Kolejny unijny zakaz wchodzi w życie już 1 września. Ze sklepów znikną niektóre żarówki

Unia Europejska Bomba Atomowa
Zdjęcie ilustracyjne. / fot. pixabay.com

Lubisz światło żarówek halogenowych? Szybko zrób duże zapasy, 1 września 2018 r. wchodzi unijny przepis zakazujący ich sprzedaży.

Według urzędników nadszedł kres halogenu na rzecz żarówek LED.

„Po blisko 60 latach oświetlania domów i ulic żarówkami halogenowymi ich sprzedaż zostanie zakazana w krajach Unii Europejskiej” – informuje brytyjski „Guardian”.

Zdaniem urzędników zmiana żarówek pozwoli zmniejszych emisję dwutlenku węgla do atmosfery. „Eksperci” szacują, że żarówki LED-owe potrzebują pięciokrotnie mniej energii niż halogenowe.

Nikt jednak nie raczy wspomnieć w oficjalnych komunikatach, iż żarówki LEDowe są znacznie droższe od tych najczęściej przez nas kupowanych.

Dla przeciętnego Kowalskiego może to być wydatek, który nie wpłynie mocno na budżet domowy, jednak patrząc na ilość lamp we wszelkiego rodzaju urzędach, biurach oraz innych miejscach użyteczności publicznej można łatwo wywnioskować jak znacząca finansowo będzie to zmiana.

źródło: Guardian

38 KOMENTARZE

 1. „Patrząc na ilość lamp we wszelkiego rodzaju urzędach, biurach oraz innych miejscach użyteczności publicznej można łatwo wywnioskować jak znacząca finansowo będzie to zmiana.”
  No i o to właśnie chodzi, po to wprowadzają te kretyńskie zapisy. Ktoś musi stracić żeby zarobić mógł ktoś…

   • kiedyś „ala” nieopatrznie podała swojego maila jednemu z komentatorów, a ten obczaił „ją” na Naszej Klasie. Jego oczom ukazał się lekko psychopatyczny, łysiejący, podtatusiały 50-parolatek.

  • W sumie wszyscy siedzą w gównie po szyję a więc cicho sza umysłowe niemoty.
   „Unia” mówiła, że „da” tylko nie dosłyszeliście, że „w dupę”. 14 mln matołów dedykuję wierszyk:
   ”Koci, koci, łapci,
   pojedziem do babci,
   ale ani słówka,
   bo babcia Żydówka”
   Chciał naród polski Unii to ją ma. Koniec kropka.
   Referendum w Polsce w 2003 roku – referendum ogólnokrajowe w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej: „Czy wyraża Pani / Pan zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?”
   TAK 13 514 872 / 77,45%
   NIE 3 935 655 / 22,55%
   Głosy ważne 17 450 527 / 99,28%
   Głosy nieważne 126 187 / 0,72%
   Razem 17 576 714 / 100,00%
   Frekwencja 58,85%
   Frekwencja wymagana 50,00%
   Stanisław Michalkiewicz: „Warto zwrócić uwagę, że subwencje, jakie przez ostatnie 14 lat Polska uzyskała z Unii Europejskiej (146 mld euro), po odjęciu od nich wpłaconych w tym czasie przez Polskę składek (47 mld euro), a następnie podzielone przez 14, wynoszą 7 mld euro rocznie. Jest to, według aktualnego kursu, równowartość 28 mld złotych. Tymczasem w rekordowo korzystnym dla rządu i finansów państwowych roku 2017, koszty obsługi długu publicznego wyniosły 28,6 mld złotych, co oznacza, że subwencje netto z UE przeznaczamy w całości na obsługę długu publicznego, czyli przekazujemy lichwiarskiej międzynarodówce.”

 2. nie ma co kupowac, za kilka miesiecy znow sie pojawia jako mini grzejnik pod inna nazwa.

 3. Ja na ledy dawno przeszadłem. Za jakieś 10 lat mi się zwrócą. Trzeba kupować najmocniejsze bo mało światła dają a te najtańsze chińskie działają krócej niż halogeny więc trzeba brać osram żeby się kiedyś zwróciły.

  • Trochę obycia w temacie, porównać parametry nie tylko cena. Prawda jest taka, że teraz jest tylko trzech czołowych producentów ktorzy robią dobre parametrami źródła światła i cenowo nowsze nie są najtańsze a klasyczna 100W żarówka to teraz 14-15W 1500lm żarówka led ktora kosztuje w granicach 16pln a halogen 3,99pln w dodatku w domu i tak nie masz 100W a bardziej 60W czyli ok 6-8W 700-800lm a najbardziej w domu się sprawdza 10.5W 1050-1100lm za kwotę w sklepie 10pln.

   Polecam poszukać w dobrych sklepach nie tylko osram ale też Philips, Kanlux.

   • ▌▌„Nikt jednak nie raczy wspomnieć w oficjalnych komunikatach, iż żarówki LEDowe są znacznie droższe od tych najczęściej przez nas kupowanych.”

    Można jeszcze dodać, że LED-y skażone są konstytutywnymi wadami, z którymi próbuje się walczyć, ale bez gwarancji sukcesu za każdym razem:

    ● wybitna nieciągłość widma — szkodliwa dla wzroku (badania na młodych szczurach hodowanych w świetle LED);

    ● skłonność do przesunięcia widma w stronę „trupiego fioletu”;

    ● pełny stroboskop: brak bezwładności, którą mają żarówki żarowe.

    .

    Sam używam LED–ów, ale głównie jako światło wstępne, pilotujące, przy większej ilości już tylko zmieszane z innymi źródłami światła (najlepszy sposób).

    • Taaa… Co do wad wymienionych przez Ciebie:
     1. Z tym jest kiepsko, jak idziesz na bazar kupić chińską LED, najlepiej świecącą światłem zimnym, bo wydaje się, że mocniej świeci. Dlatego idzie się do sklepu, kupuje dobrą żarówkę z wysokim CRI która zawiera mieszankę materiałów fluorescencyjnych tak, żeby wypełnić dziury w widmie. A ta dobra żarówka wcale nie jest wiele droższa od tych bazarowych.
     2. Co do trupiego fioletu – nie wiem o co Ci chodzi, ale próbowałem szukać i obstawiam, ze chodzi Ci o bardzo zimne światło – problem rozwiązuje kupowanie żarówki z wysokim CRI o barwie ciepłej.
     3. Pełny stroboskop. Ciekawa kwestia. Chyba jak kupujesz chińską żarówkę, której sekcja zasilania składa się rezystora. W dobrych żarówkach sekcja zasilania zawiera filtry, które powodują, że bezwładność żarówki LED jest wcale nie mniejsza niż żarówki żarowej – nic nie mruga, światło jest perfekcyjnie równomierne.

 4. Daje komunisty reke uciąć że fabryki produkujące ledy należą do niemieckich świń

  • ▌▌To by się nawet zgadzało:

   ● powstawiane (nigdzie niedziałające, ale wymóg UE!) windy dla niepełnosprawnych — niemieckie…

   ● unijny przymus tworzenia przez miasta kosztownych „map hałasu” — firma niemiecka…

   ● itd…

   Wykończy nas ta Unia — wcześniej wymuszali przechodzenie na (brzęczące!) rtęciowe świetlówki „energooszczędne” — póki jeszcze inni nie produkowali…

 5. Dlaczego ludzie nie mogą o sobie sami decydować choćby były to głupie decyzje. Wiadomo że ledy są bardziej wydajne, a cena bez przesady nie jest tak wielka w stosunku do halogenów. Ale żeby zabraniać, po co …

   • kiedyś „ala” nieopatrznie podała swojego maila jednemu z komentatorów, a ten obczaił „ją” na Naszej Klasie. Jego oczom ukazał się lekko psychopatyczny, łysiejący, podtatusiały 50-parolatek.

  • ▌▌W gwarze więziennej to zjawisko się nazywa „przecwelowanie” (ciekawa sprawa: żadne radosne „gejostwo”, a czasownik dokonany — przypadek?): musisz zinternalizować poczucie bycia niewolnikiem swojego jaśnie pana urzędnika pochodzącego z nadzwyczajnej kasty urzędniczej.

   Temu samemu służy np. zmiana czasu — twój pan urzędnik panuje nawet nad twoim czasem i w ogóle nad całym twoim kosmosem! To co rozkazuje pan urzędnik jest święte, a niewolnik jest od wykonywania rozkazów bez szemrania.

   Bardzo łatwo odróżnić mentalnie przecwelowanego niewolnika od człowieka wolnego…

   • Na tym forum klasycznym przykładem „przecwelowanego niewolnika” jest osobnik pod tytułem „ala wilk”. Ono jest przecwelowane do cna.

 6. Transformacja

  Pomimo heroicznych wysiłków „lekarzy”,
  Pacjent przeżył!… Miłością „lekarzy” nie darzy –
  Niewdzięcznik! Postępu nieprzyjaciel wielki!…

  „Lekarze” chcą mankament mu usunąć wszelki.
  A więc kolejny zabieg był już planowany…
  Niewdzięcznik, do staroci nazbyt przywiązany,
  Wszczął straszną awanturę: o starą protezę
  (Oraz sygnet, obrączkę, medalik…) i ezę,
  Przeznaczoną do mózgu wydłubania, złamał!
  Zarzucił „chirurgowi” też, że go okłamał
  I „nie jest dobrze przyszyć mi nogę do głowy”.

  Kaftan niech przyśle Unia, bo uciec gotowy…!

 7. Nowy Wspaniały Świat nadchodzi wielkimi krokami i co my posługujący się logiką możemy wiedzieć o wyższych stanach umyslów nadlogicznych…

  • Spoko, na koniec pozagryzają się przy globalnym pejsatym korycie.
   Prędzej czy później.

 8. Żarówki halogenowe są używane głównie w reflektorach samochodowych, w domach i biurach przeważały żarówki zwykłe. Artykuł nie daje pewności, o które źródła światła chodzi. Warto nadmienić, że w „żarówkach” LED nic się nie żarzy – lepiej byłoby stosować inną nazwę.

 9. W Rosji Putin zakazał polskich jabłek ale jakoś prawiczkom to nie przeszkadza – nadal wychwalają Putina. Widocznie zakaz polskich jabłek = wolny rynek.

  • To Polska nie wprowadziła sankcji przeciwko Rosji i to nie odwet (równie głupi, jak sankcje)?

  • kiedyś „ala” nieopatrznie podała swojego maila jednemu z komentatorów, a ten obczaił „ją” na Naszej Klasie. Jego oczom ukazał się lekko psychopatyczny, łysiejący, podtatusiały 50-parolatek.

   • Zewnętrzne organy seksualne nie mają żadnego znaczenia. Tłusty 50-latek „ala wilk” może być kobietą, degeneraci tak mają.

  • „Polska” jest prowincja Izraela i prawidlowa nazwa brzmi >>POLIN wiec raczej mowisz o „izraelskich jablkach”

 10. a ja mam gdzies te wszystkie waty w tych zarowkach, czy cene, mnie interesuje tylko ten drucik w prawdziwej zarowce, ktory rozpala sie taka barwa farb, ze jest przyjemne dla oka i pale sobie wieczorem 100 watowka , czytajac prase, ksiazki, gdzie popieprzeni znajomi wylanczaja swiatla i siedza godzinami przy jednej swieczce, bo im przyjemnie jest, oczywiscie zakladajac coraz grubsze szkla na nos.

 11. Zrobią tak jak z tradycyjnymi „gruszkami”. Ludie nie chcieli przepłacać, więc zmienili nazwę na wstrząsoodporne albo warsztatowe i dalej je sprzedawali, oczywiście już drożej. Kolejna durna regulacja, żeby zniwelować skutki wcześniejszej durnej regulacji.

 12. Dzięki za info, nie wiedziałem….

  Mam potężny zapas żarówek tradycyjnych (spoko wystarczy do końca UE…) i zdrowe oczy. Teraz trzeba kupić halogeny, których tez używam w domu tu i tam.

  • Ja też mam ponad 90 zwykłych żarówek, kupowanych w większości od braci ze Wschodu po złotówce. Starczy mi do samej śmierci i jeden dzień dłużej.

 13. LED-ami da się wywoływać ofekty podobne do epilepsji …
  Bo maja zerową wręcz bezwładnosć swiecenia .

Comments are closed.