Nacisk ma sens. Antypolski komiks o Holokauście wycofany i poprawiony [FOTO]

Reduta Dobrego Imienia podjęła w ubiegłym tygodniu interwencję ws. oszczerczych rysunków w komiksie Zane’a Whittinghama i Ryana Jonesa pt. Survivors of the Holocaust, sugerujących agresję Państwa Polskiego w stosunku do deportowanych z Niemiec w 1938 r. Żydów. Interwencja przyniosła oczekiwany skutek.

Jak pisaliśmy w ubiegłym tygodniu na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice dostępny był szkalujący Polskę komiks. RDI poprosiła władze portu o podjęcie kroków w celu wycofania go ze sprzedaży.

W odpowiedzi na list RDI Paul Rockett w imieniu angielskiego wydawcy HACHETTE CHILDREN’S GROUP przeprosił za błędy i zapowiedział zmiany ilustracji w nowych wydaniach, a także w niesprzedanych jeszcze egzemplarzach znajdujących się w magazynach.

RDI zaprezentowała korekty ilustracji na stronach 53 i 54, które otrzymała od wydawcy.

Z kolei Radosław Włoszek, prezes Zarządu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice zapewnił, że władze portu lotniczego nie zgadzają się i nigdy nie zgadzały się na przypisywanie Polsce winy za zbrodnie niemieckie.

W związku z tym niezwłocznie podjął kroki w celu wycofania ze sprzedaży komiksu w punktach zlokalizowanych na terenie portu lotniczego zgodnie z prośbą RDI i zapewnił, że spółka podjęła niezbędne działania zmierzające do wyczulenia swoich kontrahentów na zachowanie należytej troski o pamięć i prawdę historyczną.

W komiksie Zane’a Whittinghama i Ryana Jonesa pt. Survivors of the Holocaust, przeznaczonym dla dzieci i młodzieży, sprzedawanym m.in. na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice, znalazły się informacje w fałszywy sposób przedstawiające historię Polski.

Polska w książce wydawnictwa Hachette Children’s Books została ukazana jako państwo, które w okresie międzywojennym nie tylko nie przyjmowało Żydów, ale i ich nękało. Co więcej, oddano to w sposób najbardziej przemawiający do wyobraźni młodych ludzi, bo poprzez ilustracje epatujące polskimi barwami narodowymi, obok swastyki.

Źródło: anti-defamation.pl

Comments are closed.