Egzotyczna bakteria zabija w Polsce. Nie ma na nią skutecznego leku. „Zakażeń bakterią New Delhi jest tak dużo, że przestaliśmy to badać”

Zdjęcie ilustracyjne. / fot. pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne. / fot. pixabay.com
REKLAMA

W Polsce odnotowuje się coraz więcej zakażeń nową, egzotyczną bakterią. To superbakteria New Delhi, która coraz częściej zabija i nie ma na nią leku.

New Delhi jest odporna na antybiotyki – może być przekazana nawet przez dotyk.

REKLAMA

Superbakteria jest już od dawna w Polsce, ale ostatnio liczba zakażeń rośnie i to w szybkim postępie. Lekarze są bezradni, żaden antybiotyk na nią nie działa.

Do tej pory stwierdzono 1660 przypadków zarażeń w naszym kraju w tym roku.

„Liczba jest bardzo wysoka i stąd nasz niepokój. Duża liczba zakażeń się utrzymuje” – mówi dr n. med. Dorota Żabicka, kierownik Krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Lekowrażliwości Drobnoustrojów.

O tempie ekspansji tej choroby mówią liczby:

2013 r. – 103 przypadki zakażenia New Delhi w Polsce,
2015 r. – ca. 500 przypadków trzy lata temu niecałe pięćset
2017 r. – 2404 przypadki
2018 r. – prawdopodobnie będzie 3 tys. zakażeń.

Nie wiadomo ilu mieszkańców Polski zmarło w wyniku tych zakażeń.

„Nie wiemy, bo nie ma obowiązku zgłaszania tych zakażeń. Nie wiemy też ilu jest nosicieli bakterii, bo na samym Mazowszu jest ich już tak dużo, że Narodowy Instytut Leków przestał to badać. Nie byliśmy po prostu w stanie fizycznie tych wszystkich badań wykonać” – mówi dr n. med. Dorota Żabicka.

Co gorsza obecne procedury bezpieczeństwa będące zgodne z procedurami obowiązującymi na całym świecie, które miały zabezpieczyć nas przed rozprzestrzenianiem się bakterii, szczególnie bakterii wielolekoopornych, już nie wystarczają.

„Już nie zabezpieczą. Bez nowych rozwiązań nie poradzimy sobie ze śmiertelnym patogenem, który nieustannie się mutuje. – Potrzebne nam jest jednak w tych działaniach ogromne wsparcie poprzez stworzenie Narodowej Strategii Walki z Antybiotykoopornością – nie tylko z New Delhi. Ponieważ nie udało mi się doprowadzić do tej strategii, to zrezygnowałam ze stanowiska krajowego konsultanta ds. mikrobiologii” – mówi prof. Waleria Hryniewicz.

Bakteria New Delhi doprowadza między innymi do zakażeń dróg moczowych, ran i układu oddechowego. Ponieważ antybiotyki nie działają, wielu pacjentów w szpitalach z powodu tych zakażeń umiera.

Źródło: TVN24

REKLAMA