Ukraińcy przechodzą do ofensywy! Interwencja po emisji „Wołynia” w Czechach. Chcą karać za mówienie o ludobójstwie na Polakach

Wizerunek Stepana Bandery na tle flagi UPA, fot. il. Foto: All-Ukrainian Union «Freedom», CC BY 3.0, Wikimedia Commons
Wizerunek Stepana Bandery na tle flagi UPA, fot. il. Foto: All-Ukrainian Union «Freedom», CC BY 3.0, Wikimedia Commons

Komisja Wołyńskiej Rady Obwodowej wzywa deputowanych do przyjęcia uchwały penalizacji „negowania zbrodni polskich okupantów na terytorium Ukrainy”. To kolejne z wielu już działań strony ukraińskiej dążącej do zanegowania faktu ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów na Polakach oraz zrównania ludobójców UPA z polskim antykomunistycznym podziemiem.

Podczas ostatniego posiedzenia Stałej Komisji Wołyńskiej Rady Obwodowej ds. Współpracy Międzynarodowej, Zagranicznych Stosunków Gospodarczych i Inwestycji pracowano nad projektem decyzji rady „O wspieraniu Uchwały okrągłego stołu »Wołyń 43« – element antyukraińskiej propagandy w Polsce”. W apelu napisano, że uczestnicy żądają od władz Ukrainy efektywniejszej obrony interesów narodowych w sprawach historycznych.

Stwierdzono również, że brak zdecydowanej postawy stanowi bezpośrednie zagrożenie dla integralności terytorialnej Ukrainy oraz jej narodowej suwerenności.

Nadszedł czas aby Parlament Ukrainy na poziomie legislacyjnym potępił politykę kolonizacji, pacyfikacji i asymilacji Ukraińców i uznał fakt wieloletniej okupacji przez Polskę znacznego terytorium Ukrainy. Proponujemy także wprowadzenia do prawodawstwa odpowiedzialności karnej za publiczne negowanie zbrodni polskich okupantów na terytorium Ukrainy – napisano w rezolucji.

Tylko twarda, zasadnicza postawa władz ukraińskich gwarantuje ochronę ukraińskich interesów i zaprzestania dalszej eskalacji ukrainofobicznych nastrojów w Polsce – czytamy.

Ukraina zwraca mocną uwagę na wszelkie elementy przypinające o zbrodniach banderowców. Niedawno w czeskiej telewizji wyemitowano film „Wołyń” Wojciecha Smażowskiego. Do jego zablokowania dążył Jewhen Perebyjnis, ukraiński ambasador w Czechach. Jego zdaniem, film jest pełen uprzedzeń oraz przekłamań historycznych.

Źródła: kresy.pl/dorzeczy.pl

51 KOMENTARZE

 1. I pomyśleć że nadal im mało! Chcą jeszcze wschodniej Lubelszczyzny, Podkarpacia i Bieszczad!!!

  • A Rosja chce całej Polski – no, może łaskawie bez bez hrabstwa kłodzkiego i Uznamu.

    • W wypowiedzi Putina o powrocie do granic ZSRR i ćwiczenia taktycznych uderzeń nuklearnych na mosty na Wiśle (manewry Zapad). Tumanie

   • mozesz podac jakikolwiek dowod, ze Rosja chce Polski? Nikt nie chce tej dziury wiesniakow, gdzie wojna partyzancka bedzie trwac przez kolejne 20 lat, okupacja Polski jest za droga i nieoplacalna.

    • Rosja nigdy nie pogodziła się z utratą Ukrainy i było wiadomo, że wcześniej czy później upomni się o nią. Ukraińcy są naiwni, jeśli myśli, że uda im się zatrzymać swój kraj dla siebie. Tym bardziej, że większość Ukrainy zamieszkują potomkowie Rusi-Rosji. A więc są za Rosją. Reszta to Polacy inne mniejszości. A potomkowie Bandery to nieduża garstka ludzi, którzy dorwali się do władzy. Ale są za słabo, żeby się utrzymać przy władzy. Liczą na Unię Europejską USA ale jak już się zorientują, że już nic nie wyciągną od Ukrainy to ich zostawią na pastwę Rosji.
     A co do Polski i Rosji to Rosja nie zamierza napadać na nas z prostej przyczyny. Chociaż my się z nią ciągle wadzimy ale też potrafimy się dogadać.

  • Trzeba mieć otwarte oczy i umysł aby nie dać się skrzywdzić !! Nigdy więcej! Trzeba uczyć się strzelać, zbroić się w miarę możliwości, zwiększać świadomość o zagrożeniach, protestować przeciwko pogarszającej się sytuacji Polski i Polaków i nie dać się zaszczuć ale też nie dać się wpędzić w konflikt bo politycy szybko to wykorzystają!

 2. Jako dziecko słyszałem opowieści, ś.p. Pani Paulewicz – ocalałej z rzezi wołyńskiej, która opowiadała mojej matce, co wyprawiały te człekokształtne kanalie.

  • A gdzie są żydzi i cały żydowski świat? Jak u nas uchwalili żeby karać za nazywanie polskimi nazistowskie obozy i że Polacy nie mieli nic wspólnego z holokaustem to mało nas nie zlinczowali. A teraz to co szoszony mogą sobie uchwalać co chcą?

  • Moja ciocia także opowiadała mi co wyrabiamy Ci zwyrodnialcy. Starsi ludzie pamiętają i jest to głęboko w nich. Moim zdaniem my wszyscy powinniśmy spojrzeć na te sprawy z innego punktu widzenia. Nie da się tworzyć przyszłości żyjąc przeszłością, ale do tego trzeba chęci obu że stron inaczej nigdy z tego nie wyjdziemy. Co najwyżej doprowadzimy do eskalacji negatywnych zachowań.

   • Ale prawdy nie można przeinaczać; już dzisiaj wielu w Rasiji twierdzą , że to Polska jest winna wybuchowi II wojny – Hitler i Stali nie mieli z tym nic wspólnego – zaprowadzali tylko swój porządek w Europie

    • Polska jest winna wybuchów! Przecież Niemcezaczęły atakować najpierw zachodnią część Europy a potem wzięli się za wschód.

 3. Ukraincy moga sobie poszczekiwac a skuteczna polityke historyczna prowadzi ten kogo na to stac i kto ma do tego narzedzia. Musimy stworzyc jeszcze wiecej takich narzedzi soft-power w Polsce by skutecznie przeciwstawic sie takze politykom historycznym niemiec i Izraela

 4. Wiekszosc ukraincow nie zna historii. Ludzmi, ktorzy jej nie znaja latwo kierowac wykorzystujac znane fakty mieszajac je z fantastyka lub lekko przeinaczajac. Pytanie brzmi komu zalezy na konflikcie (chocby dyplomatycznym) polsko ukrainskim? Ukrainsko rosyjskim i polsko rosyjskim? Kto zyska na zubozeniu ludnosci ukrainskiej? Kto na tym, ze ukraincy nie bede miec zadnego blisko polozonego sojusznika. Czy oni sa manipulowani? Czy my rowniez? Kto nas rozgrywa?

 5. Życze ukraińcom by ruscy położyli łape na nich i by nie mieli nic do gadania bo to bestie nie ludzie. Co prawda w ślepia kole? Trza było nie mordować w tak okrutny sposób. Na kolanach powinni błagać nas o przebaczenie!

  • Rusek szybciej położy łapę na Polskę.Z Ukrainy parę tysięcy kacapów juź wyjechali odpoczywać w trumnach?

   • A z Ukrainy już wyjechało kilka milionów chachłów czyścić kible w Polsce i w Rosji.

 6. Jestem z Ukrainką, jesli sie denerwuje,.to ……… biała gorączka !!!!!! Brakuje WIDEŁ i SIEKIERY !!!!!

  • Nikt nie twierdzi , że upowscy bandyci – to wszyscy Ukraińcy – tym bardziej obecni młodzi Ukraińcy . Ale o zbrodni ludobójstwa nie można milczeć, bo wszystko w naszej kochanej zdychającej Europie może się zdarzyć

 7. Dlaczego piszecie „ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów”? Przeciez wiekszosc mordow dokonali zwykli ukrainscy chlopi, a oni do zadnej OUN/UPA sie nie zapisywali zeby ich nazywac nacjonalistami. To bylo ludobojstwo zwyklych ukraincow na Polakach, a nie zadnych nacjonalistow.

   • Nie muszę czytać. Moja babcia to przeżyła i nie raz opowiadała jak było. Sąsiad sąsiada zarzynał a nie jakieś tam bojówki. Bojówki dopiero miały nadejść ale nadgorliwi sąsiedzi zaczęli „oczyszczać teren” jeszcze prze przybyciem upa

 8. Oczywiście polski rząd zareaguje tak samo jak zareagowały władze Izraela na nasza ustawę o karaniu za polskie obozy zagłady, prawda?

 9. Tzw „polski rząd” to banda zdrajców i żydowskich pacynek!!! Póki Ukraina jest słaba należy zbrojnie wkroczyć na utracone Kresy i wysiedlić stamtąd banderowskie bydło!! Ukraina nie obroniła Krymu i Donbasu, więc i Kresów by nie obroniła! No, ale rządzić nami musieliby mężowie stanu a nie sfrustrowany pedryl- kurdupel i Andrzej Pacynka- Duda.

 10. Niestetu polski rząd,chociaż popierany przeze mnie,coraz bardziej mi podpada. Niestety jest miękki jak g…o wobec Ukrainy. Nawet pewnych wybryków nie potrafi ukrócić na terenie własnego kraju. Pozostawmy „bojowników” i fanów Bandery, UPA itd. towarzyszom z Rosji,zrobią z nimi porządek.

 11. A prawda jest taka, że przed masakrą Wołyńską Polacy nie byli lepsi od Ukraińców, o tym już się nie mówi w Polsce, bo to „NIEWYGODNE” -.- Barany, zanim zaczniecie cokolwiek pisać to może się doinformujecie (mam na myśli czytelników), Polacy tak samo rżnęli, gwałcili itp. Ukraińców jak potem oni nas, tylko, że na mniejszą skalę. To co Ukraińcy wtedy zrobili to był ODWET, a nie taka sobie rzeźnia bo im się tak podobało.

  • No tak , niebawem od tego osobnika usłyszymy , że Polacy widłami , siekierami i piłami wyrżnęli się sami – co tam fakty

  • Ludzie często wybierali PiS na zasadzie mniejszego zła, można było wybrać albo PiS, albo u władzy utrzymałby się demolujący Polskę układ PO-PSL + Nowoczesna. To w takiej sytuacji nic dziwnego, że ludzie wybierali PiS.

   • Ludzie wybierali PiS, bo boją sie wybierać partii jakiej jeszcze nie było i nie jest powiązana z żadną z powyższych, bo nie wiadomo co to będzie…

  • To prawda tez do tych faktów dotarlem, szkoda tylko ze ludzie wierzą tylko w to w co chcą wierzyć. Polacy przed zbrodniami upa byli nie lepsi, obydwie strony daly ciala, wiec nie wiem po co ta otoczka wokol wolynia, owszem bylo to nieludzkie, ale kazdy kij ma 2 końce- tak jak w tym przypadku.

 12. Nie bedzie problemu z ukrami putin z izraelem podziela sie ukraina Te rezuny mysla o wielkiej ukrainie a w rzadzie same zydy.Obawiam sie ze to mossad podgrzewa nastroje antypolskie.

 13. Ofiarami rzezi wołyńskiej były także czeskie rodziny, jakie osiadły na Wołyniu w 2. połowie XIX wieku…

 14. przed wojna nie bylo takego czegos jak ukraina,to dlaczego sie mowi,ze Polacy okupowali ukraine?

 15. Moi drodzy, odnośnie tego tematu pozwolę sobie się wypowiedzieć…nie chciał bym nikogo obrazić, oczywiście że to jest tragedia i prawda musi być i o to trzeba mówić, ale Ukraińcy mają to w dupie i ja osobiście też z bardzo prostego powodu-nie mamy z tym nic wspólnego a nie historyczne (ja osobiście też, bo jestem że wschodu) a nie politycznie (bo nikt nie lubi obecną władzę) a nie socjalne (bo nie jesteśmy nacjonalistamu jak wy, i oceniamy człowieka wg. jego natury i zachowania a nie historii i narodowości i właśnie tylko to jest kluczowym). Banerowcy-to przede wszystkim zasługa polskiego rządu tamtych czasów i niektórych Polaczków (nie chodzi mi o narmalnych ludziach polskiej narodowości, ale szowinistycznie nastawionych) i wszystki oni mieli polskie obywatelstwo w tym Bandera! Działało to na terytorium kilkoch obwodach Polski, obecnie to tylko 2 obwoda i to cząstkowo…to jakiś winę mają reszta Ukrainy? Przecież to nawet inna historia, obszary i państwa były! Ta polityczna wrzuta co obecnie jest w Polsce to poprostu próba nawiązać winę ukraińskiemu narodu, i młodemu pokoleniu, które z samego założenia nie ma do tego stosunku żadnego i PRZEWARZNEJ większości Ukraińców to, do czego oni mają i mieli stosunek nie większy od głosu w Afryce. P.S. nie chciał bym żeby w Polsce myśleli że tutaj społeczeństwo popiera to co się działało, bo wtedy jesteście idiotami, i każdy nacjonalizm jest zly, polski też, głównie człowiekiem być a później Polakiem czy Ukraińcem czy ruskim i t.d. wszystkim pokoju i spokoju dobra i szczęścia!:) Pozdrawiam serdecznie!:)

 16. Polski nacjonalizm to po pierwsze człowieczenstwo.Pamietaj ze ci ukraincy ktorzy zyli na terenie Rzeczpospolitej nie zaznali hołodomoru i za to pozniej nas rezali

 17. Was rezali nie Ukraińcy, a polaczki-wasi obywatele, a polski nacjonalizm (nazizm) jest bardziej podły od niemieckiego, bo Niemcy nie ukrywali kim są, a jacy sąsiedni zabijali Żydów i dlaczego ich zostało się z 2’5 mln. tylko pół -to pytanie..Niemcy tyle nie zabili za całą wojnę -TAK ZE TY PAMIETAJ O TYM SAM!!! P.S iść ty polska szmato w huj-jestes typowym dupiekiem polskim kolejnym. Rozmawiałem jakoś że starą polska kurwą, która przeżyła wowyn, tak ona mnie opowiadala że tylko jednostki tak naprawdę dołączyli się do banderowców, a ja u niej zaputalem-dlaczego wtedy Pani mówi że „Ukraińcy”odwołując do całego narodu, ona mnie -„proszę Pana, hitlerowcy byli Niemcami?”-mowie tak..”znacze Niemcy-hitlerowcy”-ona mnie…No kurwa mać, przecież tak na sekundę 450 tys. Polaków służyło w wieermaschcie, znaczy co, Polacy hitlerowcy! Taką to jest polska logika, raczej jej nie ma, ona jest, ale z twarzą nazistowką, czyli „człowieczeńką”.

 18. Wyście wszystkich nienawidzicie i nie tolerujecie, absolutnie…i chcecie żeby was lubili?! Absurdalnie to jest:))…Nie ma miejsca gdzie by was lubili, nawet w Stanach…bo nikt nie lubi hitlerowców, prawda, Rychu?:)

 19. Ryszard, nacjonalizm jest dobry, ale prowadzi do złych rzeczy. Zresztą… Miłość do swojego narodu to nie znaczy nienawiść do innych. Jeżeli ja ruskij i lubię ruskich, to nie znaczy że muszę nienawidzić…murzynów na pryklad. Patriotyzm potrafię zrozumieć, ale nacjonalizm…wybrać, jestem bardziej człowiekiem przede wszystkim, a już później mam pochodzenie, którego nie wybieralem.

 20. O czym ten trol pier…i. powiedz lepiej jakiej narodowości „niemcy” byli najgorzszymi kapo w obozach? Nie wiesz? To ja ci powiem. To twoi przodkowie Ukraińcy. Jest taka mała różnica między Polakami na siłę wcielonymi do armii Niemiec a ochotnikami z Ukrainy którzy byli najokrutniejszymi oprawcami. Mało tego, tworzyli swoją armię pod Niemcami, SS Galizien to byli sami Ukraińcy! Do dziś oficjalnie to świętują! A polakom jakiś ciul wymawia przymusową służbę w Wehrmachcie. A z rzeźnia Wolynska te wasze śmieszne próby odwracania kota ogonem i zakrzywiania prawdy i próby zwalania winy za to na kogokolwiek innego aby nie Ukraińcy, to już się robi zabawne.

 21. Miki sam jesteś typowym ciulem jak większość twoich rodaków i przodków. Ty trole nic nie wiesz o mówisz prodkasz i nie znasz swojej historii (konto mogę cię nauczyć, ale nie sądzę że cię się spodoba naziscik ty polski). Arnika krajowa też spółdziawala z Niemcami i co?-oni są bohaterami, W AK wiadomo byli różni ludzie, ale Żydów tam nie było-i to twoje bohaterze, dlatego jesteś typowym polskim nazistą. A teraz udowodnij że na siłę bili wcieleni-bo to kolejne polskie kłamstwo, bowiem bili ochotnikami.

 22. Podsumując-to twoje przodkowie razem z niektórymi scierwami ukraińskiego pochodzenia, no ty tak nie myślisz, bo nie potrafisz… odnośnie moich przodków-jak i przewarzna większość Ukraińców służyli a armii czerwonej. Więc sam jesteś hujem jebanym i tam cię droga i takim jak ty!

 23. Winę nie musi niesc sprawca! -tacych już się nie zostalo, minęło ponad 70 lat, ale nie naród i młode pokolenie, które nie dołożyło do tego reki. Chyba że cię, którzy stwierdzają że to dobre bylo..ale ja żadnego nawet ukraińskiego nacjonalisty nie widziałem żeby tak się wypowiadał. P.S. po sobie nie sądzą!

Comments are closed.