20 mln eksponatów zamienia się w popiół. Płonie Muzeum Narodowe Brazylii

Płonie Muzeum Narodowe w Rio de Janeiro w Argentynie. Fot. PAP/EPA
Płonie Muzeum Narodowe w Rio de Janeiro w Argentynie. Fot. PAP/EPA

Potężny pożar wybuchł w poniedziałek rano w Muzeum Narodowym w Rio de Janeiro – podało BBC. W założonym w 1818 r. muzeum znajduje się ponad 20 mln eksponatów, w tym wiele mumii, meteorytów, owadów i skamielin. Gmach spłonął niemal doszczętnie.

Muzeum, które niegdyś było rezydencją portugalskiej rodziny królewskiej, obchodziło w tym roku 200-lecie istnienia i jest najstarszą instytucją naukową w kraju.

Nie jest jeszcze znana przyczyna pożaru; nie wiadomo, czy są ofiary śmiertelne lub ranni.

Prezydent Michel Temer na swym oficjalnym koncie na Twitterze napisał: „(…) To smutny dzień dla wszystkich Brazylijczyków”.

W wywiadzie dla brazylijskiej telewizji Globo dyrektor muzeum powiedział, że pożar jest „tragedią dla kultury”.

Czytaj też: Demokraci w Ameryce kompletnie zwariowali. Ich kandydat porównuje Trumpa do Bin Ladena

Muzeum na swej stronie internetowej podaje, iż posiada bogatą kolekcję eksponatów związanych z historią nie tylko Brazylii, lecz także innych krajów.

Czytaj też: Libertarianie popierają nieograniczony przepływ osób. „Imigranci są korzyścią dla USA”

Podobno pracownicy już wcześniej wyrażali zaniepokojenie spowodowane cięciami finansowymi i stanem budynku.

Twitterowicze z wielu kontynentów komentują pożar.

„Muzeum Narodowe #Brazylii w #Rio jest całkowicie pochłonięte przez ogień. Założone w 1818 roku muzeum posiada ponad 20 milionów eksponatów, w tym mumii, meteorytów, owadów i skamielin. Tak przykro, widzieć historię w płomieniach” napisał na Twitterze Justin Fleenor.

„Nadal nie mogę uwierzyć, ze Muzeum Narodowe obróciło się w popiół. To ogromna strata dla ludzkości” – napisał na swym twitterowym koncie Joao Velloso. (PAP)

7 KOMENTARZE

 1. Przyczyną pożaru jest ogień. Podłożony przez rosyjską agenturę w celu zatarcia śladów trotylu na jednej z mumii.

  • Murzyn nigdy nie obejmie swoim rozumem, co to jest pożarowy system zabezpieczeń i nie zrozumie, że musi wszystko działać w nim równolegle/jednocześnie. Każde ogniwo.
   To nie jest na rozpalone głowy południowców.

  • Sommerowi nie udało się zatrudnić dziennikarzy.

 2. aj waj, aj waj! Jak to dobrze, że spaliło się jakieś tam gówniane muzeum w Brazylii, a nie Święte Muzeum Polin w Warszawie! Jakaż to by była dopiero strata dla całego świata! Aj waj, aj waj!!!

 3. UWAGA!!! ISTNIEJE TAJNY PLAN MASONÓW. polegał na budowie muzeów narodowych na calym swiecie ,zgromadzeniu max. ilosci cennych eksponatow kulturalnych. A następnie zniszczenie ich w pożarach,bombardowaniach wojennych itp. (Brazylia,Polska 2wojna, Irak wojna pustyna burza,Syria i Isis,Egipt i biblioteka aleksandryjska, drezno naloty dywanowe,biblioteka w krolewcu)
  CELEM jest zniszczenie kultury i sztuki czlowieka. Podpożadkowanie go i zniewolenie poprzez odebranie mu sztuki i podstaw cywilizacyjnych. To sie dzieje od setek lat.Broń cie się myśleniem

  • Taki tajny plan to od 2000 lat ma w głowie każdy żydziak, poczynając od Drohobycza po Lizbonę.

Comments are closed.