Łukaszenka się wkurzył, że go lekceważą i wykopał premiera i ministrów. To największa rekonstrukcja rządu od lat

Aleksandr Łukaszenka. Foto: PAP/Adam Guz
Aleksandr Łukaszenka. Foto: PAP/Adam Guz

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zdymisjonował w sobotę premiera Andreja Kabiakoua, mianując na jego miejsce Siarhieja Rumasa – poinformowała państwowa agencja BiełTA. Szef państwa dokonał też zmian na kilku stanowiskach ministerialnych.

Oznacza to największą rekonstrukcję białoruskiego rządu od 2014 roku, gdy na jego czele stanął Kabiakou. Nowy premier Rumas był do tej pory prezesem Banku Rozwoju. W ubiegły wtorek na naradzie w Orszy Łukaszenka zarzucił rządowi, że lekceważy jego zalecenia, i zapowiedział, że do końca tygodnia wymieni całe rządowe kierownictwo.

Jak oświadczył w sobotę, Białoruś może utrzymać niezależność tylko jako kraj o silnej gospodarce i dlatego państwu wyznaczono określony kurs.

„Zgodnie z konstytucją prezydent ogłasza ten kurs w swym programie wyborczym. I ludzie na tej podstawie głosują, nikomu nie wolno ludzi okłamywać. A u nas w rządzie, nie będę wymieniał nazwisk, było tak: kurs ten deklarujemy, a potem przyjmiemy inny kurs (przecież w innych państwach tak się robi). Tak u mnie nie było i nie będzie” – cytuje prezydenta BiełTA.

Krytykowany za granicą za praktyki autorytarne 63-letni Łukaszenka pełni urząd prezydenta nieprzerwanie od 1994 roku. Kabiakou był jego siódmym kolejnym premierem.

„Żyjemy w państwie demokratycznym, znajdującym się między dwoma demokratycznymi blokami od zachodu i od wschodu. Ustanawianie na Białorusi jakiejkolwiek dyktatury jest po prostu nierealne. Ale w kraju był i zawsze będzie porządek” – podkreślił w swej sobotniej wypowiedzi Łukaszenka.

Jak podała BiełTA, nowym pierwszym wicepremierem został dotychczasowy szef urzędu rady ministrów Alaksandr Turczyn, a nowymi wicepremierami Ihar Laszenka, Władimir Kuchariew i Ihar Petryszenka. Zmienili się również ministrowie budownictwa i architektury, przemysłu, łączności i cyfryzacji oraz gospodarki, jak też szef Państwowego Komitetu Wojskowo-Przemysłowego. (PAP)

13 KOMENTARZE

 1. Demokratycznie przekupił robotniczo-chłopski lumpenproletariat socjalem i sobie rządzi tym biednym krajem.

  • Taki z niego spryciarz.
   To wszystko co się u nas dzieje, to taki teatrzyk dla tych tabunów niedorozwiniętych wyborców, którym co dwa dni sondażownie szlachty jerozolimskiej mierzą poziom rozumu specjalnymi do tego celu sondażami. Jak widać Tusk za mało jeszcze dał w dupę tym wszystkim swoim wyborcom i innym mądralom.

   Przykład z Łukaszenką jest wprost genialny. Jeden człowiek przed którym żydzi kucają. Wystarczy zdecydowanie. Na tym przykładzie widać, że to nie żydzi, nie Amerykanie są winni waszego nieszczęścia Polacy tylko ci „nasi/wasi” przywódcy i inni wybierani przez Suwerena zasrańcy – NIKT INNY!
   Jakoś Łukaszenki nikt nawet nie śmie zapytać o bez-spadkowe mienie czy inny Polin.
   A tak się z niego naśmiewali. Teraz okazało się, że to on jest Mężem Stanu a oni to popierdułki jakieś.

   Teraz już wiecie wszelkie wyborcy zwane Suwerenem – głosujące przez 30 lat na PO/PiS/PSL/SLD/ – jak działa UB-państwo? Nie dość, że was dymało przez 30 lat to jeszcze sprzedało w niewolę żydowską.
   Myśleliście wyborcy, że państwo to prezydent, premier, organy, konstytucja? Państwo to struktura przestępcza utworzona przez sowieckich żydów w 1944 za czasów IW/UB/NKWD. A wam wyborcom tylko nazwy podmieniono, bo skądś wiedziano, że się nie skapniecie (bo jesteście wyborcy o wielkim mniemaniu o sobie). Dziś w TVP usłyszycie, że ACT 447 to nie dotyczy was wyborcy albo i nic nie usłyszycie. Będą kpić z Was do końca. Do zgaszenia światła.

   A, jeszcze jedno. Gliński z UD/PiS dał 100 mln zł na odnowienie grobu między innymi żydowskiego mordercy płk. UB Józefa Różańskiego (wcześniej Goldberg) (zam. ul. Sędziowska 10 w Warszawie) na cmentarzu żydowskim w Warszawie. Za wasze pieniądze, wyborcy, odnawiane są groby zbrodniarzy żydowskich jak ten wspomniany, co chciał zamordować asa lotnictwa polskiego, człowieka bez skazy, Stanisława Skalskiego.

   Uczcie się wyborcy. Na naukę nigdy nie jest za późno.

   • Nie mieszaj normalnych tradycyjnych żydów z rasistowskimi antysemickimi żydokomuchami dla których kwestia żydowska przestanie istnieć gdy zniknie kapitalizm i wszyscy staniemy się kolektywną komunistyczną centralnie hodowlaną jednością.

     • Socjaliści z Marksem na czele używali jeszcze gorszych sformułowań i z biegiem czasu wybudowali dla żydów socjalistyczne obozy koncentracyjne i sowieckie gułagi.

     • @ANKA
      Chyba pomyliłaś portale, miejsce kolektywistycznego bydła jest na xportal, nacjonalista pl i innych tego typu podludzkich stronkach.

   • Do Sarmaty. No to się brachu naraziłeś synagodze libertynów, hojnie reprezentowanej na tym portalu. Chwalić komucha Lukaszenkę, no nie, przecież to się niektórym w głowie nie mieści. Chłopie toś mi to wszystko wprost z klawiatury wyjął. Byliśmy, jesteśmy i będziemy nadal okradani przez niewidzialna rękę rynku i kapitał, który ponoć nie ma ojczyzny, tak długo jak nie przejrzymy na oczy. Czy to nastąpi? Nadzieja umiera ostatnia.
    Istnieją potężne siły działające tak aby otumanić społeczeństwa, nie jest to bynajmniej specjalność skierowana na Polskę. Wystarczy obserwować Niemcy , Francję, Holandię, Belgię i chyba na szczycie otumanienia Szwecję. W tym kierunku działają media, oświata a u nas nawet kler katolicki, przypomnijmy tu kto namawiał nas tak intensywnie do unii. Czyżby nie papa JP2? Nie mam wyrzutów sumienia, głosowałem przeciwko wstąpieniu do Uznii, cóż zostałem przegłosowany. A pamiętam jak straszono nas Białorusią!
    Z drugiej strony mamy tzw. pseudo opozycjonistów i pseudo patriotów dodatkowo próbujących robić Polakom wodę z mózgu. Szczęśliwie wyniki wyborcze tych „geniuszy sceny politycznej” są na poziomie błędu statystycznego. Głosowania na te ugrupowania to jest tylko podbijanie ilości mandatów największych partii i pewnie jest to ich rola. Dodatkowo plankton polityczny służy do skanalizowania niezadowolonych, którym jeszcze chce się iść na głosowania!z
    Elektorat potencjalnie przyszły to głównie gimnazjaliści i paru pryszczatych, którym mimo nominalnej dojrzałości jeszcze nie przeszło. Aktywni w internecie z gorliwością świeżo nawróconych wyznawców islamu. Szczęśliwie z wiekiem to przechodzi, to jest jak odra – raz i potem spokój do końca życia.

    Polska na suwerenność czekała podczas zaborów 123 lata, ile lat teraz potrzeba aby ją ponownie odzyskać? Sytuacja obecnie przypomina tą sprzed pierwszej wojny światowej. Jeżeli nie nastąpi reset cywilizacji na całym globie, to może coś z tego pozytywnego będzie?

 2. Piękny Krajna ludzie żyją ubogo są otwarci. W porównaniu do Litwy czy Ukrainy to Białoruś jest pierwszą klasą.

 3. I tak dobrze rządzi w tym państwie, co z tego że raz-dwa chce mieć to i owo, bo w sumie lepiej tam zamienić z demokracji na monarchię absolutną gdzie król jak coś powie to ma być spełnione. Dobry plus jest taki w Białorusi że nie musi się słuchać nikogo obcego tylko jak chce tak zrobi i tak powinno być w każdym państwie. Białoruś nie wojuje z innymi państwami więc nikomu nie zagraża, on chce tylko zniszczyć tych tzw. lewaków jeszcze żyjących na Białorusi. Kiedyś głośno się zrobiło że jakiś 20+ letni gówniarz został skazany na śmierć za zabicie czy zamordowanie. W Niemczech czy w Polsce już głośno się robiło że skazują kogoś na karę śmierci i w tak młodym wieku i że to co zrobili z przestępcą jest złe. Ja powiem że gówniarzowi się należało, zamordował kogoś to trzeba przestępcę zabić i wtedy zmniejsza się ilość bandytów/przestępców.

Comments are closed.