

W południe nastąpi uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie; przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy placu jego imienia zostaną również złożone wieńce. W obu tych punktach udział wezmą m.in. prezydent Andrzej Duda i szef MON Mariusz Błaszczak.

W obchodach święta Wojska Polskiego weźmie też udział premier Mateusz Morawiecki, który o godz. 12.30 złoży kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, a potem weźmie udział w Wielkiej Defiladzie Niepodległości.

Defilada ta będzie kulminacyjnym punktem środowych obchodów i największą z organizowanych dotychczas z tej okazji defilad wojskowych. W tym roku przejedzie Wisłostradą, a nie jak w ubiegłych latach al. Ujazdowskimi. Nowa trasa – jak mówił w niedzielę Błaszczak – pozwoli na pełniejszą prezentację Wojska Polskiego.

Defilada wyruszy o godz. 13 na skrzyżowaniu Wisłostrady z ul. Sanguszki, a zakończy na skrzyżowaniu z ul. Karową. Będzie podzielona na trzy główne części: defiladę pieszą, defiladę pojazdów oraz defiladę historyczną.

Defiladę pieszą otworzy Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Za nią pomaszerują pododdziały reprezentacyjne Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych, Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerii Wojskowej, a także pododdział reprezentacyjny wystawiony przez Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych.

W defiladzie wezmą udział także przedstawiciele wielonarodowej batalionowej grupy bojowej stacjonującej w okolicach Orzysza. Wspólnie z polskimi żołnierzami defilować będą pododdziały ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii. Obecne będą także poczty sztandarowe państw NATO.

Żołnierzom towarzyszyć będą pododdziały składające się z przedstawicieli organizacji proobronnych z całego kraju oraz uczniów klas mundurowych. Współczesną część pieszej defilady zamknie Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Łącznie w tej części wydarzenia weźmie udział ponad tysiąc żołnierzy.

Defiladę pojazdów stworzy ok. dwustu pojazdów kołowych i gąsienicowych, w tym: transportery opancerzone Rosomak, moździerze Rak, armatohaubice Krab, samochody humvee, transportery Stryker, czołgi Abrams, Twardy i Leopard, a także transportery minowania narzutowego Kroton oraz rampa szturmowa.

Z kolei w defiladzie historycznej ponad 900 rekonstruktorów będzie tworzyć szyk historyczny z różnych epok. Około 650 rekonstruktorów pieszych i ok. 260 konnych w pięciu kolumnach marszowych zaprezentuje: wczesne średniowiecze, średniowiecze, wiek XVII, wiek XIX – okres powstań narodowych oraz wiek XX.

Ponadto, w trakcie defilady przelot wzdłuż Wisły wykona około 100 samolotów i śmigłowców. Rozpocznie ją sześć samolotów zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry, a zakończy przelot samolotów G550 oraz B737 do transportu najważniejszych osób w państwie, eskortowanych przez samoloty F-16 Jastrząb.

Podczas defilady lotniczej w niskim przelocie będzie można zobaczyć też m.in. śmigłowce: SW-4 Puszczyk, Mi-2, W-3 oraz m.in. samoloty TS-11 Iskra, M-28 Bryza, C-295M, C-130 czy M-346.

Jak wskazuje MON, przelatujące samoloty najlepiej będzie obserwować z wybrzeża Wisły pomiędzy mostami Gdańskim i Śląsko–Dąbrowskim.

Defilada będzie transmitowana na live stream 360 stopni. Transmisja on-line będzie dostępna na kanale MON w serwisie YouTube (youtube.com/ministerstwoobronynarodowej) i ruszy o godz. 13.00.

Ostatnim punktem uroczystości będzie Wojskowy Piknik Żołnierski „Służymy Niepodległej” na błoniach Stadionu Narodowego. Wśród atrakcji będą: wystawa sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu Wojska Polskiego i armii sojuszniczych, pokaz wyszkolenia żołnierzy, koncerty w wykonaniu artystów z Klubów Wojskowych, strzelnica kontenerowa, saperski tor przeszkód oraz miasteczko militarne dla dzieci.

Ok. godz. 17 Mariusz Błaszczak podczas Pikniku wręczy dyplomy laureatom Niepodległościowego Festiwalu Piosenki i Tańca.

Ponadto, przez cały dzień każdy będzie mógł wpisać się do księgi pamiątkowej przygotowanej przez MON z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. „Każdy Polak będzie mógł zostawić w niej swój ślad pisząc życzenia skierowane do swojej Ojczyzny” – podkreśla resort obrony.

W godz. 9.00–12.00 i 16.00–22.00 księga będzie wyłożona przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a w godz. 13.00–15.00 przy Multimedialnym Parku Fontann.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie 1920 roku. Dzień ten został ogłoszony Świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku Święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

(PAP)

22 KOMENTARZE

 1. Dla prawiczków 11 listopada i 15 sierpnia to dni żałoby.
  11 listopada 1918 roku w Polsce zlikwidowano monarchię i wprowadzono demokrację oraz oczywiście podwyższono podatki.
  Natomiast 15 sierpnia Polska obroniła się przed ZSRS a w ZSRS były niższe podatki i niższe koszty pracy niż w Polsce (ba, w ZSRS za Stalina była nawet praca darmowa w łagrach).
  Święto prawiczków to 1 i 17 września bo 1 i 17 września 1939 Hitler i Stalin zlikwidowali w Polsce demokrację, wprowadzili karę śmierci za homoseksualizm i obniżyli podatki i koszty pracy.

  • Alu coś dzisiaj jesteś troszeczkę niedojebana najwidoczniej. Uniwersytet Moskiewski czy Warszawski takie kocopoły wykłada?

   • nczas.com/2018/03/17/prof-gwiazdowski-pokazuje-opodatkowanie-za-hitlera-po-tym-wpisie-posypaly-sie-na-niego-gromy-foto/

  • Co jest złego w karze śmierci dla zboczeńców, obniżeniu podatków i kosztów pracy?

   • No to że w Wenezueli są niskie koszty pracy – 35 dolarów miesięcznie. Nie jest to raj na ziemi.

    • a niedawno było 20 dolarów czyli setki milionów boliwarów, kto im płaci skoro tam już nie ma żadnej pracy?

     • No jak to nie ma żadnej pracy? Przecież według prawiczkowej teorii im niższe koszty pracy tym więcej inwestycji i więcej miejsc pracy.

  • A tymczasem w Hiszpanii czekają na Alę Wilk murzyńskie chłopaki ze świeżego transportu prosto z pontonu.

 2. polsatnews.pl/wiadomosc/2017-09-27/korwin-mikke-wole-byc-pod-okupacja-arabska-niz-okupacja-ue/

 3. Szkoda że ” Gawrona” ze stoczni nie przyciągną. Zobaczylibyśmy jak prezentuje się najdłużej budowana na świecie jednostka.
  Ps. O 18 minister Błaszczak spróbuje zrobić 10 pompek na placu Ziuka.

 4. Należy pamiętać, że to była wojna z bolszewikami, a nie z Rosją, która była pierwszą ofiarą bolszewickiej zarazy.

  • nalezy rowniez pamietac, ze ci bolszewicy, to nie to co, cos takiego, jak jacys tam nazisci mieszkajacy po drugie stronie ksiezyca, no w tej ciemnej, ale to sa 88% Rosjanie, ani nie sa to komunisci, ani CCCP-owcy, ani ZSRR-owcy, tylko Rosjanie. Jedynymi ofiarami byli i sa ludzie, ktorych Rosjanie napadli, zniewolili, wymordowali.

 5. piekny opis do przyjecia sztandaru, darowizny miejscowej ludnosci dla oddzialu dowodcy AK Stefana Wyrzykowskiego ps. „Zenon” opisuje amerykanski pilot, uratowany przez zolnierzy z tego oddzialu. Obudzony jakims dzwiekiem, wyjzal z kolegami z szalasu o 4 rano, to co zobaczyl, bylo dla nich duzym zaskoczeniem. Wszyscy polscy zolnierze czyscili bron, polerowali buty, pasy , oporzadzenie , przygotowujac sie do mszy i uroczystego przyjecia sztandaru.

 6. W oczekiwaniu na kolejne umorzenie sprawy zabójstwa na tle homoseksualnym Roberta Wójtowicza przez ks. Krzysztofa Litwę.

  wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/po-tym-zabojstwie-przestalem-wierzyc-w-boga-czy-to-ksieza-zabili-roberta-wojtowicza/z882hme

Comments are closed.