Ta włoska szynka była od lat fałszowana na masową skalę. Skonfiskowano 270 tysięcy skrzynek prosciutto

Szynka Świętego Daniela - Prosciutto de San Daniele. Foto: wikimedia/Benresi
Szynka Świętego Daniela - Prosciutto de San Daniele. Foto: wikimedia/Benresi
REKLAMA

We Włoszech ujawniono skandal z procederem masowego fałszowania szynki wysokiej jakości, San Daniele czyli Szynki Świętego Daniela. Prokuratura ogłosiła w piątek, że śledztwem objęto 103 osoby i firmy produkcyjne. Wydano nakaz konfiskaty 270 tysięcy szynek o wartości rynkowej 27 mln euro.

Oszustwo dotyczy 10 procent całej rocznej produkcji szynki gatunku San Daniele we Włoszech. Z ustaleń śledczych wynika, że proceder trwał od około 10 lat.

REKLAMA

Prokuratura wyjaśniła po zakończeniu postępowania wstępnego, że dochodzenie prowadzi między innymi przeciwko rzeźni w Aviano na północy kraju, hodowcom trzody, producentom szynki, a także inspektorom ich konsorcjum. Wszyscy zamieszani są, jak podkreślono, w gigantyczny skandal wprowadzania na rynek podrabianej szynki ze sfałszowanymi certyfikatami jej najwyższej jakości, mimo że faktycznie nie spełniała ona norm tego cenionego gatunku wędliny.

Ponadto śledczy przypuszczają, że osoby zamieszane w ten proceder, tworzące zorganizowaną grupę przestępczą, chciały wyłudzić środki z unijnego funduszu na rozwój rolnictwa w łącznej wysokości około 900 tysięcy euro.

Wśród ponad 100 podmiotów, wobec których toczy się śledztwo, są 62 osoby oraz około 40 firm.

Szynka Świętego Daniela (wł. Prosciutto di San Daniele) to rodzaj włoskiej szynki, zbliżony w wyglądzie do szynki parmeńskiej, produkowany w 30 wioskach w okolicach San Daniele del Friuli w prowincji Udine (region Friuli-Wenecja Julijska). Wyrób posiada oznaczenie pochodzenia geograficznego Unii Europejskiej i specjalną pieczęć regionalną.

Szynkę zgodnie z recepturą wytwarza się ze świeżych udźców wieprzowych wyłącznie włoskiego pochodzenia, przy udziale soli morskiej i przesuszania świeżym powietrzem (nie stosuje się innych dodatków). San Daniele del Friuli znajduje się nieopodal pierwszych wzniesień alpejskich, na kontakcie mas powietrza napływających z gór (zimne) i znad Adriatyku (ciepłe). Powoduje to powstawanie unikatowych warunków dla przesuszania mięsa, co musi trwać minimum 13 miesięcy.

Uzyskany wyrób ma kolor różowo-czerwony, intensywną charakterystyczną woń i delikatny smak. Szynkę tę poleca się spożywać z białym winem wytrawnym, bez dodatków.

Źródło: PAP/wikipedia

REKLAMA