Fiskus szykuje kolejną pułapkę na drobnych przedsiębiorców. Nie będzie niższej stawki, zamiast tego dopłata podatku

Kontrola skarbowa - zdjęcie ilustracyjne. / fot. PAP/Marcin Bielecki
Kontrola skarbowa - zdjęcie ilustracyjne. / fot. PAP/Marcin Bielecki

Podatnicy płacący obecnie 15 proc. CIT nie tylko mogą nie zyskać prawa do stawki 9 proc., ale również będą musieli oddać skarbówce 19 proc. swoich dochodów za ten rok.

Z opublikowanej przez Ministerstwo Finansów propozycji wynika, że władza dąży do obniżenia preferencyjnej stawki CIT z 15 do 9 proc. Chodzi o małych podatników, których wartość sprzedaży brutto nie przekroczy 1,2 mln euro oraz rozpoczynających działalność gospodarczą.

Problem pojawia się u podatników, którzy już dzisiaj płacą 15 proc. CIT. Mogą oni stracić uprawnienie wstecz, czyli od pierwszego stycznia tego roku, jeśli ich przychody przekroczą wskazany limit.

Dojdzie do bezpośredniego naruszenia konstytucji – stwierdza Marek Kolibski, radca prawny, doradca podatkowy i partner w KNDP.

Projekt ma wejść w życie od początku przyszłego roku, ale zmiany dotyczące 9 proc. CIT będą miały zastosowanie do rozliczeń już za rok 2018. – Jeśli zatem spółka ma rok podatkowy pokrywający się z kalendarzowym, to jej dochody za cały 2018 r. będą mogły być opodatkowane stawką 9 proc., a nie 15 proc. Taka konstrukcja przepisów oznacza, że stawka 15 proc. jest kasowana już od stycznia 2018 r., tak jakby nigdy nie obowiązywała – tłumaczy Marek Kolibski.

Źródło: interia.pl

9 KOMENTARZE

 1. Obecny (żydowski) rząd w Polsce jest na usługach Izraela i systematycznie rujnuje Polaków . Hańba !

  • Za zaboru pruskiego urzędnicy właśnie służyli do tępienia Polaków. I tępią Polaków do dziś. Wojna urzędnicy vs Polacy trwa od lat.

   W Izraelu obstawiam, że Palestyńczyk ma dość ciężko aby w Urzędzie uzyskać jakąś zgodę. Tak się z nimi walczy, poprzez utrudnianie im życia w każdej sferze.

 2. Historia kołem się toczy. Kiedy w I RP Polska była grabiona przez najeźdźców powstała szlachta „gołota”. Teraz PiS chce zrobić z nas takich ludzi. Bez pieniędzy ale z głosem. Wtedy można tanio kupić głosy tych ludzi. Na przykład za 500 zł.

 3. Urzędole – biurokracja, to największa zaraza na całym Świecie. A w Polsce miała nastąpić znaczna redukcja biurokracji. Pinokio to kłamczuch !!!

 4. Chcącemu nie dzieje się krzywda. Nie ma obowiązku posiadania firmy w lewackiej UE.
  Jak komuś się nie opłaca może
  1. sprzedać firmę i zatrudnić się na etacie. UE to raj dla etatowców
  2. przenieść firmę do Rosji, Chin, Węgier czy gdzie tam jeszcze wg prawicy jest kapitalizm.

 5. Co kapitalisty nie zabije to go wzmocni. Jak będziecie mieć wyższe podatki to więcej dokonacie w życiu tak jak Kora molestowana przez księdza.

 6. im szybciej wszyscy pozamykacie firmy i zaczniecie zyc z zasilkow tym szybciej rezim padnie

 7. MANIFEST KAPITALISTYCZNY
  Kapitalizm jest największym dobrodziejstwem ludzkości. Nadszedł czas, aby ludzie myślący, każdej narodowości, pojęli tę prawdę i w pełni przyjęli ten system, jako stan umysłu i praw jednostek.
  > O regułach i możliwościach Kapitalizmu
  Kapitalizm to jedyny system bazujący na prawie każdego człowieka do dowolnego zarządzania swoim życiem. Kapitalizm to jedyny system społeczny, w którym jednostki są wolne, w którym mogą się w pełni zrealizować, posiadać własność i zbierać zyski ze swoich poczynań. Taki system umacnia prawa poszczególnej osoby, a ogranicza rząd, wzbogaca naszą polityczną, intelektualną i ekonomiczną wolność.
  > Im więcej Kapitalizmu w naszym życiu, tym większa nasza wolność i dobrobyt
  Taki jest wyrok historii. Tylko w ciągu swego dwusetletniego istnienia kapitalizm zdołał podnieść standard naszego życia do poziomów nieznanych w czasach przedkapitalistycznych. Często zapomina się, że w Europie, przed kapitalistyczną rewolucją końca osiemnastego wieku, większość społeczeństw miało niewyobrażalnie trudne życie, porównywalne dzisiaj z biedą krajów trzeciego świata – niszczonych przez głód, ciągłe nawroty zarazy i wprost niewyobrażalną biedę. Na szczęście to się zmieniło. Kiedy ostatni raz zaraza dotknęła jakieś kapitalistyczne państwo? Stany Zjednoczone Ameryki nigdy nie zostały dotknięte żadną zarazą! Kapitalizm stworzył bogactwo nieporównywalne w ludzkiej historii, pozwalając setkom milionów ludzi żyć w takim dostatku, w jakim niegdyś żyli tylko królowie.
  > Mniej Kapitalizmu to więcej ludzkiego cierpienia
  Niestety kraje, w których rządy sprawuje faszystowska, socjalistyczna, wojskowa lub religijna dyktatura, z lubością zniewalają swoich obywateli poddając ich bezdennej nędzy. W wielu afrykańskich krajach ludzie muszą się utrzymać za 400 – 800 złotych rocznie. Ludzie w Korei Północnej giną z głodu, toną w wodach wokół Kuby przy próbach dotarcia do USA. Miliony uciskanych pragną się znaleźć w wolnym świecie. A kto w kapitalistycznych krajach chce emigrować do Kambodży?
  > Czemu Kapitalizm jest takim sukcesem?
  Jak można wytłumaczyć fakt, że najważniejsze wynalazki ludzkości, jak maszyna parowa, kino, telegraf, telefon, oświetlenie elektryczne, nowela, samochód, symfonia, samolot, radio, telewizja, komputer, Internet i tysiące leków na nieuleczalne wcześniej choroby, zostały wynalezione i stworzone w kapitalizmie?
  > Odpowiedź jest prosta: Wolność
  Kiedy ludzie są wolni i mogą podążać za swoimi sprawami nie niepokojeni, kiedy to mogą w dowolny sposób używać swej pomysłowości w poszukiwaniu lepszego życia, wtedy są niezmiernie płodni. Wolność polityczna i ekonomiczna wyzwala najlepsze umysły i najbardziej ambitnych ludzi, pozwala im budować, tworzyć, wprowadzać innowacje, posuwać naprzód całą ludzkość. Największy wynalazca w historii, Thomas Edison, w swoim laboratorium w Menlo Park, baczył właśnie na to, aby jego wynalazki przyniosły zysk. On, i tak wielu jemu podobnych wielkich wynalazców i przedsiębiorców, odpowiedzialnych za podwyższanie standardów naszego życia, wszyscy oni żyli w dostatku i cieszyli się swoim bogactwem. Pozostawieni wolno w kapitalizmie, aby tworzyć produkować i budować dla swych osobistych korzyści, konsekwentnie podnosili standard życia dla wszystkich.
  > Umysł
  Kapitalizm to stan umysłu. Dla człowieka podstawowym narzędziem jest jego umysł, takim jak skrzydła dla ptaka. Jedynie przez racjonalne myślenie i kreatywną pracę człowiek może podnieść poziom swojego życia i wydłużyć je. Jednak nasze umysły nie potrafią pracować pod przymusem. Przymus paraliżuje wszelką kreatywność. Umysł nie może być zniewolony. Kapitalizm rozkwita właśnie dlatego, ponieważ jest jedynym systemem wolnych umysłów, wolnych ludzi i wolnego rynku. Najwięksi myśliciele i działacze w historii – od Arystotelesa aż po Johna Lockea, od Thomasa Jeffersona po Adama Smitha, Ludwika von Misesa i Ayn Rand – wszyscy oni uznawali, wychwalali i walczyli o wolność ludzkiego umysłu. Oni zrozumieli, że kiedy ludzie są ciemiężeni, to ich racjonalne umysły są tłumione i nadchodzą dla nich ciemności barbarzyństwa. Tylko wtedy, kiedy człowiek może działać i myśleć bez skrępowania, kiedy umysł zostaje wyzwolony, możliwe jest odrodzenie i oświecenie. Wolność jest wolnością umysłu. Niewola jest niewolą umysłu.
  > Uniwersalny i nieunikniony
  To nie przypadek, że okresy największej wolności ludzkiej uświetniają jej największe osiągnięcia. Od Złotego Wieku Aten po włoski Renesans i po wielkie przemysłowe osiągnięcia Stanów Zjednoczonych, wolność ludzkiego umysłu prowadziła go do wspaniałych postępów w sztuce, filozofii i nauce.
  > To są obietnice i możliwości Kapitalizmu. To jest wizja Kapitalizmu. To jest nasza wizja
  Uwolnijmy ludzki umysł i podziwiajmy spektakl jego inwencji. Zachwycajmy się pięknem jego malarstwa, rzeźb i symfonii, unośmy się razem z bohaterami powieści, podziwiajmy naukowy i technologiczny postęp. Zachód rozwijał się kulturalnie i ekonomicznie, ponieważ posiadał trochę czci dla ludzkiego umysłu i nienaruszalnych praw osobistych. Są to nieuniknione warunki ludzkiego rozwoju. Jeżeli pragniemy odrodzenia kultury to musimy wdrożyć polityczną i ekonomiczną wolność. Kłopotliwe położenie milionów głodujących ludzi w krajach trzeciego świata jest takie samo, jakie miało miejsce w feudalnej Europie. Ich umysły i ciała są zniewolone przez politycznych dyktatorów. Dajmy im wolność a damy im życie. To oni mają możliwość oceny co Zachód osiągnął. Tylko kiedy zapanuje tam wolność będą oni mieli możliwość przeniesienia osiągnięć kapitalizmu do swoich domów.
  > Twoje życie, twój wybór
  Kapitalizm jest największym dobrodziejstwem ludzkości. Nadszedł czas, aby ludzie myślący, każdej narodowości, pojęli tę prawdę i w pełni przyjęli ten system, jako stan umysłu i praw jednostek.
  Panie i Panowie, obywatele wszystkich krajów, zjednoczmy się i wesprzyjmy kapitalizm i wolny rynek. Możemy wywalczyć świat najwspanialszych osiągnięć!
  Andrew Bernstein, profesor filozofii z kalifornijskiego Instytutu Ayn Rand

Comments are closed.