A jednak! Zdecydowane poparcie Merkel dla Nord Stream 2. Putin zadowolony

Kanclerz Angela Merkel i prezydent Władimir Putin Dostawca: PAP/Abaca Autor: Abdulhamid Hosbas

Podczas spotkania w Mesebergu w Brandenburgii kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Rosji Władimir Putin poruszyli sprawę budowy gazociągu Nord Stream 2 – poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

„Podczas tego spotkania omówiono tak duże wspólne projekty jak Nord Stream 2” – powiedział Pieskow. Dodał, że Merkel i Putin negatywnie ocenili próby upolitycznienia tego projektu i zgodnie podkreślili, że powinien on zostać dokończony.

Pieskow poinformował, że Merkel i Putin omówili także sprawę możliwych amerykańskich sankcji przeciw firmom zaangażowanym w projekt Nord Stream 2.

„Ten projekt jest absolutnie komercyjny i konkurencyjny. Dlatego też konieczne jest podjęcie środków, aby chronić go przed możliwymi bezprawnymi atakami ze strony krajów trzecich” – powiedział rzecznik Kremla.

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej przez Morze Bałtyckie z Ust-Ługi w Rosji do Greifswaldu w Niemczech. Projektowi temu sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina. Przeciwne budowie gazociągu Nord Stream 2 są również Stany Zjednoczone.

Jak poinformował Pieskow, Putin i Merkel rozmawiali także o „perspektywie kontynuacji tranzytu gazu przez terytorium Ukrainy”.

Wypowiadając się jeszcze przed spotkaniem z szefową niemieckiego rządu, rosyjski przywódca nie wykluczył utrzymania tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę także po uruchomieniu Nord Stream 2. „Główną kwestią jest to, by ten tranzyt przez Ukrainę, który ma tradycję, odpowiadał wymaganiom ekonomicznym” – zaznaczył.

Dążąc do złagodzenia międzynarodowej krytyki Nord Stream 2, Niemcy domagają się, by Ukraina mogła nadal zarabiać na przesyłaniu gazu przez jej terytorium.

Putin i Merkel wyrazili zadowolenie ze współpracy gospodarczej Rosji i Niemiec. „Z satysfakcją odnotowano rosnącą dynamikę dwustronnej wymiany handlowej” – stwierdził Pieskow.

Kanclerz Niemiec i prezydent Rosji rozmawiali również o sprawach międzynarodowych, głównie konfliktach w Syrii i na Ukrainie.

„Oboje wyrazili żal, że realizacja porozumienia mińskiego w sprawie zakończenia kryzysu na Ukrainie utknęła w martwym punkcie” – stwierdził Pieskow.

Spotkanie Angeli Merkel z Władimirem Putinem w Mesebergu trwało ponad 3 godziny. Prezydent Rosji przybył do Niemiec z Austrii, gdzie był jednym z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po spotkaniu z kanclerz Niemiec Putin odleciał do Rosji.

(PAP)

25 KOMENTARZE

 1. Najwyższy czas żeby nazwę „Unia Europejska” zmienić na „IV Rzesza”. W unijność tego tworu wierzą już chyba tylko nieliczni idioci z PO oraz tak zwanej Nowoczesnej. KOD-u nie biorę pod uwagę bo metodologia nie obejmuje stanów poniżej idioty.

 2. I jak tu nie zgodzić się z lewacką narracją, że Trump jest pro rosyjski. Nawet powyższe zdjęcie to potwierdza. :)

 3. to jest paranoja, to tak jakbys goralowi wprowadzil embargo i blokowal go tak, ze ma siedziec w tych gorach, czy na podgorzu, ale oscypki ma nadal dla ciebie robic, a nawet gorzej , bo ma zwiekszyc produkcje.
  Tak sobie makrela traktuje swoje interesy, swiat swoje, a ona po swojemu.

 4. Chazarów zawsze ciągneło na Wschód, w końcu stamtąd pochodzą. A chazrsko rosyjski konflikt to atawistyczna nieuchronność, w końcu to ruski książe zlikwidował im pradawną ojczyzne nad Chazarskim Morzem.

 5. Polexit.
  Bomba atomowa.
  KS.
  Legalizacja broni.
  1500+ z przeznaczeniem na cwieczenia na strzelnicy.
  Darmowe paliwo.
  Zerwanie stosunkow z Izraelem.
  Delegalizacja PSL.
  Zakaz nadawania imion typu dżesika itp.
  Powszechne ćwiczenia poranne na stadionach.
  Delegalizacja I..is..isl aaa..mumu.
  Wysadzenie wyburzeniowe Palacu Kultury
  Penalizacja genderyzmu.
  Zniesienie wszystkich dotacji.
  Zakaz tatuowania.
  Kara wpierdolu i hłosty za chuliganstwo.
  Zakaz poruszania sie po ulicach w dresach.
  Własne satelity.
  Prawo do głosowania po uprzednim tescie IQ oraz t.historycznym.
  ZAGŁOSOWALIBYŚCIE NA MNIE?

   • Jak najbardziej, jakżeby inaczej.
    Jako suplement dodam: przywiezienie tu mordercy Michnika Stefana, ściągniecie z niego skóry (symbolicznie za te ich wszystkie zbrodnie na żołnierzach Rzeczpospolitej) i obwożenie jej po odpustach po całej Polsce.

  • naobiecujesz, a potem bedziesz wykonywac polecenia unijne, tak jak to robia dzisiejsze plotki wybrane przez spolecznosc polska.

  • Nie bo z uporem „amoniaka” pomijasz problem pasów bezpieczeństwa. Poza tym 1500+ ale codziennie.

 6. No to teraz chyba nikt nie ma watpliwisci ze Trump tak jak inni nas olewa i sprzedaje. Ale dodac nalezy ze nasze sprzedajne elity robia niewiele by to odwrocic. Przykre ze 40 milionowy narod wraz z 10 milionami na swiecie nic nie znaczy.Rosja i Niemcy zawsze sie dogadaja i zawsze to robili.Niestety kazde panstwo z nami graniczace ma nas w dupie malo tego sa do nas wrogo nastawieni. I tylko smutek ze raptem 20% Polakow by tego kraju nie sprzedala.Zona ma dosc mojego pesymizmu ale jak tu myslec optymistycznie?

  • Te twoje 20% patriotów to pewnie PO z patriotycznym jądrem w postaci Rury von?

   • Prosze mnie nie obrazac. Nie mam nic wspolnego z po. Uwazam jedynie ze ten nasz zachwyt Trumpem bym nieracjonalny. Ja tez sie ludzilem ze Trump ze trojmorze ze Wielka Polska a tu dupa. Tak niestety 20% to chyba max no ok w porywach do 30%.

    • „dziewczęta są jak autobusy, jeśli nie uda ci się z jedną, nie ma się czym martwić, za kilka minut będzie następna” – Benny Hill

     Tylko nie zrób jak ten cały Rysiek Petru, to wybitny strateg od WUML-owca Balcerowicza który najpierw przepisał majątek na żonę, a potem zaczął ją zdradzać.

 7. No jest frustracja ja rozumiem, ale co się dziwić? Spokojne czasy bezapelacyjnej dominacji USA się skończyły. Wracamy do koncertu mocarstw. Skończył się „koniec historii” (swoją drogą zadziwia to, że ten idiota Fukujama wciąż uchodzi z autorytet).

  I tylko mam pytanie do naszych rządzących (przeszłych, obecnych i przyszłych) co zrobiliście, robicie lub zamierzacie zrobić, żebyśmy, jak się już ten koncert odegra, jeszcze istnieli jako państwo??? Mam nadzieję, że kombinujecie coś z naszą bronią jądrową, jeśli tak, to odszczekam pod stołem, jak Gniewoszu z Dalewic, ale jeśli nic nie robicie, to hańba wam na wieki!

 8. Skoro taka zadowolona to teraz Trump zrobi jej z Niemiec NRD. Skończy się niemiecka pycha. Jestem o tym przekonany.

 9. No proszę, jak NRDowska komunistyczna prukwa dogaduje się z KGbowcem.

 10. Polska armia – 2% PKB to za mało!!!
  youtube.com/watch?v=ohtwm3mOpQI&feature=youtu.be

 11. Rosja zarabia na ropie nie na gazie. Gaz to 10% dochodów Rosji z eksportu. To Trump nakładając sankcje na Iran dogadza Putinowi.

Comments are closed.