Tych ataków dokonały dzieci. Najmłodszy zamachowiec z komanda samobójców w Czeczenii miał tylko 11 lat [VIDEO]

Sprawcy poniedziałkowych ataków na policjantów w Czeczenii byli niepełnoletni, najstarszy z nich miał 17 lat, najmłodszy – 11 – poinformował minister ds. kontaktów z mediami w rządzie Czeczenii Dżambułat Umarow. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie (IS).

Umarow nazwał sprawców ataków przestępcami, którzy chcieli spowodować jak najwięcej ofiar. Przyznał zarazem, że „to były nastolatki, a mówiąc wprost – dzieci”. Wypowiedź ministra przekazała w poniedziałek wieczorem niezależna „Nowaja Gazieta”.

Według agencji RIA Nowosti jeden ze sprawców miał 17 lat, dwaj byli z roku 2001, jeszcze dwaj – bracia – urodzili się w 2002 i 2006 roku. Czterej sprawcy zostali zabici, jeden ranny po nieudanym zamachu samobójczym jest w szpitalu – podały media.

Według nich w szpitalu pozostaje we wtorek trzech policjantów. „Nowaja Gazieta” podała, że ranni zostali także cywile, a w poniedziałek pojawiła się informacja, że jeden funkcjonariusz nie żyje.

Sprawcy dokonali łącznie czterech ataków na policjantów, w tym nieudanego zamachu samobójczego. Do incydentów doszło prawie w tym samym czasie w Groznym i w rejonie szalińskim w centralnej części Czeczenii. Według mediów napastnicy pochodzili właśnie z rejonu szalińskiego.

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow oświadczył, że sprawcy ataków „chcieli przyćmić wydarzenia związane z Kurban Bajram”, czyli muzułmańskim Świętem Ofiarowania. W Czeczenii trwa ono od poniedziałku i zakończy się w środę.

Czeczenia była w niedalekiej przeszłości miejscem powstań przeciwko Rosji, jednak w ostatnich latach przemoc ustąpiła. Jedynie sporadycznie dochodzi do starć między rebeliantami a siłami bezpieczeństwa.