Wspierasz nielegalną imigrację? Zapłacisz podatek 25 proc. Nowe prawo wchodzi w życie na Węgrzech

wegry_plakat_stop_imigranci

Ustawa o specjalnym podatku od działalności wspierającej nielegalną imigrację wchodzi w życie na Węgrzech w sobotę. Do tego dnia objęte nim organizacje muszą się zgłosić do Narodowego Urzędu Podatków i Ceł (NAV) – podał we wtorek szef NAV Laszlo Sors.

Sors przypomniał w wywiadzie dla dziennika „Magyar Idoek”, że organizacje wspomagające lub finansujące nielegalną imigrację muszą o tym fakcie powiadomić NAV do soboty, zaś pierwsze zeznanie podatkowe mają złożyć do 15 września.

Zgodnie z przyjętą w lipcu ustawą podlega jej wspomaganie na Węgrzech działalności sprzyjającej imigracji lub materialne wspieranie działalności organizacji, która ma swą siedzibę na Węgrzech i wspomaga imigrację.

Wysokość podatku wynosi 25 proc. wsparcia, tj. sumy pieniężnej lub wartości przekazanego majątku ruchomego.

Jak podkreślił Sors, za działalność wspierającą imigrację uznaje się m.in. kampanie medialne i organizowanie seminariów medialnych, budowanie siatki i kierowanie nią, a także działalność propagandową przedstawiającą w pozytywnym świetle migrację, o ile celem jest podsycanie imigracji.

Sors zaznaczył też, że wspierane organizacje muszą przekazać NAV m.in. nazwę organizacji wspierającej, jej adres pocztowy oraz sumę wsparcia.

Podatkiem nie są objęte partie, fundacje partyjne oraz organizacje zwolnione z niego na mocy międzynarodowej umowy. Zgodnie z przyjętą ustawą, przychód z nowego podatku będzie można przeznaczać wyłącznie na zadania związane z ochroną granicy.

W związku ze zbliżającym się terminem wejścia ustawy w życie organizacja pozarządowa Migration Aid, zajmująca się pomaganiem osobom ubiegającym się o azyl, zapowiedziała przekształcenie się w partię. (PAP)

15 KOMENTARZE

 1. nikt nie zamierza emigrować ani na Węgry ani do innych gówno-państw Europy Wschodniej.

  • Prawie dobrze, tylko:
   * całkiem sporo osób (saldo dodatnie),
   * nie „gówno” państwo,
   * Węgry nie leżą w Europie Wschodniej, my zresztą też nie.

   Poza tym wszystko prawda. Radio Erewań pozdrawia słuchaczy.

 2. Znacie jakieś niedrogie kursy węgierskiego? Język trudny jak diabli, morze bardzo kocham, ale coraz bardziej kusi przeprowadzka i wniesienie o obywatelstwo…

 3. Jednak Węgry to mądry naród. Nam z żydokomuną w sejmie, senackie, urzędach dużo do nich brakuje

 4. W czasie wojny krasnoarmiejcy wydmali zbiorowo moja Babcie, stad we mnie tyle gniewu do was polaken

  • kiedyś „ala” nieopatrznie podała swojego maila jednemu z komentatorów, a ten obczaił „ją” na Naszej Klasie. Jego oczom ukazał się lekko psychopatyczny, łysiejący, podtatusiały 50-parolatek.

Comments are closed.