Zrobili dokładnie te same zakupy, co Duda trzy lata temu. Wzrost cen jest porażający

Andrzej Duda w sklepie na zakupach. / fot. PAP/Grzegorz Momot
Andrzej Duda w sklepie na zakupach. / fot. PAP/Grzegorz Momot
REKLAMA

Tuż przed wyborami prezydenckimi w 2015 roku Andrzej Duda, jak to często politycy mają w zwyczaju, pojawił się w sklepie, gdzie zrobił zakupy. Teraz podobne zakupy zrobili członkowie młodzieżówki PO i dziennikarze wp.pl.

Piszemy podobne, bowiem wbrew temu co podawano, zakupy zrobione przez młodych adeptów Platformy Obywatelskiej, nieco różniły się od tych wykonanych przez Andrzeja Dudę. Prawdą jest jednak, że ceny poszybowały w górę, ale nieco mniej niż pokazują młodzieżowcy PO.

REKLAMA

Trzy lata temu Andrzej Duda kupił w popularnym dyskoncie: 1 litr mleka, 1 litr oleju, chleb, margarynę, 30 jaj, 1 kg cukru, 2 litry soku pomarańczowego, żółty ser i jajko z niespodzianką. Dokładnie takie same zakupy zrobili dziennikarze wp.pl w takim samym sklepie.

Członkowie młodzieżówki PO natomiast nieco je pomylili i na początku wieścili, że ceny za takie zakupy wzrosły aż o 25 złotych, po korekcie że o 15 złotych, a ostatecznie różnica jest nieco mniejsza, ale i tak duża. W 2015 roku za wyżej przedstawione zakupy Andrzej Duda zapłacił 37 złotych.

Dziennikarze zrobili dziś identyczne zakupy i na paragonie zobaczyli 42,55 złotych. Można powiedzieć, że różnica nie jest duża, ale pozostaje jedna kwestia. Kupione przez nich jajka oraz ser żółty były akurat w promocji, co pozwoliło na zaoszczędzenie 6,40 złotych.

W sumie za zakupy zapłaciliby oni więc 49,35 złotych, a to aż 12 złotych więcej niż trzy lata temu, a mówimy przecież o drobnych zakupach. Jeżeli przyjmiemy więc, że wzrost ten wynosi średnio 30 procent, to za zakupy, które 3 lata temu kosztowały 100 złotych, dziś trzeba zapłacić 130 złotych.

Przeprowadzony eksperyment nawiązuje do opublikowanych ostatnio przez Kantar Millward Brown, według których koszty funkcjonowania przeciętnego gospodarstwa domowego w Polsce wzrosły o ok. 600 złotych miesięcznie.

REKLAMA