Nike ma kłopoty po reklamie z lewakiem i czarnoskórym rasistą. W kilka godzin rozpoczął się bojkot, a na giełdzie wyparowało 4 miliardy dolarów

Colin Kapernick. / Źródło: Twitter
REKLAMA

Firma sprzętu sportowego Nike na własne życzenie zafundowała sobie kłopoty. Amerykanie masowo wzywają do bojkotowania jej produktów po tym jak zatrudniła do kampanii reklamowej byłego zawodnika futbolu amerykańskiego, który publicznie lekceważył amerykańskie symbole narodowe.

Nike poinformowało o podpisaniu kontraktu z Colinem Kaepernickiem we wtorek rano. Ledwie godzinę później na samym otwarciu giełdy notowania firmy spadły o 3%, czyli straciła ona na wartości 4 miliardy dolarów. A to dopiero początek kłopotów, bo Amerykanie zaczynają masowo nawoływać do bojkotowania produktów firmy.

REKLAMA

W ciągu zaledwie kilkunastu minut ponad 30 tysięcy użytkowników Twittera zapowiedziało pod hastagiem #NikeBoycott, że nie będzie kupować produktów firmy. Bojkot może być bardzo skuteczny o czym przekonała się liga futbolu amerykańskiego NFL, w której występował Kaepernick. To własnie on rozpoczął protesty w trakcie odgrywania hymnu amerykańskiego przed meczami i wykorzystał to do promowania swych skrajnie lewackich i rasistowskich poglądów.

Amerykanie oddają hołd fladze i hymnowi stojąc, często z ręką położona na sercu. Tymczasem zawodnik postanowił klęczeć w proteście przeciwko rasizmowi jaki ma panować w USA.

70% zawodników NFL to murzyni, więc wielu przyłączyło się do tej formy i innych form protestu. Doszło do tego , że w trakcie odgrywania hymnu albo w ogóle się nie pojawiali na murawie, albo przebierali, czy kontynuowali rozgrzewkę.  Sam Kaepernick szybko został gwiazdę mediów i zmienił się w lewackiego aktywistę publicznie oczerniającego własny kraj

Dla niego i ligi protest stał się wielką porażką. On sam nie może znaleźć klubu, a liga straciła bardzo na oglądalności. Amerykanie zaczęli bojkotować rozgrywki NFL wskazując, że to ostatnie miejsce gdzie czarnoskórzy powinni protestować przeciwko rzekomym nierównościom i uprzedzeniom rasowy. 70% z zawodników ligi to murzyni. Każdy ma bajeczny kontrakt i jest multimilionerem.

Postawa Kaepernicka została przez Amerykanow odebrana jako skrajna niewdzięczność. Został on bowiem jako czarnoskóry malec zaadoptowany przez białe małżeństwo z San Francisco i zrobił wielką karierę sportowa i finansową. Amerykanie maja dość upolityczniania zawodów sportowych zwłaszcza, że działa to zawsze w jedną stronę. Swego czasu głośno było o występach zawodników, którzy grali w skarpetach, na których widnieli policjanci sportretowani jako świnie .

Rozgrywki NFL zamieniły się w polityczne wiecowisko, co bardzo odbiło się na oglądalności. Wielu sponsorów również zdecydowało się wycofać z rozgrywek. Problem nie dotyczy innych rozgrywek jak hokeja, koszykówki, czy baseballu. Zawodnicy otwarcie wypowidają swe poglądy, ale nie wykorzystują do tego zawodów

Konflikt wokół NFL i Kaepernicka  jest symboliczny i pokazuje podziały w USA. Zwolennicy protestu to również wielcy przeciwnicy Trumpa. I na odwrót. Zwolennicy prezydenta bojkotują NFL za doprowadzenie do całkowitego upolitycznienia rozgrywek.

Teraz do „rozgrywek” przyłączył się Nike czyniąc z Kaepernicka główna twarzą kampanii na trzydziestolecie hasła firmy „Just do it” (Po prostu zrób to).  Nike zaryzykował utratą milionów potencjalnych klientów. Jeśli porażka będzie tak dotkliwa jak w przypadku NFL, to firma straci połowę swej wartości i dziesiątki miliardów dolarów.

REKLAMA