Silne trzęsienie ziemi w Japonii! Co z elektrownią atomową?

Trzęsienie ziemi o sile 6,6 w skali Richtera odnotowano w rejonie Chitose na japońskiej wyspie Hokkaido. Epicentrum znajdowało się w odległości 26 km od miasta na głębokości 31 km. Brak ostrzeżenia przed tsunami.

mapa: United States Geological Survey

W wyniku trzęsienia rannych zostało ok 100 osób, 19 uznaje się za zaginione. Doszło do licznych osunięć ziemi oraz uszkodzeń budynków. Najpoważniejszym skutkiem jest awaria w zasilanej węglem elektrowni w Tomato-Atsuma. Operator, firma Hokkaido Electric Power, wstrzymała prace wszystkich elektrowni na wyspie pozbawiając dostępu do elektryczności ok. 3 mln mieszkańców.

Brak zasilania spowodował włączenie zasilania awaryjnego w elektrowni atomowej Tomari. Chłodzenie prętów paliwowych 3 reaktorów jest możliwe tylko dzięki uruchomieniu dieslowskich generatorów prądu.

Rodzi to obawy o skażenie promieniotwórcze podobne jak w wyniku awarii w elektrowni Fukushima, które było następstwem trzęsieni ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera. Ostatnio władze ujawniły, że w wyniku ekspozycji na promieniowanie jeden z jej pracowników zmarł na raka.