Konferencja islamistów w Warszawie. Źródło: TajInfo.org
Konferencja islamistów w Warszawie. Źródło: TajInfo.org
REKLAMA

9 września kilka opozycyjnych ugrupowań tadżyckich odbyło wspólną konferencję w Warszawie i podpisało porozumienie o współpracy. Organizatorem i inicjatorem była jest Islamska Partia Odrodzenia Tadżykistanu, której działalność w kraju jest zakazana, i która uznawana jest przez tamtejsze władze za organizację islamistycznych terrorystów.

Opozycyjne ugrupowania Tadżyków zwołały wspólną konferencję, podpisały umowę o współpracy i powołały Sojusz Narodowy Tadżykistanu. Wśród nich jest Stowarzyszenie Imigrantów Centralnej Azji, Platforma Postępu i Reform, Forum Wolnomyślicieli Tadżykistanu, a także uznawana w Tadżykistanie za organizację terrorystyczną Islamska Partia Odrodzenia Tadżykistanu. Konferencja i zawiązanie Sojuszu odbyły się w rocznicę ogłoszenia niepodległości kraju.

REKLAMA

Organizatorem i inicjatorem konferencji, która odbyła się w Warszawie była właśnie  Islamska Partia Odrodzenia. W 2015 roku Sąd Najwyższy Tadżykistanu zakazał jej działalności w kraju. Władze wpisały partię na listę organizacji terrorystycznych i ekstremistycznych.

Jak podaje Tajinfo.org lider islamskiej partii Muhiddin Kabiri oznajmił na konferencji, że zaprasza do wstąpienia do Sojuszu inne tadżyckie ugrupowania opozycyjne w tym Grupę 24 I Kongres Sił Konstruktywnych. Dododżon Atowwulojew, przywódca Kongresu oświadczył, że jego ugrupowanie nie chce mieś nic wspólnego z jakimikolwiek inicjatywami religijnej islamistycznej partii.

Według niepotwierdzonych informacji konferencję finansować miał główny sponsor Fundacji Otwarty Dialog Mukhtar Abljazow.

Tadżykistan jest jednym z najbiedniejszych krajów Azji. Jest także jednym z najbardziej zagrożonych islamistycznym terroryzmem krajów Azji. Od lat rządzi nim prezydent dyktator Emomali Rahmon i jego Islamska Partia Odrodzenia po tym jak w 1997 roku w wojnie domowej pokonała inne islamistyczne ugrupowania.

Udział w wojnie brała też Islamska Partia Odrodzenia Tadżykistanu, która wchodziła w skład Zjednoczonej Opozycji Tadżyckiej.

REKLAMA