McCain a Polska. Prawdziwy obraz przyjaciela Polski

Monachium. Senator McCain wita prezydenta Dudę. Fot. PAP Autor: Radek Pietruszka
REKLAMA

Zmarły dzisiaj senator John McCain był wybitnym amerykańskim politykiem, bohaterem, który przeszedł piekło niewoli u wietnamskich komunistów. Był także przyjacielem Polski. Tak twierdzą tuzy naszej polityki na czele z prezydentem i premierem.

REKLAMA

Nie negując jego zasług dla rozwoju przyjaźni polsko-amerykańskiej przejawiającej się w jego poparciu dla przyjęcia Polski do NATO, w jego poparciu dla rozwoju militarnej współpracy pomiędzy USA a Polską i w jego poparciu dla zniesienia wiz dla Polaków, warto spojrzeć na inne polskie aspekty w działalności senatora, żeby obiektywnie ocenić jego stosunek do naszego kraju.

Czytaj też: Bitwa we Włoszech! Lewacy próbują odbić nielegalnych imigrantów ze statku Diciotti. Starcia z policją w Katanii [VIDEO]

Na początku 2016 r. kiedy trwała walka o Trybunał Konstytucyjny John McCain wraz z 2 innymi amerykańskimi senatorami napisał list do premier Beaty Szydło:

„Wzywamy Pani rząd do respektowania podstawowych zasad Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz Unii Europejskiej, w tym szacunku dla demokracji, praw człowieka i rządów prawa, które uczyniły Polskę silnym członkiem demokratycznej wspólnoty i mocnym sojusznikiem USA w samym sercu Europy Środkowej”.

Czytaj też: Brexitowcy zbierają siły i pieniądze. Farage znów na pierwszej linii frontu w kampanii o opuszczenie Unii Europejskiej

Premier Szydło odpisała senatorom, że brak im wiedzy o sytuacji w Polsce, a poseł Stanisław Pięta z PiS nazwał ten list „lewackim bełkotem”.

W tym, ze samym roku senator McCain podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium powiedział prezydentowi Andrzejowi Dudzie, że „Polska zostanie poddana presji”. McCain nie powiedział wprost, o co mu chodzi, ale jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Jakie? Nietrudno się domyślić.
McCain był uważany za jednego z najważniejszych prożydowskich i proizraelskich lobbystów w USA.

Faktycznie kilkanaście miesięcy później Polska została poddana presji w związku z nowelizacją o IPN.

Senator McCain był przeciwnikiem ostatnich sądowych reform w Polsce, pisząc, że to jest krok w tył. W ten sposób zajął takie samo stanowisko jak polska opozycja.

Źródło: WP; na Temat

REKLAMA