PiS niszczy ideę Międzymorza. Właśnie doprosił do niego… Niemców. Czyli chcą Mitteleuropy!

Mitteleuropa wg Niemiec
Mitteleuropa wg Niemiec

Polska poparła wniosek Niemiec o udział w pracach Inicjatywy Trójmorza w roli państwa partnerskiego; jeśli zgodzą się także pozostałe kraje Inicjatywy, możliwy jest gościnny udział przedstawiciela Niemiec we wrześniowym szczycie Trójmorza – powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Czytaj także: Szok! Morawiecki potwierdził, że jest socjalistą: kończymy z egoizmem neoliberalizmu i potwierdzamy politykę solidaryzmu społecznego

Inicjatywa Trójmorza jest platformą współpracy prezydentów dwunastu państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Jej celem jest wzmacnianie spójności Unii Europejskiej poprzez zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej.

Członkami Inicjatywy Trójmorza są: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry. W lipcu ub.r. w Warszawie odbył się drugi szczyt Trójmorza, którego gościem specjalnym był prezydent USA Donald Trump. Kolejny szczyt tego formatu planowany jest w drugiej połowie września w Bukareszcie.

Jak poinformował Szczerski, Polska „poparła wniosek Niemiec o udział w pracach Inicjatywy Trójmorza w charakterze państwa partnerskiego”. „Jeżeli na niemiecką prośbę pozytywnie odpowiedzą także pozostałe kraje członkowskie Inicjatywy, to jest możliwe, że przedstawiciel Niemiec weźmie udział jako gość w obradach najbliższego szczytu Trójmorza we wrześniu, razem z reprezentantami USA i przewodniczącym Komisji Europejskiej” – dodał.

Prezydencki minister wyraził jednocześnie zadowolenie z faktu, że – jak ocenił – „Inicjatywa Trójmorza jest postrzegana pozytywnie przez kolejnych partnerów zewnętrznych”. Świadczy to – zdaniem polityka – „o jej rosnącym znaczeniu w polityce europejskiej i euroatlantyckiej”.

„Prezydent Andrzej Duda od początku zawiązania Inicjatywy Trójmorza konsekwentnie głosił przekonanie, że powinna ona stać się ważnym mechanizmem współpracy państw na rzecz harmonijnego rozwoju i bezpieczeństwa całej Europy. Jeśli kolejny, ważny kraj, podpisuje się pod ta ideą to znaczy, że jest ona słuszna i ma szanse utrwalić swoją rolę w polityce międzynarodowej” – powiedział Szczerski.

Prezydencki minister nie rozumie chyba, że idea Międzymorza ma sens tylko bez Niemiec. Niemcy mają od lat swój pomysł na zagospodarowanie Europy Środkowej o nazwie Mitteleuropa, którego efekty wprowadzania w życie widzieliśmy zarówno podczas I jak i II wojny światowej. Doproszenie Niemców jest dodatkowo pozbyciem się inicjatywy na rzecz najsilniejszego gospodarczo państwa w Europie. (PAP)

29 KOMENTARZE

  • ▌▌Eee, wy, Niemce! Fersztejen? Pomóżcie nam policzyć te wasze reparacje, bo my tu, eee, nie bardzo sobie z tym… Polnische Wirtschaft, panimajetje?

 1. Nie ma się czym przejmować. PiS z pewnością do realizacji Międzymorza nie doprowadzi. A to, co robią teraz, nie ma większego znaczenia. Międzymorze to idea do realizacji na okres najbliższych dzięsięcioleci, dla polityków, którzy myślą w kategoriach stuleci.

  • ▌▌To jest oczywiście tzw. „słuszna racja”, ale ja też coraz bardziej widzę, że zanim PiS doprowadzi do czegokolwiek, to i kanclerz w Niemczech zdąży się zmienić (to już niezadługo), ale i w Białym Domu nastąpi zmiana gospodarza i sojusze tak się naraz poodwracają, że o Międzymorzu będzie sobie można tylko pogadać przez następne 50 lat…

   To jest różnica jak między samochodami elektrycznymi produkowanymi przez biznes, a samochodami elektrycznymi „zyskownie produkowanymi” przez urzędników „dobrej zmiany”.

  • Z rozsądkiem nie ma to wiele wspólnego. Mam nadzieję ,że kandydatem PIS w wyborach prezydenckich będzie ktoś inny niż Duda.

   • ▌▌ PiS gracko podaje tyły na wszystkich otwartych frontach… Czy my kiedykolwiek się otrząśniemy po tym paśmie nieustających sukcesów? Czy też po Polsce nie zostanie nawet mokra plama?

    .

    Kolejny wielki sukces, wreszcie powstanie z kolan! Teraz rosnącą potęgę Polski będziemy mierzyć tempem i gorliwością realizacji zasady:

    —„Wszystko dla Niemiec, nic poza Niemcami, nic przeciwko Niemcom!”

  • Teraz już wiedzą wszelkie matoły zwane Suwerenem – głosujące przez 30 lat na PO/PiS/PSL/SLD/ – jak działa UB-państwo?
   Nie dość, że was dymało przez 30 lat to jeszcze sprzedało w niewolę żydowską.
   Myśleliście matoły, że państwo to prezydent, premier, organy, konstytucja? Państwo to struktura przestępcza utworzona przez sowieckich żydów w 1944 za czasów IW/UB/NKWD. A wam matołom tylko nazwy podmieniono, bo skądś wiedziano, że się nie skapniecie (bo jesteście matoły o wielkim mniemaniu o sobie). Dziś w TVP usłyszycie, że ACT 447 to nie dotyczy was matoły albo i nic nie usłyszycie. Będą kpić z Was do końca. Do zgaszenia światła. A jeszcze jedno. Gliński z UD dał 100 mln zł na odnowienie grobu między innymi Józefa Różańskiego na cmentarzu żydowskim w Warszawie. Za wasze pieniądze matoły odnawiane sągroby zbrodniarzy żydowskich co chcieli zamordować asa lotnictwa polskiego Stanisława Skalskiego.
   Uczcie się matoły. Na naukę nigdy nie jest za późno.

  • ▌▌No właśnie… A tu publika do trzech nie potrafi zliczyć, tak nakręcona TV propagandą: skoro nie Partia Socjalistyczna — to Partia Oszustów. No a jeśli nie Partia Oszustów? No to wyłącznie Partia Socjalistyczna!

 2. Trójmorze to nie Polska. To 12 państw UE: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Tylko Polska w tej całej grupie jest germanofobiczna. Reszta z Wegrami na czele jest proniemiecka. Oprócz Czech i Polski to sami sojusznicy Niemiec z okresu drugiej wojny światowej.
  Moim zdaniem większość poparła wniosek Niemiec i Polska nie miała tu nic do gadania. Polska zgodziła się, żeby nie polec wizerunkowo w stosunku 11 : 1 ;)
  Na dobrą sprawę Polska w Trójmorzu ma niewiele do gadania. Prezydent Duda „zbojkotował” mundial w Rosji, a pani prezydent Chorwacji wprost przeciwnie. Pojechała do Rosji, wyściskała się, świetnie się bawiła, a nawet zaprosiła Rosję do współpracy z Trójmorzem.

  • ▌▌Tak, ale w takim układzie, jaki opisujesz, Międzymorze dość radykalnie zmienia początkowo deklarowany charakter.

   W paradę lokajów ku uciesze niemieckiego pana. (Można to nazwać wstawaniem z kolan, bo faktycznie trudno to zrobić na kolanach…)

   .

   Jeśli Międzymorze mają budować państwa proniemieckie we współpracy z Niemcami, to całe Międzymorze będzie wyłącznie jeszcze jedną kartą przetargową Niemiec w walce o dalsze umocnienie swojej hegemonii (— „Wy nam tak? To my wam zagramy Międzymorzem o tutaj! I bijcie się…”)

  • To nie tak. „Niemcy” to nie monolit. Zjednoczenie Niemiec w XIX wieku ominęło Austrię i ta Austria z Prusami nawet toczyła wojnę. W kwestii polskiej, podczas gdy zabór pruski to była radykalna germanizacja, dyskryminacja prawna i ekonomiczna, to w zaborze austriackim od 1867 roku działało porozumienie między polskimi elitami a Wiedniem nazwane później autonomią galicyjską. Autonomia galicyjska to był język polski w szkołach i urzędach oraz rzeczywista samorządność w kwestiach lokalnych. Austro-Węgry ewoluowały w stronę bardzo przyzwoitego państwa federacyjnego, a przerwała to I wojna światowa.

   Trójmorze to nic innego jak unowocześnione, federacyjne Austro-Węgry. Prusacy tu zupełnie nie pasują, nie tylko z powodów historycznych i innego modelu integracji, który by z tego wyniknął. Nie pasują z całkowicie współczesnych powodów demograficznych: Prusacy przegrali swój kraj godząc się na masową, obcą kulturowo imigrację. W państwach Trójmorza zgody na taką przemianę kulturową nie ma i to je łączy obecnie, nakładając się na całkiem spory sentyment historyczny.

 3. Ciężko napisać komentarz, bowiem nie wypada człowiekowi na poziomie kląć. Natomiast to co się dzieje w Polsce i to co wyrabia PIS i Morawiecki o preziu nie wspominając nie da się opisać słowami nie będącymi powszechnie uznawanymi za obraźliwe i w sposób wulgarny opisujące niektóre czynności seksualne.

  Czytając ostatnie sondaże i traktując je z pewna dozą nieufności, należy przyznać, że rządzący słusznie uważają Polaków za naród idiotów. Przynajmniej dotyczy to bodaj 44% uprawnionych do głosowania.
  Jest jeszcze pewna populacja debili, szczęśliwie na poziomie błędu statystycznego.
  Znikąd nadziei, tu pomoże chyba tylko cud!

 4. Skoro zapraszaja USA na kongres to czemu nie niemcow. Zeby miec poparcie i fundusze z UE trzeba miec poparcie niemiec. Zeby miec poparcie niemiec trzeba pokazac ze to nie jest projekt wymierzony w UE lub w Niemcy wiec trzeba zaprosic ich przedstawiciela na kongres.

  • ▌▌No a żeby mieć poparcie Niemiec, to trzeba jeszcze mocniej realizować interesy Niemiec. I Koło się zamyka — po co Międzymorze, skoro i tak wszystko zależy od decyzji Berlina?

   Według tej logiki powinniśmy też zaprosić Rosję do NATO, a żeby mieć poparcie Rosji i pokazać, ze w żadnym razie NATO nigdy nie będzie wymierzone w Rosję — zaprosić Rosję do stacjonowania wojsk w Polsce oraz zaprosić ich przedstawicieli do wszystkich działań sztabowych.

 5. Panstwo partnerskie to nie to samo co czlonkowskie. Turcja byla panstwem partnerskim UE i co?

 6. Co za debile nami „rzadza”. Niemcy rozgrywaja Jude i jego „gabinet” jak dzieci.
  Trzeba byc wyjatkowym glabem zeby nie wiedziec ze cla inicjatywa Trojmorza jest wymierzona w Niemcy . i po czesci w Rosje z ktora Niemcy maja „szorstkie” partnerstwo.
  Ale jak zwykle „dobry Polaken” Juda poklepany po glowce przez Niemca merda ogonem

 7. Duch lokaja i pokojówki unosi się nad Polską i rozdaje karty.
  Proszę tylko mi nie pieprzyć o chłopach pańszczyźnianych. Żaden chłop nie miał lokajskiego charakteru. Całe jego życie polegało na oporze wobec dziedzica.
  Prawdziwej szlachty już nie ma. Ster przejęli „dworscy”, najgorszy gatun ludzi na ziemi.
  Licencjaty pokończyli i ślachte udajom. Nie ma takiej zagranicznej klamki której by nie pocałowali, a w kraju wyżej srają niż dupy mają.
  POPiS to właśnie dworusy.

 8. Jaki jest sens tworzyć Międzymorze z Orbanem który nie uznaje granic Rumunii, Ukrainy, Słowacji, Serbii i Chorwacji?

 9. Po tym haniebnym zagraniu PiS Zdrady już nie ma wątpliwości aby pozbyć się tych niepolaków. W wyborach pokażmy czerwoną kartkę, a później pod Trybunał zdrajców Narodu. Głosujmy Prawicowo na z krwi i kości ludzi prawicy narodowej. Won z PoPisem.

 10. Z mapki wynika, że parę państw wypada z międzymorza. Nie ma Rumunii, Bułgarii i Grecji. Ponieważ na takie hece na które idzie Duda, wymagana jest zgoda wszystkich, to liczę, że będzie mocny sprzeciw. Wpuszczanie lisa do kurnika to pomysł idioty. Trump to potwierdzi.

  • ▌▌Mapka pochodzi z Wikipedii, hasło „Mitteleuropa”…

   Natomiast co do USA, jedyny cień nadziei, że nie jest to zdrada narodowa i kolejna wasalizacja wobec Niemiec, w 100% jak za starej POPSL (chociażby głośno obiecującej Grupie Wyszehradzkiej sprzeciw wobec niemieckich transportów przymusowych, a następnego dnia podpisujących wszystko, co wskazały Niemcy), a tylko pod nową osłoną medialną (Jesteśmy potężni, „Niemcy nas doceniają!” + „Być może niemieckiej oferty nie można odrzucić” — Jacek Karnowski) polegać mógłby na tym, że jest to właśnie gra na reakcję USA — zmuszenie ich do większego zaangażowania, bo jak nie, to Niemcy dali lepsze warunki…

 11. Rece opadaja na wciaz nowe, zaskakujaco niemadre i ogromnie szkodliwe dla Polski posuniecia ze strony tego rzadu. Mowie to ja, byly wyboraca PiSu, wtedy pelna nadziei i oddana im calym sercem i rozumem. Teraz okazuje sie ze w rzadzie mamy glupcow i mieczuchow. Wiem ze nie ja jedna tak to odbieram i nie ja jedna nie wiem co z tym zrobic. Jestem w strachu bo niektore z tych bledow sa nieodwracalne i beda tragiczne a nawet smiertelne w skutkach dla naszej ojczyzny.

 12. „Wzmacnianie spójności Unii Europejskiej” itd. to tylko pozor. Prawdziwy raison d’etre Trojmorza to stworzyc blok krajow europejskich ocalalych ze smiertelnej choroby ktora zagarnela reszte Zachodu wlacznie z innymi czlonkami UE. Jako ze to „Zelazna Kurtyna” ocalila te panstwa od zarazy mozgowej Kulturalnego Marksiszmu ktora pustoszyla reszte Europy, juz samo przyjecie Austrii jest kwestia, bo Austria jest sama ciezko chora. Europejski kraj ktory juz sobie sprowadzil 8% ludnosci z muzulmanskich krajow, gdzie importowana dzicz poluje na dzieci w basenach i kobiety na ulicach, gdzie dodatkowe setki tysiecy dzikusow z Indii, z Ceilonu, z Afryki robia swoje stare rozrochnuki na ulicach, jest prawdopodobnie nie do ocalenia, obojetnie jak dobry i godny pochwaly rzad sobie za pozno wybral.
  A teraz Niemcy? Przeciez Niemcy to motor calego hara-kiri Europy! Poparecie PiSu dla Niemiec to jeszcze jeden dowod ze partia ktora zaczela jako zbawiciel Polski jest teraz choroba Polski: glupia, bez wizji, bez geostrategicznego zrozumienia, bez kregoslupa, bez nawet bladej kopii Orbana. Wstyd i tragedia.

Comments are closed.