Cieszą się, że wybuchła wojna i witali Niemców? Prowokacja proniemieckiej gazety ze Śląska

Fot. twitter jot.drużycki
Fot. twitter jot.drużycki

Tak gazeta „Ślůnski Cajtung” obchodzi kolejną rocznice napaści Niemiec na Polskę w 1939 r. Prowokacyjny tekst wskazuje, że dla Ślązaków wejście Niemców w zasadzie było wyzwoleniem:

Czytaj także: To nie fejk! Oni naprawdę chcą, żeby Polki wychodziły za Murzynów i Żydów

Co to jest „Ślůnski Cajtung”? To gazeta wydawana przez Instytut Ślůnskij Godki w Lędzinach. Jej redaktorem jest Dariusz Dyrda. Jak podaje wikipedia to komuno-autonomista: Absolwent dziennikarstwa i politologii Uniwersytetu Śląskiego (1989). Dziennikarz wielu czasopism codziennych („Sztandar Młodych”, „Trybuna Robotnicza”), tygodników. Redaktor naczelny „Tygodnia w Tychach” (1998 i 2006–2007) oraz „Wiadomości Zagłębia” (2004). W latach 2010–2011 redaktor naczelny miesięcznika Jaskółka Śląska, będącego organem Ruchu Autonomii Śląska (RAŚ), a od grudnia 2011 redaktor naczelny miesięcznika „Ślůnski Cajtung”.

W 2002 uzyskał mandat radnego Tychów z listy SLD-UP. W 2006 nie kandydował, zaś w 2010 bez powodzenia ubiegał się o stanowisko burmistrza Lędzin z ramienia komitetu Lędziny21.pl (zajmując 4. miejsce spośród 7 kandydatów) oraz o mandat w radzie powiatu bieruńsko-lędzińskiego z listy RAŚ. W 2011 był kandydatem RAŚ (w ramach komitetu Autonomia Dla Ziemi Śląskiej) w wyborach do Senatu w okręgu 75 (przegrał z Elżbietą Bieńkowską, reprezentującą PO). W 2014 z listy RAŚ ponownie bez powodzenia kandydował do rady powiatu bieruńsko-lędzińskiego. W 2015 był kandydatem komitetu Ze Śląska – Nie z Partii w wyborach uzupełniających do Senatu, zajmując ostatnie, 3. miejsce. Członek Rady Naczelnej RAŚ. Do stycznia 2015 przewodniczący koła bieruńsko-lędzińskiego RAŚ. W 2017 został jednym z założycieli partii Ślonzoki Razem (zarejestrowanej w 2018).

Tekst trafnie podsumowuje jeden z twitterowiczów:

nczas.comWe Włoszech każdy chciałby być woźnym! 4 tys. kandydatów na 10 miejsc pracy dla woźnych w oświacie

Comments are closed.