To Rosjanie atakowali Amerykanów nową, tajemniczą bronią. Wywiad namierzył sygnały

Amerykanie ujawnili, że coraz więcej przesłanek wskazuje, że za atakami „dziękami”, które spowodowały uszkodzenia mózgu u amerykańskich dyplomatów na Kubie i w Chinach, stoją rosyjskie służby specjalne.

Amerykanie doszli do takich wniosków analizując przechwycone rozmowy telefoniczne i sygnały radiowe (tzw. SIGINT). Dowody nie są na razie wystarczające, by formalnie oskarżyć Rosję o zorganizowanie ataków.

Prowadzący śledztwo podali ostatnio, że ataków dokonano prawdopodobnie przy pomocy promieniowania mikrofalowego lub broni wykorzystującej inny rodzaj promieniowania elektromagnetycznego.

W atakach, które rozpoczęły się pod koniec 2016 roku na Kubie, ucierpiało łącznie 26 pracowników amerykańskich placówek dyplomatycznych. Spowodowały one między innymi utratę słuchu, uszkodzenia mózgu, problemy z utrzymaniem równowagi czy zaburzenia wzroku. Ponieważ ofiary skarżyły się, iż w trakcie ataków słyszały „dźwięki”, FBI początkowo przyjęło, że użyta broń wykorzystuje dźwięk.

USA zdecydowały o wycofaniu większości dyplomatów z Kuby. Wydaliły tez 17 kubańskich dyplomatów w ramach retorsji. Wpłynęło to negatywnie nie tylko na poprawę relacji między krajami, ale także na zdolności wywiadowcze Amerykanów.

Na podobne objawy, prócz Amerykanów, skarżyli się także pracownicy kanadyjskiej Ambasady w Hawanie i członkowie ich rodzin.

Użycie przez Rosję nieznanej broni przeciw amerykańskim dyplomatom może zaostrzyć i tak napięte relacje między obiema krajami.

9 KOMENTARZE

  1. A nie mogliby zgłosić się do dżemojadów?Już po tygodniu podaliby nawet nr buta wynalazcy tej strasznej broni.Co prawda nikt tego głośno (jeszcze) nie powiedział,ale podobno wszyscy zaatakowani czuli zapach czosnku.

  2. Może skończy sie ta wredna polityka Usmanów i ich izraelskie kalumnie na świat?.

  3. Misterna robota obrzezanej strategii wywolywania zametu i chaosu, oraz coraz wiekszej potrzeby sprzedazy broni, na ktora przyznali sobie patent.

  4. W sumie pasowałoby to do Ruskich. To że są zdolni do wszystkie, to wiadomo nie od dziś. A powód jest. Atak na Kubie oczywiście pogorszył stosunki Kuba – USA, a oddalił wypychanie Ruskich z tamtego strategicznego rejonu i wzmocnił ich pozycję u wybrzeży Florydy, bo do kogo mieliby się Kubańczycy zwrócić o pomoc w razie konfliktu z Amerykanami, jak nie do starych przyjaciół znad Wołgi?

    W Chinach też cwane. Na każdym dodatkowym napięciu między małymi Chińczykami i Amerykanami korzysta Rosja, podbija swoją cenę jako ewentualnego sprzymierzeńca Trumpa. Gdyby Chiny i USA miały się jakoś ze sobą dogadać, to byłaby najgorsza wiadomość dla Kremla, bo nikt by ich nie potrzebował.

    • Dlatego Polska, która jest ORMO-wcem Europy, powinna uczyć się polityki od Ruskich i Turków, a nie ciągnąć lachy za darmo.

  5. Ruski to zdradziecki i bandycki naród te kur€y trzeba zabijać bez litości. Mogą każdego usmażyć

Comments are closed.